REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy, kiedy i jak złożyć korektę zeznania podatkowego?

Aleksandra Pajewska
Korektę zeznania podatkowego za rok 2013 możemy złożyć do końca 2019 roku./ fot. Fotolia
Korektę zeznania podatkowego za rok 2013 możemy złożyć do końca 2019 roku./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Korektę zeznania podatkowego (deklarację korygującą oraz pisemne uzasadnienie przyczyn korekty) można złożyć aż do dnia przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zeznania podatkowe za 2013 rok można więc korygować do końca 2019 roku.

Korekta zeznania podatkowego wymaga wypełnienia dwóch odrębnych formularzy. Po pierwsze należy złożyć deklarację korygującą. Jest to standardowy formularz PIT, w którym wybrać należy opcję "korekta zeznania". Jako jej uzupełnienie wymagane jest również pisemne uzasadnienie przyczyn korekty.

REKLAMA

POBIERZ: Wzór deklaracji korygującej

Korekta, co do zasady, polegać  powinna na poprawieniu ewentualnych błędów w już złożonej deklaracji. Definicja taka wynika z interpretacji Urzędu Skarbowego Poznań-Winogrady z dnia 19 maja 2005 r. (DG-I/005/14/04). Korekta zeznania podatkowego ma na celu sprostowanie sytuacji, w której istnieje różnica pomiędzy tym, co faktycznie wpłynęło na konto US a tym, co powinniśmy zapłacić.

POBIERZ: Wzór pisemnego uzasadnienia przyczyn korekty (Formularz ORD-ZU)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobowiązanie podatkowe przedawnia się wraz z upływem 5 lat od końca roku, w którym składana jest deklaracja.

Zatem zeznania podatkowe za rok 2013, składane do 30 kwietnia 2014 roku, możemy korygować do końca 2019 roku. Oznacza to, że de facto mamy prawie 6 lat od momentu złożenia deklaracji na jej korektę.

Tylko zeznanie podatkowe (deklaracja) podpisane przez podatnika uważane jest przez Urzędu Skarbowe za jego oświadczenie. Tylko takie może zostać skorygowane. Brak złożenia podpisu na deklaracji może zostać potraktowane przez US jako niezłożenie deklaracji w wymaganym terminie.

Złożenie deklaracji korygującej:

  • pozwala na poprawienie błędu w złożonej deklaracji;
  • może być sposobem na skorzystanie z ulg niewykorzystanych z jakichś powodów w terminie. Pogląd ten wywieść należy z interpretacji samych Urzędów Skarbowych, np.: Urząd Skarbowy w Siedlcach, 13 czerwca 2005r., 1426/PD/415-26B/05/AA oraz Urząd Skarbowy Łódź-Widzew, 22 lutego 2005r., IX/005/45/1/Z/K/05;
  • może umożliwić przekazanie 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP);
  • wraz zapłaceniem ewentualnej zaległości podatkowej może doprowadzić do uniknięcia kary za przestępstwo karne skarbowe. Złożenie deklaracji korygującej i zaplata zaległości w ciągu 7 dni może doprowadzić do obniżenia odsetek o 25%.

Deklarację podatkową możemy korygować dowolną ilość razy.

Zadaj pytanie na: Forum

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. 1997 nr 137 poz. 926).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

REKLAMA

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

W piątek ostatnia wypłata czternastej emerytury. Wynosi 1780,96 zł brutto, ale nie wszyscy otrzymają ją w pełnej wysokości

Ostatnia wypłata 1780,96 zł brutto dla emerytów. Emeryci mogą spodziewać się jej już w najbliższy piątek. 20 września 2024 r. prawie 1,29 mln uprawnionych do dodatkowego świadczenia emerytalnego otrzyma czternastą emeryturę. Ile w sumie wyniosły wypłaty czternastych emerytur?

REKLAMA