| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego

Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego

Rząd przyjął założenia projektu nowelizacji prawa budowlanego i niektórych innych ustaw dotyczące uproszczenia i skrócenia procesu budowlanego dla zdecydowanej większości inwestycji realizowanych na podstawie prawa budowlanego. Oznacza to, że jeśli planowane przepisy wejdą w życie, budowa budynku będzie trwała krócej.

Pierwszą, a zarazem podstawową zmianą wprowadzoną przez projekt jest zniesienie wymogu uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczające byłoby bowiem dokonanie zgłoszenia budowy do odpowiedniego organu wraz z projektem budowlanym. Chodzi głównie o budynki, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, te, które nie wymagają oceny oddziaływania na środowisko naturalne ani na obszar Natura 2000. oraz te, przy których realizacja inwestycji nie wymaga odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych.

Po dokonaniu zgłoszenia, starosta będzie miał 30-dniowy termin na ewentualne wniesienie sprzeciwu od zgłoszenia. Obecnie czas trwania formalności związanych z rozpoczęciem robót zajmuje 57 dni, a w dużych miastach nawet 86 dni. Mając na uwadze dobro i ochronę praw właścicieli nieruchomości sąsiednich, inwestor, przed rozpoczęciem budowy, będzie zobowiązany do poinformowania o niej właścicieli sąsiadujących posesji.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Projekt przewiduje również, że mniejsza ilość obiektów będzie potrzebowała uzyskania pozwolenia na użytkowanie, wydawanego dotychczas w trybie decyzji po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego. Z obowiązku tego zostaną zwolnione np. warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk łącznie, obiekty magazynowe np. chłodnie.

Ważnym założeniem projektu jest brak obowiązku załączania do projektu budowlanego oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych i cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych, a także oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną.

Zadaj pytanie na Forum

Warto wspomnieć, że projekt zakłada zniesienie obowiązku zgłoszenia zamierzonego terminu rozpoczęcia robót budowlanych dla inwestycji wymagających pozwolenia na budowę.

Czytaj także

Ekspert:

Bąkowski Kancelaria Radcowska

Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nowelizacja prawa budowlanego. /Fot. Fotolia
Nowelizacja prawa budowlanego. /Fot. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK