reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > ETPCz > Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Każdy obywatel ma prawo wnieść skargę to Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Uprawnienie to wynika z Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Europejski Trybunał Praw Człowieka jest sądem międzynarodowym, który został powołany do rozpatrywania skarg składanych przez obywateli, którzy twierdzą, że ich prawa zostały naruszone. Mówiąc o naruszeniu praw, mamy na myśli te, które zostały zagwarantowane w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. 

Kto może wystąpić ze skargą?

Ze skargą może wystąpić zarówno każdy obywatel indywidualnie, jak również grupa osób i organizacje pozarządowe.

Kiedy?

Skarga może być złożona w sytuacji, gdy dochodzi do naruszenia praw i wolności zagwarantowanych w Konwencji. Zatem dobrze jest, znać swoje prawa, które zawiera Konwencja.

Zobacz również: Europejska Konwencja Praw Człowieka

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności

Konwencja to umowa międzynarodowa zawarta przez państwa członkowskie Rady Europy 4 listopada 1950 r. Ma ona na celu ochronę praw człowieka.

Konwencja gwarantuje między innymi: prawo do życia, prawo do rzetelnego procesu sądowego, do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego, do wolności i bezpieczeństwa osobistego oraz inne.

Wśród zakazów, które zawiera Konwencja, możemy nadmienić między innymi: zakaz tortur, zakaz niewolnictwa i pracy przymusowej czy też zakaz nadużycia praw. Umowa przewiduje również wolność myśli, sumienia i wyznania, jak również wolność wypowiedzi i zgromadzania się.

Katalog konwencyjny jest sukcesywnie uzupełniany przez Protokoły dodatkowe, które wprowadzają nowe prawa, np. prawo do nauki czy swobodnego poruszania się i inne.

Polecamy serwis: ETPCz

Najpierw sąd krajowy

Ważnym warunkiem wystąpienia ze skargą, jest przede wszystkim wykorzystanie wszystkich środków odwoławczych, przysługujących obywatelowi w kraju. Ostateczną decyzję stanowić będzie wyrok sądu II instancji lub Sądu Najwyższego - gdy w danej sprawie dopuszczalna była kasacja.

W sprawach administracyjnych należy się odwołać do organu administracyjnego II instancji, a następnie wystąpić ze skargą do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jeśli obywatel nie wyczerpał drogi odwoławczej w kraju, Trybunał skargę odrzuci. Należy pamiętać, że wniesienie apelacji czy też kasacji po upływie terminu również skutkuje odrzuceniem skargi. 

Skarga musi być wniesiona do Trybunału w terminie 6 miesięcy od wydania ostatecznej krajowej decyzji w sprawie.

Zobacz także: Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Podstawa prawna:

Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 4 listopada 1950 r.

Regulamin Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka./ Fot. Fotolia
Skarga do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka./ Fot. Fotolia

Kasy fiskalne 2020 (PDF)29.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama