| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > Czy muszę być zameldowany w miejscu zamieszkania?

Czy muszę być zameldowany w miejscu zamieszkania?

Miejsce zameldowania to nie to samo co miejsce zamieszkania. Niemniej jednak miejsca te powinny być takie same. Co się stanie gdy zaniedbamy obowiązku meldunkowego?

Miejsce zamieszkania i zameldowania

Miejsce zamieszkania zostało określone w przepisach Kodeksu cywilnego. Nie powinno być ono jednak utożsamiane z miejscem zameldowania, które jest kategorią przynależną prawu administracyjnemu i ma związek z ewidencją ludności. Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

Z kolei miejsce zameldowania wyznacza się na podstawie przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Obowiązek meldunkowy dotyczy m.in. zgłoszenia miejsca swojego pobyt na stałe lub pobytu czasowego. Wedle art. 6 i 7 tejże ustawy miejscem tym jest miejscowość z oznaczonym adresem.

Różnice

Między zameldowaniem a zamieszkaniem istnieją istotne różnice. O ile miejsce zamieszkania wskazuje zawsze na rzeczywiste miejsce pobytu osoby, o tyle miejsce zameldowania już nie zawsze. Niemniej jednak oba te miejsca powinny być w zasadzie takie same.

Rozbieżności między miejscem zameldowania a miejscem zamieszkania mogą powodować kłopoty. W przypadku wnoszenia pozwu należy go wnieść wedle miejsca zamieszkania osoby, czyli miejsca jej pobytu z zamiarem jej stałego przebywania, a nie wedle miejsca zameldowania.

X studiuje w Warszawie, a jest zameldowany w Starachowicach. W razie skierowania przeciwko X powództwa do sądu, powód powinien dochodzić swoich roszczeń w Warszawie.

Obowiązek meldunkowy

Niezależnie od tego, iż coraz częściej zdarza się, że miejsce zameldowania  jest inne niż miejsce zamieszkania nadal na każdym ciąży obowiązek meldunkowy. Pomimo zmian, jakie zaszły w odniesieniu do tego obowiązku w 2010 r. ten nadal istnieje. Będzie tak do 2014 r., kiedy to obowiązek ten ulegnie zniesieniu.

Do tego czasu w mocy utrzymany będzie zarówno obowiązek meldunku zarówno na pobyt czasowy, jak i pobyt stały.

Co jednak w sytuacji, gdy miejsce zamieszkania nie pokrywa się z miejscem zameldowania? Do czasu zmian zaprojektowanych w 2010 r. taka sytuacja narażała zainteresowanego na karę grzywny, a nawet na karę ograniczenia wolności, czy aresztu zgodnie art. 147 Kodeksu wykroczeń. Taka sankcja, niezależnie od tego, że w praktyce już nieużywana obowiązuje nadal, jednak tylko do 1 stycznia 2012 r. Po tym terminie zaniedbanie obowiązku meldunkowego nie będzie już sankcjonowane karą.

Zobacz także: Kiedy trzeba zameldować się na pobyt stały

Zgodnie z obowiązkiem meldunkowym miejsce zamieszkania powinno pokrywać się z miejscem zameldowania na pobyt stały. Obowiązek ten nie zniknie aż do 2014 r. Za to 1 stycznia 2012 r. zniknie sankcja za niezachowanie obowiązku.

Zobacz również: Miejsce zamieszkania

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »