| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > ETPCz > Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Wymogi sprawowania urzędu sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka określa Europejska Konwencja Praw Człowieka. Kadencja sędziego trwa dziewięć lat.

Liczba sędziów równa jest liczbie państw sygnatariuszy konwencji – członków Rady Europy (47 państw) .

Od 1 listopada 2012 r. sędzią z ramienia Polski będzie prof. dr hab. Krzysztof  Wojtyczek. Zastąpi on na tym stanowisku dotychczasowego polskiego sędziego trybunału – prof. Lecha Garlickiego

Kwalifikacje

Jak stanowi Konwencja, sędziowie powinni być ludźmi o najwyższym poziomie moralnym. Muszą posiadać kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziowskiego albo być prawnikami o uznanej kompetencji.

Dodatkowa działalność

W czasie sprawowania swojej funkcji arbitrzy nie mogą zajmować się żadną działalnością polityczną, administracyjną czy zawodową, która nie byłaby zgodna z niezawisłością  i bezstronnością sprawowanego urzędu.

Polecamy serwis: Konstytucja

Kadencja

Kadencja sędziów trwa dziewięć lat, bez możliwości reelekcji. Upływ kadencji powoduje również osiągnięcie przez sędziego wieku 70 lat.

Co do zasady sędzia nie może być odwołany z urzędu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozostali sędziowie postanowią, że nie spełnia on już stawianych mu wymogów.

Sędzia może sam zrezygnować z piastowania swojego urzędu. Rezygnację składa wówczas Przewodniczącemu Trybunału.

Składy sędziowskie

Trybunał rozpatruje sprawy w składzie jednego sędziego, komitetów trzech sędziów, Izb siedmiu sędziów i Wielkiej Izby siedemnastu sędziów. Komitety tworzone są przez Izby Trybunału na czas wyznaczony.

Zobacz również: Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Szpak

trenerka i założycielka organizacji szkoleniowej Laboratorium Współpracy: www.laboratoriumwspolpracy.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »