REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy muszę być zameldowany w miejscu zamieszkania?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Miejsce zameldowania nie zawsze jest tożsame z miejscem zamieszkania.
Miejsce zameldowania nie zawsze jest tożsame z miejscem zamieszkania.
Dolcan
Dolcan

REKLAMA

REKLAMA

Miejsce zameldowania to nie to samo co miejsce zamieszkania. Niemniej jednak miejsca te powinny być takie same. Co się stanie gdy zaniedbamy obowiązku meldunkowego?

Miejsce zamieszkania i zameldowania

Miejsce zamieszkania zostało określone w przepisach Kodeksu cywilnego. Nie powinno być ono jednak utożsamiane z miejscem zameldowania, które jest kategorią przynależną prawu administracyjnemu i ma związek z ewidencją ludności. Zgodnie z art. 25 Kodeksu cywilnego miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

REKLAMA

Z kolei miejsce zameldowania wyznacza się na podstawie przepisów ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Obowiązek meldunkowy dotyczy m.in. zgłoszenia miejsca swojego pobyt na stałe lub pobytu czasowego. Wedle art. 6 i 7 tejże ustawy miejscem tym jest miejscowość z oznaczonym adresem.

Różnice

REKLAMA

Między zameldowaniem a zamieszkaniem istnieją istotne różnice. O ile miejsce zamieszkania wskazuje zawsze na rzeczywiste miejsce pobytu osoby, o tyle miejsce zameldowania już nie zawsze. Niemniej jednak oba te miejsca powinny być w zasadzie takie same.

Rozbieżności między miejscem zameldowania a miejscem zamieszkania mogą powodować kłopoty. W przypadku wnoszenia pozwu należy go wnieść wedle miejsca zamieszkania osoby, czyli miejsca jej pobytu z zamiarem jej stałego przebywania, a nie wedle miejsca zameldowania.

X studiuje w Warszawie, a jest zameldowany w Starachowicach. W razie skierowania przeciwko X powództwa do sądu, powód powinien dochodzić swoich roszczeń w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązek meldunkowy

Niezależnie od tego, iż coraz częściej zdarza się, że miejsce zameldowania  jest inne niż miejsce zamieszkania nadal na każdym ciąży obowiązek meldunkowy. Pomimo zmian, jakie zaszły w odniesieniu do tego obowiązku w 2010 r. ten nadal istnieje. Będzie tak do 2014 r., kiedy to obowiązek ten ulegnie zniesieniu.

Do tego czasu w mocy utrzymany będzie zarówno obowiązek meldunku zarówno na pobyt czasowy, jak i pobyt stały.

Co jednak w sytuacji, gdy miejsce zamieszkania nie pokrywa się z miejscem zameldowania? Do czasu zmian zaprojektowanych w 2010 r. taka sytuacja narażała zainteresowanego na karę grzywny, a nawet na karę ograniczenia wolności, czy aresztu zgodnie art. 147 Kodeksu wykroczeń. Taka sankcja, niezależnie od tego, że w praktyce już nieużywana obowiązuje nadal, jednak tylko do 1 stycznia 2012 r. Po tym terminie zaniedbanie obowiązku meldunkowego nie będzie już sankcjonowane karą.

Zobacz także: Kiedy trzeba zameldować się na pobyt stały

Zgodnie z obowiązkiem meldunkowym miejsce zamieszkania powinno pokrywać się z miejscem zameldowania na pobyt stały. Obowiązek ten nie zniknie aż do 2014 r. Za to 1 stycznia 2012 r. zniknie sankcja za niezachowanie obowiązku.

Zobacz również: Miejsce zamieszkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

REKLAMA

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

REKLAMA

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA