| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Postępowanie > Jak mogę bronić swoich interesów w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Jak mogę bronić swoich interesów w postępowaniu sądowoadministracyjnym?

Prawo do obrony oznacza, że masz prawo podejmowania w toku postępowania wszelkich czynności, których celem jest ochrona Twoich interesów Wynika z niego również uprawienie do korzystania z obrońcy, zarówno z wyboru, jak i z urzędu.

W toku postępowania w celu obrony swoich interesów możesz:

• powoływać dowody w postaci dokumentów, które mają uzasadniać Twoje twierdzenia;

• wypowiadać się przed sądem;

• być reprezentowanym w procesie przez pełnomocnika.

Zobacz również: Dowody w postępowaniu administracyjnym

Sąd po sprawdzeniu obecności oraz krótkim przedstawieniu rozpatrywanego problemu udziela głosu stronom, czyli Tobie i organowi biorącemu udział w postępowaniu. Jeśli sąd udzieli Ci głosu, możesz wówczas przedstawić swoje twierdzenia, zarzuty i wnioski, możesz też złożyć wyjaśnienia odpowiadając na pytania sądu (por. art. 106 p.s.a.).

Postępowanie dowodowe (w którym możesz zgłaszać dowody na potwierdzenie swojego stanowiska) przed sądem administracyjnym jest bardzo ograniczone. Sąd ten może przyjąć tylko dowody z dokumentów przedstawionych przez Ciebie i organ, którego działanie lub bezczynność zaskarżyłeś, jeśli jest to niezbędne do wyjaśnienia istotnych wątpliwości, jakie pojawią się w trakcie postępowania, a dokumenty te będą związane ze sprawą (por. art. 106 p.s.a.). 

Sąd dopuszcza konkretny dowód w sprawie z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) lub na Twój wniosek. Pamiętaj, że sąd nie ma obowiązku przyjmowania zgłaszanych przez Ciebie dowodów.

Zobacz również serwis: Sprawy urzędowe

Augustyn chciał udowodnić, że był właścicielem wywłaszczonej nieruchomości, więc przedstawił sądowi testament swojego dziadka, który wskazywał Augustyna jako jedynego spadkobiercę. Augustyn dostarczył też stwierdzenie nabycia spadku wydane przez sąd cywilny.

Tekst pochodzi z poradnika wydanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości: "Obywatel w postępowaniu sądowoadministracyjnym" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W toku postępowania w celu obrony swoich interesów możesz powoływać dowody w postaci dokumentów, wypowiadać się przed sądem oraz być reprezentowanym w procesie przez pełnomocnika.
W toku postępowania w celu obrony swoich interesów możesz powoływać dowody w postaci dokumentów, wypowiadać się przed sądem oraz być reprezentowanym w procesie przez pełnomocnika.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »