| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Okresy zatrudnienia zaliczane do stażu

Okresy zatrudnienia zaliczane do stażu

Jak ZUS powinien potraktować zatrudnienie na tzw. pracach zleconych w jednej z warszawskich uczelni w okresie 5 miesięcy w początkach lat 60-tych przerwane powołaniem do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Jestem na świadczeniu przedemerytalnym i boję się, że ten okres zatrudnienia nie będzie uznany przy przechodzeniu na emeryturę, bo nie został zaliczony przy stażu do świadczenia przedemerytalnego.

W uzupełnieniu powyższych wyjaśnień dodam również, że okres do 30 dni przysługujący pracownikowi od dnia zwolnienia ze służby do dnia podjęcia pracy u pracodawcy, u którego był zatrudniony w dniu powołania do tej służby wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Nie wlicza się natomiast do okresów uprawniających do emerytury, a tym samym do świadczenia przedemerytalnego. Okres do 30 dni - podobnie jak okres przebywania na urlopie bezpłatnym – jest bowiem okresem, w którym pracownik, pozostając w stosunku pracy, nie osiąga z tego tytułu wynagrodzenia, a tym samym pracodawca nie odprowadzał składek na ubezpieczenie społeczne. Zatem okres ten nie może być zaliczony do okresów składkowych. Okres tych 30 dni nie może być również uwzględniony jako okres nieskładkowy, bowiem nie został wymieniony w katalogu takich okresów.

Podstawa prawna: Art. 6 i 7 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czytaj także

Autor:

ekspert z zakresu emerytur i rent

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK