| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Czy mam prawo do emerytury dla nauczycieli

Czy mam prawo do emerytury dla nauczycieli

Jestem nauczycielem, który w czerwcu 2008r. nabył prawa emerytalne( 30 lat pracy i 24 lat w zawodzie nauczyciela, jestem nauczycielem czynnym). Chciałem zapytać, czy jeśli nie odszedłbym na emeryturę z końcem roku 2008, czy muszę wtedy pracować aż do wieku 62-65 lat? Czy też mogę odejść w każdej chwili? 

Zgodnie z przepisami art. 88 ust. 1 Karty Nauczyciela:

  • nauczyciele mający 30-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze,
  • nauczyciele szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich - 25-letni okres składkowy i nieskładkowy, w tym 20 lat wykonywania pracy w szczególnym charakterze w szkolnictwie specjalnym

mogą przejść na emeryturę bez względu na wiek, po rozwiązaniu stosunku pracy na swój wniosek

59.00 złPrzewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Nauczyciele urodzeni po dniu 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. mogą również przejść na emeryturę bez względu na wiek, jeżeli wymienione wyżej warunki dotyczące okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy w szczególnym charakterze (pracy nauczycielskiej) spełnią do dnia 31 grudnia 2008r. Oprócz tego nie przystąpili do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyli wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w Otwartym Funduszu Emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Nauczyciel spełniający do dnia 31 grudnia 2008 r. warunki dotyczące wymaganego stażu pracy, w tym pracy nauczycielskiej może uzyskać emeryturę bez względu na wiek po rozwiązaniu stosunku pracy. Warunek rozwiązania stosunku pracy nie musi być spełniony do dnia 31.12.2008 r. Zatem rozwiązanie stosunku pracy jak również zgłoszenie wniosku o emeryturę może nastąpić po tej dacie.

Dzień 31.12.2008r. – dla osób urodzonych po dniu 31.12.1948r. a przed dniem 1.01.1969r. – jest ostatecznym terminem na spełnienie warunku wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym okresu pracy nauczycielskiej, uprawniającego nauczyciela do uzyskania emerytury wcześniejszej.

Dodać należy, że wcześniejsza emerytura nauczycielska, będzie obliczona według dotychczasowych, czyli starych zasad, o ile wniosek o jej przyznanie zostanie zgłoszony przed ukończeniem przez kobietę 60 lat, a przez mężczyznę 65 lat.

Jeżeli mężczyzna urodzony po dniu 31 grudnia 1948 r. zgłosi wniosek o emeryturę nauczycielską po ukończeniu wieku 65 lat - wówczas wysokości emerytury w całości zostanie obliczona według nowych zasad

Podstawa prawna:

- art.24 -26 i 29,46,a i 183 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.),

- art. 88 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r Karta Nauczyciela ( Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn.zm.)

Aktualizacja: 23.02.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Monitor Księgowego225.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ25
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

24EAsyAudit - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24EasyAudit

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem Infor.pl »