| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Powódź 2010 > Sytuacja powodziowa na dzień 1 czerwca

Sytuacja powodziowa na dzień 1 czerwca

Pomimo iż obniża się poziom wód w całym kraju, to przewidywane odpady deszczu przez synoptyków wciąż spędzają sen z powiek mieszkańców różnych regionów Polski.

Przelotne opady deszczu nie powinny niekorzystnie oddziaływać na czas odpływu wody z Wisły do Bałtyku.

Sytuacja w obrębie wałów przeciwpowodziowych jest stabilna. Nie przybywa przesiąknięć wód gruntowych pod stopą wałów.

Wpływająca do Bałtyku woda wiślana nie powoduje obecnie zagrożenia epidemiologicznego.

Jutro od godzin rannych, od południa na teren województwa stopniowo nasuwać się będzie strefa intensywnych opadów. W ciągu 24 godzin może spaść około 50 mm deszczu, co spowoduje w godzinach popołudniowych dzisiaj (1 czerwca br.) przekroczenie stanów ostrzegawczych, a najprawdopodobniej wieczorem i w nocy z 1/2 czerwca stanów alarmowych na Wisłoku po Rzeszów i Wisłoce po Pilzno (wraz z dopływami). Opady miejscami mogą powodować lokalne podtopienia oraz szybkie wzrosty poziomów wody na małych potokach.

W rejonie Tarnobrzega i Gorzyc 397 strażaków prowadzi działania związane z usuwaniem skutków powodzi.

Od 1 czerwca br. rozpocznie się weryfikacja szacunków strat w infrastrukturze komunalnej.

Wojewoda małopolski powołał komisję w skład, której wchodzi 32 pracowników Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (podzielonych na 16 dwuosobowych zespołów), a także pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Pracownicy urzędu będą weryfikować szacunki strat w infrastrukturze komunalnej, przygotowane uprzednio przez gminy, powiaty oraz samorząd województwa. Samorządy mają czas do 8 czerwca na przygotowanie własnych szacunków strat.

Chodzi głównie o szkody, które poczyniła powódź na drogach i mostach (tych będzie zapewne najwięcej, bo ok. 90 procent wszystkich zniszczeń), cmentarzach, w budynkach użyteczności publicznej takich jak szkoły, szpitale, placówki kultury etc. Szacowanie strat przeprowadzone zostanie w ponad 160 samorządach gminnych i powiatowych. Komisje pracować mają około trzy tygodnie.

Zobacz też: Powrót do domu po powodzi 

Na terenie województwa podejmowane są działania związane z bezpieczeństwem epidemiologiczno-sanitarnym. Dotychczas nie zanotowano wzrostu liczby zachorowań na choroby zakaźne i przypadków zatruć pokarmowych. Nie stwierdzono również pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej.

Prowadzony jest stały monitoring stanu sanitarnego obiektów zagrożonych powodzią w tym: zakładów opieki zdrowotnej, wodociągów.

Dystrybuowane są ulotki informacyjne dla powodzian dotyczące m.in. zapobiegania chorobom zakaźnym, postępowania z zalaną podczas powodzi żywnością, studniami i ujęciami wody oraz dezynfekcji wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Wzmożono nadzór nad szczepieniami ochronnymi, które stanowią integralną część działań mających na celu zapobieganie i zwalczanie chorób zakaźnych.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Powódź 2010

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Zygmunt

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK