| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Konstytucja > ETPCz > Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Sędziowie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

Wymogi sprawowania urzędu sędziego w Europejskim Trybunale Praw Człowieka określa Europejska Konwencja Praw Człowieka. Kadencja sędziego trwa dziewięć lat.

Liczba sędziów równa jest liczbie państw sygnatariuszy konwencji – członków Rady Europy (47 państw) .

Od 1 listopada 2012 r. sędzią z ramienia Polski będzie prof. dr hab. Krzysztof  Wojtyczek. Zastąpi on na tym stanowisku dotychczasowego polskiego sędziego trybunału – prof. Lecha Garlickiego

Kwalifikacje

Jak stanowi Konwencja, sędziowie powinni być ludźmi o najwyższym poziomie moralnym. Muszą posiadać kwalifikacje do sprawowania urzędu sędziowskiego albo być prawnikami o uznanej kompetencji.

Dodatkowa działalność

W czasie sprawowania swojej funkcji arbitrzy nie mogą zajmować się żadną działalnością polityczną, administracyjną czy zawodową, która nie byłaby zgodna z niezawisłością  i bezstronnością sprawowanego urzędu.

Polecamy serwis: Konstytucja

Kadencja

Kadencja sędziów trwa dziewięć lat, bez możliwości reelekcji. Upływ kadencji powoduje również osiągnięcie przez sędziego wieku 70 lat.

Co do zasady sędzia nie może być odwołany z urzędu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozostali sędziowie postanowią, że nie spełnia on już stawianych mu wymogów.

Sędzia może sam zrezygnować z piastowania swojego urzędu. Rezygnację składa wówczas Przewodniczącemu Trybunału.

Składy sędziowskie

Trybunał rozpatruje sprawy w składzie jednego sędziego, komitetów trzech sędziów, Izb siedmiu sędziów i Wielkiej Izby siedemnastu sędziów. Komitety tworzone są przez Izby Trybunału na czas wyznaczony.

Zobacz również: Pomoc prawna w postępowaniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »