| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Dowód osobisty > Jakie dokumenty będą potrzebne, gdy podróżujemy z dzieckiem?

Jakie dokumenty będą potrzebne, gdy podróżujemy z dzieckiem?

Jeżeli zdecydowaliśmy, że w tym roku wyjeżdżamy z dzieckiem na wakacje zagraniczne, może okazać się, że konieczne będzie wyrobienie mu odpowiednich dokumentów, np. dowodu osobistego lub paszportu. W przypadku dzieci, oba te dokumenty będą miały charakter tymczasowy.

Jeżeli chcemy wyrobić dowód osobisty dla dziecka, które nie ukończyło 13. lat niezbędne będzie złożenie wniosku przez jego rodziców. Taki dowód osobisty ważny będzie 5 lat od daty jego wydania.

W celu wyrobienia dziecku dowodu osobistego musimy złożyć w Urzędzie Miasta uzasadniony wniosek o wydanie dowodu (musimy w nim wskazać przyczyny złożenia wniosku). Ponadto, standardowo, dwie wyraźne i jednakowe fotografie o wymiarach 35x45 mm dziecka, a także odpis skrócony aktu urodzenia.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego dziecku składają rodzicie lub jeden z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego z nich. W ty przypadku niezbędne będzie jednak poświadczenie podpisu przez organ gminy lub notariusza. Po odbiór dokumentu powinien zgłosić się jeden z rodziców, chyba, że dziecko ukończyło 13 lat (wówczas może zgłosić się osobiście).

Zobacz również: Gdzie załatwimy sprawy związane z dowodem osobistym?

Są dwa rodzaje paszportów, które zostać wydane dziecku. Jeżeli dziecko znajduje się w przedziale wiekowym 5-13 lat, wówczas może zostać mu wydany paszport, który będzie ważny 5 lat. Dla dzieci do lat 5 wydawany jest paszport tymczasowy, którego termin ważności wynosi 1 rok. Co do zasady, paszport tymczasowy nie zawiera biometrii, z tymże na żądanie rodziców dziecka może zostać wydany paszport biometryczny.

Chcąc wyrobić dziecku paszport, rodzice muszą złożyć odpowiedni wniosek. Powinni to uczynić wspólnie, chyba, że jedno z rodziców zostało pozbawione władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. Inną możliwością jest również złożenie wniosku przez jednego z rodziców, który przedstawi pisemną zgodą drugiego z rodziców, poświadczoną za zgodność przez organ paszportowy lub notariusza.

Aby paszport został wydany, należy złożyć następujące dokumenty:

1. wypełniony wniosek o wydanie dokumentu paszportowego;

2. jedną kolorową fotografię spełniającą wymogi biometrii;

3. dowód uiszczenia opłaty paszportowej;

4. odpis skrócony lub zupełny polskiego aktu urodzenia – w przypadku ubiegania się o dokument paszportowy za granicą przez osoby nieposiadające numeru PESEL.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Co do opłat, to wydanie paszportu dla dziecka, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyło 13 lat kosztuje 60 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o wydanie dowodu osobistego lub paszportu dziecku składają rodzicie lub jeden z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego z nich.
Wniosek o wydanie dowodu osobistego lub paszportu dziecku składają rodzicie lub jeden z rodziców wraz z pisemną zgodą drugiego z nich.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Cypel

absolwent pedagogiki (specjalizacja doradztwo zawodowe z coachingiem) oraz studiów podyplomowych z zarządzania personelem. Od 2011 roku aktywnie zajmuje się̨ coachingiem, który jest jego pasją. Ukończył Practitioner Coach Diploma, szkolenie certyfikowane przez Noble Manhattan Coaching, International Institute of Coaching and Mentoring oraz Institute of Leadership and Management. Dodatkowo ukończył Coaching Clinic® Licensing Program, szkolenie licencjonowane przez CoachU oraz International Coach Federation, tym samym stając się̨ licencjonowanym trenerem Coaching Clinic®, najbardziej kompleksowego na polskim rynku szkolenia rozwijającego umiejętności coachingowe menedżerów. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Coachingu i Rozwoju oraz Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej. Autor artykułów o tematyce coachingowej dla: czasopisma Personel i Zarządzanie oraz tekstów portali prnews.pl, hrnews.pl, architekcikariery.pl, a także autor komentarzy do czterech dylematów etycznych coacha w książce „Profesjonalny coaching zasady i dylematy etyczne w pracy coacha”. Jest również̇ jednym ze współautorów książki „Zastosowanie coachingu w polityce społecznej”. W 2015 r. przeprowadził pierwsze w Polsce badania naukowe nad skutecznością̨ e-coachingu w rozwoju osobistym ludzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK