| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Jakie dokumenty będą potrzebne, gdy podróżujemy z dzieckiem?

Jakie dokumenty będą potrzebne, gdy podróżujemy z dzieckiem?

Jeżeli zdecydowaliśmy, że w tym roku wyjeżdżamy z dzieckiem na wakacje zagraniczne, może okazać się, że konieczne będzie wyrobienie mu odpowiednich dokumentów, np. dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku dzieci, oba te dokumenty będą miały charakter tymczasowy.

Jeżeli chcemy wyrobić dowód osobisty dla dziecka, które nie ukończyło 13. lat niezbędne będzie złożenie wniosku przez jego rodziców. Taki dowód osobisty ważny będzie 5 lat od daty jego wydania.

W celu wyrobienia dziecku dowodu osobistego musimy złożyć w Urzędzie Miasta uzasadniony wniosek o wydanie dowodu (musimy w nim wskazać przyczyny złożenia wniosku). Ponadto, standardowo, dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35x45 mm dziecka, a także odpis skrócony aktu urodzenia.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego dziecku składają rodzicie lub jeden z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego z nich. W ty przypadku niezbędne będzie jednak poświadczenie podpisu przez organ gminy lub notariusza. Po odbiór dokumentu powinien zgłosić się jeden z rodziców, chyba, że dziecko ukończyło 13 lat (wówczas może zgłosić się osobiście).

Zobacz również: Gdzie załatwimy sprawy związane z dowodem osobistym?

Są dwa rodzaje paszportów, które zostać wydane dziecku. Jeżeli dziecko znajduje się w przedziale wiekowym 5-13 lat, wówczas może zostać mu wydany paszport, który będzie ważny 5 lat. Dla dzieci do lat 5 wydawany jest paszport tymczasowy, którego termin ważności wynosi 1 rok. Co do zasady, paszport tymczasowy nie zawiera biometrii, z tymże na żądanie rodziców dziecka może zostać wydany paszport biometryczny.

Chcąc wyrobić dziecku paszport, rodzice muszą złożyć odpowiedni wniosek. Powinni to uczynić wspólnie, chyba, że jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. Inną możliwością jest również złożenie wniosku przez jednego z rodziców, który przedstawi pisemną zgodą drugiego z rodziców, poświadczoną za zgodność przez organ paszportowy lub notariusza.

Aby paszport został wydany, należy złożyć następujące dokumenty:

1. wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego;

2. jedną kolorową fotografię spełniającą wymogi biometrii;

3. dowód uiszczenia opłaty paszportowej;

4. odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia – w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy za granicą przez osoby nieposiadające numeru PESEL.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Co do opłat, to wydanie paszportu dla dziecka, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyło 13 lat kosztuje 60 zł.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o wydanie dowodu osobistego lub paszportu dziecku składają rodzicie lub jeden z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego z nich.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego lub paszportu dziecku składają rodzicie lub jeden z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego z nich.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK