REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Joanna Namojlik
Postępowanie przed ETPCz./ Fot. Fotolia
Postępowanie przed ETPCz./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka następuje po wniesieniu skargi, z którą może wystąpić każdy obywatel w ciągu 6 miesięcy od daty podjęcia ostatecznej decyzji.

Postępowanie przed Trybunałem Praw Człowieka składa się z dwóch etapów. W początkowym stadium jest wyłącznie pisemne.

REKLAMA

Wniesienie skargi

Wniesienie skargi powoduje rozpoczęcie postępowania przed Trybunałem.

W pierwszym etapie Komitet Trybunału bada czy skarga jest w ogóle dopuszczalna.

Zgodnie z Regulaminem Trybunału Komitet może jednomyślnie uznać skargę za niedopuszczalną lub skreślić ja z listy spraw. O niedopuszczalności możemy mówić w kilku przypadkach:

  • po pierwsze, gdy skarga jest sprzeczna z Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych wolności;
  • po drugie, gdy wnoszący skargę nie wykorzystał wszystkich środków odwoławczych, co stanowi podstawową przesłankę wniesienia skargi;
  • ponadto Trybunał może odrzucić skargę również wtedy, gdy został przekroczony 6-miesięczny termin przeznaczony do jej wniesienia.

Izba może również zwrócić się do stron o przedstawienie dalszych uwag na piśmie lub przedstawienia danych faktycznych lub innych dokumentów, jeżeli uzna to za istotne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Dopuszczenie skargi

Podjęcie decyzji o dopuszczeniu skargi powoduje kontynuację postępowania, w którym Przewodniczący Izby wyznacza termin do składania pisemnych uwag dotyczących przedmiotu i dalszych dowodów. Zgodnie z Regulaminem może on zarządzić pominięcie pisemnej procedury.

Rozprawa co do przedmiotu skargi przeprowadzana jest, gdy wnosi o to zainteresowana strona. Wówczas wyznaczana jest ustna procedura.

Jawność rozpraw

Zgodnie z przepisami rozprawy są jawne, chyba że w wyjątkowych okolicznościach Izba postanowi inaczej. Może to nastąpić z urzędu lub na wniosek strony.

Publiczność może być wykluczona z rozprawy, ze względu na moralność, porządek publiczny, czy też bezpieczeństwo państwowe. Wniosek o przeprowadzenie rozprawy przy drzwiach zamkniętych musi obowiązkowo zawierać uzasadnienie

Rozprawą kieruje Przewodniczący Izby.

Zobacz także: Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Polubowne załatwienie sprawy

Na każdym etapie możliwe jest polubowne załatwienie sprawy między rządem a skarżącym. Po uznaniu skargi za dopuszczalną, Szef Kancelarii nawiązuje kontakt ze stronami w celu doprowadzenia do polubownego załatwienia sprawy. Jeśli ugoda zostanie osiągnięta, wówczas Trybunał wydaje decyzję o skreśleniu sprawy z wokandy.

Wyrok

Na zakończenie postępowania Trybunał wydaje orzeczenie, które podejmuje większością głosów. Jest ono ostateczne i ma charakter wiążący dla państwa, przeciwko któremu skierowana była skarga.

W przypadku gdy Trybunał uzna, iż rzeczywiście doszło do naruszenia Konwencji, może zasądzić na rzecz skarżącego (ofiary tego naruszenia) odszkodowanie.

Trybunał może również zażądać od pozwanego państwa zwrot wydatków poniesionych na prowadzenie sprawy przez pokrzywdzonego.

Jeśli natomiast Trybunał uzna, iż nie doszło do naruszenia praw i wolności zagwarantowanych w Konwencji, wówczas skarżący nie jest obciążony pokryciem dodatkowych kosztów, jakie ponosi pozwane państwo.

Polecamy serwis: ETPCz

Podstawa prawna:

Regulamin Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy 2024 - różnice: wysokość, terminy, składki, podatek, podstawa wymiaru

Wynagrodzenie chorobowe jak i zasiłek chorobowy to świadczenia pieniężne, które przysługują ubezpieczonemu za czas niezdolności do pracy spowodowanych:
- chorobą, 
- odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, 
- wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, 
- chorobą przypadającą w czasie ciąży,
- poddaniem się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek, narządów oraz poddaniem się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Świadczenia te różnią się przede wszystkim okresem niezdolności do pracy ale również stroną je finansującą oraz oskładkowaniem i opodatkowaniem danego świadczenia.

Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny, ale szykuje też ulgi dla powodzian w spłatach innych zobowiązań

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

REKLAMA

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

REKLAMA

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA