| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Czym jest postępowanie wyjaśniające?

Czym jest postępowanie wyjaśniające?

Jedną z faz postępowania administracyjnego jest postępowanie wyjaśniające. Co do zasady, przeprowadzane jest przez organ, który bezpośrednio zajmuje się naszą sprawą. Na czym polega? Jakimi zasadami się rządzi?

Postępowanie wyjaśniające jest jedną z faz postępowania administracyjnego, która ma na celu wyjaśnienie wszelkich okoliczności związanych ze sprawą. Postępowanie to może odbyć się w formie rozprawy bądź postępowania gabinetowego. Głównym elementem postępowania wyjaśniającego jest zebranie i ocena materiałów dowodowych.

Jedną z najważniejszych zasad postępowania wyjaśniającego jest zasada prawdy obiektywnej, która wyraża się w tym, że organ prowadzący naszą sprawę musi dążyć do ustalenia tego, co miało miejsce w rzeczywistości (ustalenie stanu faktycznego). Stąd, w postępowaniu administracyjnym przyjęto bardzo szeroki zakres środków dowodowych.

Zobacz również: Kiedy w postępowaniu administracyjnym powinna odbyć się rozprawa?

Zgodnie z treścią kodeksu postępowanie administracyjnego, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Poza tym ograniczeniem, KPA przewiduje także trzy sytuacje, kiedy nie można uznać za dowód zeznań pewnego katalogu świadków, nawet jeżeli ci chcieliby zeznawać. Są to: 

• osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swoich spostrzeżeń;

• osoby obowiązane do zachowania tajemnicy państwowej i służbowej na okoliczności objęte tajemnicą (chyba, że zostaną zwolnione od obowiązku zachowania tajemnicy);

• duchowni co do faktów objętych tajemnicą spowiedzi.

Wnioski dowodowe mogą być składane przez strony postępowania, ale organ może je również zbierać z urzędu (z własnej inicjatywy).

Należy pamiętać, że co do zasady, środki dowodowe mają równą moc (każdy ma taką samą wartość dowodową). Jedynym wyjątkiem są dokumenty urzędowe – które, jeżeli zostały sporządzone w przepisanej formie przez odpowiednie organy państwowe, stanowią dowód tego, co zostało w nich stwierdzone. Mają więc wyższą moc dowodową, co nie ogranicza możliwości przeprowadzenia przeciwdowodu.

Zobacz serwis: Sprawy urzędowe

Inną zasadą postępowania administracyjnego jest czynny udział strony w postępowaniu wyjaśniającym. Przejawia się ona w tym, że strona:

1. musi być zawiadomiona na 7 dni naprzód o przeprowadzeniu dowodu ze świadków, biegłych, itd.;

2. ma dostęp do wszystkich dowodów i może żądać ich przeprowadzania.

Organ administracji publicznej jest obowiązany zebrać i rozpatrzeć materiał dowodowy w sposób wyczerpujący. Ocena zebranego materiału będzie miała charakter swobodny, tzn. organ sam zadecyduje, które dowody uznał za wiarygodne, a które nie. W uzasadnieniu będzie jednak obowiązany wskazać, jakie dowody przeprowadził i dlaczego jedne za wiarygodne uznał, a inne nie.

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »