| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Aktualna sytuacja powodziowa - 26 maj

Główna fala powodziowa dotarła do województwa pomorskiego, gdzie sytuacja jest na bieżąco monitorowana. Wciąż spać spokojnie nie mogą mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego w którym ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Prowadzony jest monitoring i likwidacja przesiąknięć na wałach przeciwpowodziowych. Pompowana jest woda z piwnic i kanalizacji sanitarnej. Dostarczana jest żywność i woda dla osób poszkodowanych oraz tych które zdecydowały się pozostać we własnych domach.

Akcje ratunkową utrudnia utrzymujący się cały czas wysoki poziom wody na całej długości Wisły. Wczoraj (24 maja br.) od godzin wieczornych tylko o ponad pół metra obniżył się poziom na wodowskazach w Annopolu. O blisko 20 cm zanotowano obniżenie poziomu lustra wody w Puławach. Poziom wody nie zmienił się jedynie w Dęblinie. Stan alarmowy odnotowano również w Dorohusku na Bugu i na Krznie w Malowej Górze.

Sytuacja powodziowa panująca od kilku dni na terenie województwa lubelskiego jest bardzo trudna. Stąd pojawiają się liczne apele służb ratunkowych o zachowanie szczególnej ostrożności. Policjanci proszą o unikanie niebezpiecznych miejsc, szczególnie brzegów rzek i podmokłych terenów.

W powiecie opolskim w dalszym ciągu trwa umacnianie wałów. Liczne przesiąkania wałów występują również na terenie gmin nadwiślańskich powiatu puławskiego. Stan techniczny wału w Parchatce (gmina Kazimierz Dolny) jest zły.

W Kolonii Brześce (gmina Janowiec) nastąpiło obsunięcie od strony Wisły 1/3 szerokości wału na długości ok. 10 metrów bieżących. Na terenie powiatu doszło również do podtopienia 165 gospodarstw. Zalana została droga Nr 2529 L w Kazimierzu Dolnym na odcinku 100 m. Zalane są piwnice w obiektach użyteczności publicznej i budynkach prywatnych na terenie Kazimierza. Doszło do rozszczelnienia i zalania kanalizacji sanitarnej w kilku miejscach miasta. Na drodze w Brześcach uszkodzony został most i przepust. Powiększył się również obszar lokalnych podtopień pól uprawnych w miejscowości: Łęka, Bronowice, Góra Puławska, Kolonia Brześce, Bochotnica, Jaroszyn, Matygi, Parchatka, Włostowice, Borowa, Gołąb.

W powiecie ryckim wały przeciwpowodziowe oraz urządzenia hydrotechniczne są sprawne. Wały zabezpieczono 2.000 worków z piaskiem. W miejscowości Piotrowice drogę 801 zabezpieczono 1.000 worków z piaskiem. W Dęblinie uszczelniono wał naprzeciwko osiedla 15 Pułku Wilków w obrębie starego kolektora ściekowego.

W powiecie kraśnicki działania ratownicze prowadzone są na sześciu odcinkach. Polegają one na umacnianiu wału przy pomocy geowłókniny oraz worków z piaskiem. Dla mieszkańców Świeciechowa, Bliskowic i Popowa dostarczana jest woda pitna woda, pitna butelkowana oraz woda do celów higieniczno-sanitarnych. Mieszkańcy otrzymują żywność.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK