reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie administracyjne > Kiedy w postępowaniu administracyjnym powinna odbyć się rozprawa?

Kiedy w postępowaniu administracyjnym powinna odbyć się rozprawa?

W postępowaniu wyjaśniającym, gdy zaistnieją przyczyny wskazane w kodeksie postępowania administracyjnego, może zostać przeprowadzona rozprawa. W jakim celu się ją przeprowadza? Kiedy w ogóle może mieć miejsce?

Rozprawa jest częścią postępowania wyjaśniającego, która ma na celu umożliwienie ustalenia stanu faktycznego w danej sprawie. Pozwala ona na przeprowadzenie dowodów w jednym miejscu i czasie.

Należy pamiętać, że choć zakres środków dowodowych w postępowaniu administracyjnym jest bardzo szeroki (jako dowód można przyjąć wszystko co jest zgodne z prawem i przyczyni się do wyjaśnienia sprawy), to istnieje katalog dowodów, które nie mogą zostać przeprowadzone. Są to dowody z zeznań następujących świadków:

• osób niezdolnych do spostrzegania lub komunikowania swoich spostrzeżeń;

• osób obowiązanych do zachowania tajemnicy państwowej i służbowej na okoliczności objęte tajemnicą (chyba, że zostaną zwolnione od obowiązku zachowania tajemnicy);

• duchownych co do faktów objętych tajemnicą spowiedzi.

Zobacz również: Postępowanie sądowoadministracyjne

W postępowaniu administracyjnym nie obowiązuje reguła, że organ rozpoznaje sprawę na rozprawie. Co do zasady bowiem, postępowanie wyjaśniające toczy się w tzw. postępowaniu gabinetowym. Natomiast rozprawa będzie przeprowadzona tylko wówczas, gdy zachodzą przesłanki jej przeprowadzenia wynikające z przepisów KPA.

Zgodnie z treścią art. 89 kodeksu postępowania administracyjnego, rozprawa powinna się odbyć gdy:

1. zapewni to przyspieszenie lub uproszczenie postępowania;

2. zapewni to osiągnięcie celu wychowawczego;

3. wymagają tego przepisy prawne (np. przepis szczególny);

4. zachodzi potrzeba uzgodnienia interesów stron;

5. zachodzi potrzeba wyjaśnienia sprawy przy udziale świadków lub biegłych albo w drodze oględzin.

Zobacz również: Dowody w postępowaniu administracyjnym

Zanim rozpocznie się tą część postępowania, przeprowadza się czynności przygotowawcze, których najbardziej istotnym elementem jest powiadomienie stron postępowania, a także świadków i biegłych o terminie rozprawy (w drodze wezwań i zawiadomień). Należy to uczynić co najmniej na 7 dni przed rozprawą. Nieprawidłowości w wezwaniu stron na rozprawę, mogą wiązać się z konsekwencją odroczenia rozprawy

Rozprawę przeprowadza pracownik organu, przed którym toczy się postępowanie, a jeżeli mamy do czynienia z organem kolegialnym - wówczas jego przewodniczący.

W razie wystąpienia przeszkód w postępowaniu wyjaśniającym, rozprawa może zostać odroczona. Jeżeli przeszkody będą miałby istotny charakter, tzn. taki, który uniemożliwia wydanie rozstrzygnięcia, postępowanie może zostać zawieszone.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama