REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dowód osobisty w 2015 roku

Aleksandra Pajewska
Dowód osobisty wydany po 1 stycznia 2015 roku opatrzony będzie terminem ważności./ fot. Fotolia
Dowód osobisty wydany po 1 stycznia 2015 roku opatrzony będzie terminem ważności./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dowód osobisty wydany w 2015 roku będzie dokumentem terminowym. Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych dowody osobiste będą wydawane z oznaczonym terminem ważności - na pięć lub dziesięć lat.

Zastąpienie dowodów bezterminowych (wydawanych z nieoznaczonym terminem ważności) dokumentami terminowymi (wydawanymi na pięć lub 10 lat) to skutek decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych. Stwierdził on, że konieczne jest odnawianie wszystkich dowodów.

REKLAMA

Także osoby, które ukończyły 65 rok życia będą otrzymywały dokumenty terminowe.

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

Bezterminowy dowód osobisty

Istnienie dowodów bezterminowych, którymi legitymują się głównie osoby starsze – po ukończeniu 65 roku życia można ubiegać się o dokument z nieoznaczonym terminem ważności – nastręczało wielu trudności. Jako przykład wskazać należy m.in.: ograniczenie/ zablokowanie dostępu do środków zgromadzonych na rachunku bankowym wskutek braku podania terminu ważności dowodu osobistego. W przypadku dokumentów bezterminowych taka data po prostu nie istnieje. Trudności mogą wstąpić także podczas podróży. Data ważności dowodu osobistego to informacja, jakiej wymagają zarówno przewoźnicy jak i służby graniczne.

Polecamy serwis: Gmina

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Termin ważności dowodu osobistego

Wszystkie dowody wydawane od 1 stycznia 2015 roku opatrzone będą datą ważności.

Zgodnie z informacją Ministra Spraw Wewnętrznych dowód osobisty wydany osobie, która nie ukończyła piątego roku życia, będzie ważny przez pięć lat. Natomiast dokument tożsamości dla pozostałych osób będzie ważny przez dziesięć lat.

Dowody osobiste w 2015 roku

Dowody osobiste wydawane od 1 stycznia 2015 będą też zawierały inny zestaw informacji o sobie. Nową informacją będzie określenie obywatelstwa. Natomiast na dokumencie nie zobaczymy już adresu miejsca zameldowania. Jest to związane ze zniesieniem obowiązku meldunkowego, które nastąpi z dniem 1 stycznia 2016 roku.

Zobacz również: Obowiązek meldunkowy tylko do końca 2015 roku

Wymiana dowodu osobistego

Dowody osobiste wydane przez terminem 1 stycznia 2015 zachowują swoją ważność (do upływu termin, na jaki zostały wydane). Ważność zachowają także dokumenty wydane bezterminowo.

Nie ma więc konieczności wymiany posiadanych dowodów osobistych. Zmiany dotyczyć będą jedynie nowo wydawanych dokumentów.

Jako że dowody osobiste wydawane są bez konieczności uiszczenia jakichkolwiek opłat warto w 2015 roku wymienić dokument. Posługiwanie się dowodem zgodnym z aktualnie obowiązującym wzorem może uchronić nas przed trudnościami, chociażby związanymi z korzystaniem z usług banku. Jednak zgodnie z art. 46 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131) wymiana dowodu osobistego nastąpić może tylko po spełnieniu jednej z ustawowych przesłanek. Należą do nich:

  • upływ terminu ważności dowodu osobistego;
  • zmiana danych zawartych w dowodzie osobistym (poza zmianą nazwy organu wydającego);
  • zmiana wizerunku twarzy posiadacza dowodu osobistego w stosunku do wizerunku twarzy zamieszczonego w dowodzie osobistym w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza;
  • utrata/ uszkodzenie dokumentu (w stopniu utrudniającym lub uniemożliwiającym identyfikację jego posiadacza);
  • przekazanie do organu gminy lub do placówki konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej przez osobę trzecią znalezionego dowodu osobistego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz.U. 2010 nr 167 poz. 1131 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA