REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sytuacja powodziowa w kraju - 3 czerwiec

Źródło: MON
Źródło: MON

REKLAMA

REKLAMA

W niektórych miejscach w kraju nadal są ogłoszone alarmy powodziowe. Przewidywane opady deszczu mogą spowodować, że woda w niektórych miejscach w kraju wystąpi ze swoich naturalnych koryt.

Województwo śląskie

REKLAMA

Decyzją wojewody śląskiego od 2 czerwca br. alarm przeciwpowodziowy obowiązuje na terenie powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, bielskiego, cieszyńskiego, gliwickiego, pszczyńskiego, żywieckiego oraz w miastach: Bielsko-Biała, Gliwice i Zabrze.

Województwo lubelskie

2 czerwca br. o godz. 15.00 wojewoda ogłosił alarm przeciwpowodziowy dla powiatów: kraśnickiego, opolskiego, puławskiego i ryckiego, gmin: Annopol, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Wilków, Kazimierz Dolny, Janowiec, Puławy i Stężyca, miast: Puławy i Dęblin.

REKLAMA

Stan poziomu wody w Wiśle w miejscowości Annopol w ciągu ostatnich sześciu godzin podniósł się o 12 cm, a w Puławach o 1 cm. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało wszystkie Powiatowe Centra Zarządzania Kryzysowego z terenów gmin nadwiślańskich o nachodzących intensywnych opadach deszczu. Gotowość do ewentualnej akcji ratowniczej zgłaszają wszystkie służby wraz z wojskiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trwają prace przy odbudowie przerwanego wału w Popowie w powiecie kraśnickim oraz wału w powiecie opolskim w Zastowie Polanowskim gdzie odpompowywana jest woda do Wisły. Na miejscu pracuje ponad 21 pomp.
W powiecie puławskim sprawdzono wszystkie urządzenia hydrologiczne i stan wałów przeciwpowodziowych.

W gminach nadwiślańskich pracują powiatowi inspektorzy sanitarni, którzy przekazują miejscowej ludności środki dezynfekcyjne i rękawice lateksowe.

Województwo dolnośląskie

W ciągu ostatniej doby najwyższe opady zanotowano w dorzeczu górnej Odry i Olzy. W najbliższym czasie przewidywane są dalsze przybory wód w dorzeczu górnej Odry i na górnej Odrze. Jeżeli przewidywania synoptyków potwierdzą się, spodziewana druga fala wezbraniowa pojawi się na dolnośląskim odcinku Odry w najbliższy weekend.

Wszystkie obiekty na terenie województwa są przygotowane na nadejście ewentualnej fali wezbraniowej. Na zbiornikach retencyjnych ciągle tworzone są rezerwy na przyjęcie dodatkowej wody.

Trwają prace przygotowawcze pod budowę wału przeciwpowodziowego na wrocławskim osiedlu Kozanów. Wał w najwyższym punkcie ma osiągnąć wysokość 3,5-4 metrów. Osuwisko, które powstało przy śluzie w Bartoszowicach we Wrocławiu zostało naprawione i zabezpieczone. Obiekt jest przygotowany na ewentualną kolejną falę wezbraniowa na Odrze. Zabezpieczony zostanie także wał przeciwpowodziowy na odcinku Kotowice-Siedlce.
Prowadzony jest stały monitoring wałów przeciwpowodziowych. Starostowie w całym regionie otrzymali instrukcje działania na najbliższe.

Województwo podkarpackie

2 czerwca br. obradował Zespół Zarządzania Kryzysowego, który ocenił sytuację na podkarpackich rzekach po nocnych opadach deszczu i prognozowanych opadach w ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin.
Wobec nadchodzącej fali kulminacyjnej najpilniejszą sprawą staje się załatanie wyrw, co jest niezwykle trudne ze względu na stan wałów i brak odpowiednich dróg dojazdowych. Nadchodząca fala może ponownie zagrozić zalanym wcześniej miejscowościom, gdzie zaczęły się właśnie parce porządkowe po poprzedniej fali powodziowej.

3 czerwca br. w zagrożone rejony zostaną skierowane pododdziały wojska ze specjalistycznym sprzętem.

Przygotowywana jest ponowna akcja ewakuacji zagrożonych miejscowości. Według oceny Państwowej Straży Pożarnej - w obszarze zagrożenia powodziowego ponownie może znaleźć się 9 tysięcy mieszkańców w powiecie tarnobrzeskim i mieleckim.

Województwo małopolskie

Lista osuwisk została opracowana na podstawie informacji przekazanych przez gminy. Z uwagi fakt, że wciąż pojawiają się nowe osuwiska lista będzie ulegała zmianom.

REKLAMA

Wśród ogólnej liczby ponad 1300 osuwisk, część dotyczy terenów niezamieszkałych, część obejmuje drogi i budynki komunalne. Według szacunków gmin, zagrożone przez osuwiska są 1064 domy mieszkalne, z czego uszkodzonych jest 177. Prawdopodobnie około 500 osób wymaga pilnego przesiedlenia.
Najwięcej domów zagrożonych osuwiskami znajduje się w gminach Lanckorona (powiat wadowicki) - 97, (przesiedlenia wymaga 137 osób), gmina Laskowa (powiat limanowski) - 75 domów, Łososina Dolna (powiat nowosądecki) - 111 domów i Gródek nad Dunajcem (powiat nowosądecki) - 65 domów.

Lista osuwisk podana przez gminy będzie teraz weryfikowana przez geologów. Mają oni stwierdzić, które z osuwisk nadają się do stabilizacji, a które nie nadają się do ponownego zamieszkania. W pierwszej kolejności oceniane będą osuwiska, na których znajdują się domy mieszkalne. W tej chwili zweryfikowane zostało osuwisko w gminie Lanckorona.

Geolodzy stwierdzili, że w miejscowości Łaśnica nie jest możliwa stabilizacja osuwiska. Teren ma zostać wyłączony z zabudowy mieszkaniowej, a dotychczasowi mieszkańcy powinni zostać przeniesieni w inne miejsce. Władze gminy przygotowują dla tych mieszkańców specjalny program pomocowy. Podobna procedura zostanie zastosowana w przypadku osuwiska w miejscowości Kłodne.

Województwo zachodniopomorskie

Fala powodziowa przeszła przez gminę Boleszkowice, gdzie podtopieniu uległo 6 budynków w sołectwach: Kajeńsko, Chlewice, Gozdowice. Czoło fali dotarło w rejon Gryfina oraz Szczecina.
Wysoki stan wód w Szczecinie na Moście Długim i w dzielnicy Podjuchy wynika z nałożenia się wezbrania wody z lekką cofką spowodowaną wiatrem północnym. Od 1 czerwca br. obowiązuje alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatu polickiego.

Trwa ciągły monitoring wałów. Prowadzony jest przeglądu śluz oraz konserwacja rowów opaskowych. Umacniane są tymczasowo ułożone wały poprzez ustawianie zapór i rękawów wodnych.

Województwo wielkopolskie

W rejonie Poznania nadal utrzymuje się wysoki poziom wody. Jednak obserwowany jest również powolny jej spadek. Stan wody obniżył się o 3 cm i wynosi obecnie 665 cm. Fala kulminacyjna przesunęła się na północ województwa, w kierunku Wronek i Obornik.

1 czerwca br. wojewoda wielkopolski spotkał się z mieszkańcami i burmistrzem Goliny. Na terenie tzw. polderu zalanych zostało 86 gospodarstw (łącznie: 120 budynków mieszkalnych i gospodarczych), podtopione zostały też łąki i tereny zielone należące do 226 mieszkańców. Na około 2550 ha terenu wylewiskowego znajdują się 4 miejscowości: Kolno, Węglewskie Holendry, Myśliborskie Holendry, Sługocinek.

Zobacz też: Powódź 2010

Województwo opolskie

W Czechach występują intensywne opady deszczu (na dopływach Odry powyżej 30 mm na dobę). Skutkuje to wzrostem poziomu wód w tym kraju. Przewiduje się, że za kilkanaście godzin woda ta dotrze na teren województwa. W konsekwencji spowoduje to wzrost poziomu wody w Odrze, miejscami nawet powyżej stanów alarmowych.
Wszystkie powiaty zostały powiadomione o możliwym rozwoju sytuacji.

Województwo łódzkie

Na skutek opadów deszczu w niektórych miejscach dochodzi do występowania wody z koryt rzek. Skutkuje to lokalnymi podtopieniami terenów zielonych i gospodarstw. Rzeka Uchanka na terenie miasta i gminy Łowicz podtopiła 10 zabudowań.

Województwo pomorskie

Na pomorskich wodowskazach notowane są kolejne spadki poziomu wody w Tczewie, ujściowym odcinku Wisły oraz na Zatoce Gdańskiej. Od 1 czerwca br. stan wody w: Tczewie obniżył się o 19 cm, Gdańskiej Głowie i w Przegalinie o 10 cm, a w Ujściu Wisły o 3 cm. Na Zatoce Gdańskiej, w Porcie Północnym, zanotowano spadek o 7 cm.
Stany alarmowe przekroczone są nadal w Tczewie, Gdańskiej Głowie i Przegalinie. Tendencja spadkowa prognozowana jest również na najbliższe dni. Stopniowo zmniejszany jest również odpływ wody z Włocławka.
Jako stabilna określana jest sytuacja w powiatach nadwiślańskich. Występujące przesiąknięcia wód gruntowych pod stopą wałów są na bieżąco monitorowane.
Nie ma zagrożenia epidemiologicznego dla wody wiślanej i pomorskich kąpielisk.

MSWiA / AJ

Zobacz też: Pomoc społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
10 dni płatnego urlopu po 25 latach pracy dla tej grupy zawodowej

To jedna z propozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która miałaby objąć opiekunów i opiekunki w żłobkach. Co jeszcze proponuje rząd?

Po wyrejestrowaniu z ZUS, pracownik ma prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej. Jak długo?

Ubezpieczenie zdrowotne i chorobowe to dwa różne rodzaje ubezpieczeń. Składka zdrowotna zapewnia dostęp do bezpłatnej opieki medycznej NFZ, natomiast składka chorobowa umożliwia otrzymanie różnych świadczeń, takich jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, zasiłek macierzyński czy zasiłek opiekuńczy. Co się dzieje z prawami pracownika po tym, jak zostanie wyrejestrowany z ZUS?

Komornik zajął zwrot z ulgi na dziecko? Sprawdź, czy miał prawo i czy zostawił na koncie tyle, ile musiał.

Świadczenia na rzecz dzieci, np. alimenty na dziecko podlegają szczególnej ochronie. Ale czy tak samo jest z ulgą na dziecko? Sprawdź, jaką część może zabrać komornik.

Rozliczenie składki zdrowotnej 2024. Do kiedy możliwa korekta? Jak złożyć wniosek o zwrot nadpłaty?

ZUS przypomina przedsiębiorcom, że do 20 maja 2024 r. część płatników składek powinna przekazać do ZUS rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok. Jeśli rozliczenie wykaże nadpłatę, to przedsiębiorcy przysługuje jej zwrot, pod warunkiem, że nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

REKLAMA

Sejm zaskakuje: Nowy dodatek dla osób niepełnosprawnych? Zamiast podwyżki renty socjalnej do 4300 zł brutto? [nowelizacja]

Od pół roku Sejm pracuje nad ustawą podnoszącą wartość renty socjalnej do równowartości minimalnego wynagrodzenia (od 1 lipca 4300 zł). 

500 plus dla emerytów od czerwca 2024 r.

Już wkrótce seniorzy będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze w związku z coroczną waloryzacją kapitału przeprowadzaną przez ZUS. W tym roku może być to nawet 500 zł. Kto nie skorzysta?

W 2024 r. od 230,00 zł do 320,00 zł dla uczniów klas I-III na powszechną naukę pływania. Sprawdź zasady.

W 2024 r. przeznaczono od 230,00 zł do 320,00 zł dla uczniów klas I-III na naukę pływania. Program powszechnej nauki pływania to propozycja uczestnictwa w dodatkowych zajęciach sportowych i jest kierowany do dzieci bez selekcjonowania na mniej lub bardziej sprawnych czy uzdolnionych ruchowo.

Ile może zająć komornik z wynagrodzenia za pracę w 2024 r. Czy coś się zmieni w drugiej połowie roku?

Od 1 lipca po raz drugi w tym roku wzrasta wysokość minimalnego wynagrodzenia. Jaka będzie zatem kwota wolna od zajęcia komorniczego w drugiej połowie roku? 

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy 2024 - 7000 zł już od lipca. Dodatkowe 2 tys. zł w szczególnych sytuacjach. Od 2025 r. coroczna waloryzacja [projekt ustawy]

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Celem tej nowelizacji jest podwyższenie zasiłku pogrzebowego z obecnych 4 tys. zł do 7000 zł. Ponadto kwota tego zasiłku będzie corocznie waloryzowana o wskaźnik inflacji za poprzedni rok. Co wynika z projektu? Skutki finansowe tej nowelizacji zostały obliczone w projekcie przy założeniu, że nowa wysokość zasiłku pogrzebowego będzie obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Ponadto w niektórych szczególnych sytuacjach będzie można otrzymać dodatkowe 2000 zł zasiłku celowego z pomocy społecznej na koszty pogrzebu.

Sejm: Nowelizacja ustawy o pomocy Ukraińcom skierowana do komisji. Nie będzie 300 zł na start, 800 plus powiązane z obowiązkiem szkolnym

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Wśród proponowanych zmian jest likwidacja 300 zł świadczenia „na start” i wprowadzenie obowiązku szkolnego dla dzieci ukraińskich i powiązanie go z 800 plus.

REKLAMA