| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Wspólnota może wystawić mieszkanie na licytację

Wspólnota może wystawić mieszkanie na licytację

W orzeczeniu z dnia 29 lipca 2013 r. (sygn. akt SK 12/12) Trybunał Konstytucyjny uznał, iż w świetle obowiązujących przepisów dłużnik, który zalega z opłatami za swoje mieszkanie, pewnego dnia może zostać postawiony przed faktem dokonanym poprzez wystawienie przez Wspólnotę jego lokalu na licytację.

Mało tego, takie czynności wcale nie zmierzają do „okrutnej” ingerencji w jego prawo własności, ale stoją na straży realizacji celu, jakim jest ochrona praw i interesów pozostałych właścicieli lokalu i porządku publicznego.

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał sprawę mieszkańca Mielca, Edwarda G., który od 1994 r. nie dokonywał opłat za swoje mieszkanie, twierdząc, że kwota czynszu jest aż nadto wygórowana. Kierując się zasadami zdrowego rozsądku, regulował pozostałe i bieżące zobowiązania, pomijając jedynie wspomnianą należność. Jego dług do roku 2009/2010 wynosił już przeszło 70 tysięcy złotych.

Wspólnota mieszkaniowa, zniecierpliwiona długotrwałym zaleganiem z pokrywaniem opłat przez Edwarda G., zwróciła się do sądu, żądając wystawienia jego lokum na licytację. Niekorzystne dla lokatora rozwiązanie doprowadziło do wniesienia skargi do Trybunału.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 16 ust.1 ustawy o własności lokali w zakresie, w jakim pozwala wspólnocie na dokonanie licytacji mieszkania, będącego własnością jego członka, gdy ten długotrwale zalega z pokrywaniem opłat, jest zgodny z Konstytucją. Sędzia Mirosław Granat uzasadnił tezę następująco: "Ochronie podlegają prawa i interesy pozostałych właścicieli lokali, a także chroniony jest porządek publiczny".

Uzasadniając wyrok Sędzia Granat podkreślił również, że Trybunał skrupulatnie zbadał dotychczasowe orzecznictwo sądów i nie stwierdził, by art. 16 powyższej ustawy w praktyce był używany zbyt często. Wbrew pozorom, licytowanie zadłużonych nieruchomości należy do rzadkości, a zgoda sądów na sprzedaż licytacyjną dokonywana jest dopiero po dokładnym zbadaniu przedstawionych przez Wspólnotę dowodów, że lokator faktycznie długotrwale zalega z pokrywaniem opłat, wysokości należnego zobowiązania, a także po wielokrotnym, i  często zakończonym klęską, dochodzeniu komorniczym.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »