| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Notariusz > Akt notarialny > Jak wygląda akt notarialny?

Jak wygląda akt notarialny?

Akt notarialny to bardzo formalny dokument. Sporządzać go może tylko i wyłącznie notariusz lub asesor notarialny. Ponadto akt notarialny musi zawierać ściśle określone elementy. Budowę aktu notarialnego reguluje ustawa prawo o notariacie.

Większość z nas przynajmniej raz w życiu zetknęła się z notariuszem. Przed notariuszem bowiem sprzedajemy nieruchomości, spisujemy testamenty, przyjmujemy lub odrzucamy spadek, dokonujemy darowizn nieruchomości, ustanawiamy ograniczone prawa rzeczowe (użytkowanie, służebność, hipoteka). Dlatego też warto wiedzieć z czego składa się i jak zbudowany jest akt notarialny.

Prawo o notariacie

Wyliczenie niezbędnych elementów aktu notarialnego znajduje się w art. 92 §1 ustawy Prawo o notariacie z dnia 14 lutego 1991 r. Tam znajdziemy wszelkie informacje na temat tego co powinno znajdować się w akcie notarialnym. Akt notarialny nie zawierający tych elementów jest bowiem nieważny.

Komparycja

Każdy akt notarialny musi posiadać komparycję, czyli swoisty nagłówek. Podana jest w nim data dokonania czynności prawnej, miejsce jej dokonania, z imienia i nazwiska wymieniony jest notariusz sporządzający akt.

Oprócz tego w komparycji muszą znaleźć się dane stron dokonujących czynności prawnych. Akt musi zawierać: imiona, nazwiska, imiona rodziców i miejsce zamieszkania osób fizycznych, nazwę i siedzibę osób prawnych lub innych podmiotów biorących udział w akcie, imiona, nazwiska i miejsce zamieszkania osób działających w imieniu osób prawnych, ich przedstawicieli lub pełnomocników, a także innych osób obecnych przy sporządzaniu aktu.

Tożsamość stron oraz inne ich dane osobowe notariusz stwierdza na podstawie dowodów osobistych lub innych dokumentów.

Zobacz: Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?

Właściwy akt

W dalszej części aktu notarialnego zawarte są oświadczenia stron, powołanie się na okazane (załączone do aktu) dokumenty. Ta cześć aktu jest najbardziej doniosła.

Pouczenia

W treści aktu notarialnego najczęściej znajdują się różnego rodzaju pouczenia i wskazówki dla stron. Są to informacje o odpowiedzialności karnej lub karnoskarbowej, informacje o powstałym obowiązku podatkowym.

Informacje o kosztach

W końcowej części aktu znajdują się dane dotyczące kosztów aktu notarialnego, wysokości taksy notarialnej oraz pobranych podatków z tytułu dokonanej czynności prawnej.

Zakończenie i podpisy

Każdy akt musi zawierać formułę o tym, że został odczytany, przyjęty i podpisany. Na oryginale aktu notarialnego podpisują się strony i sporządzający dokument notariusz. Oryginał aktu przechowywany jest przez notariusza w kancelarii notarialnej natomiast stroną wydawane są odpisy tego aktu.

Zobacz serwis: U notariusza

reklama

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Akt notarialny musi zawierać ściśle określone elementy. Budowę aktu notarialnego reguluje ustawa prawo o notariacie.
Akt notarialny musi zawierać ściśle określone elementy. Budowę aktu notarialnego reguluje ustawa prawo o notariacie.

Praktyki HRM. Najlepsze studia przypadku z polskiego rynku (książka)29.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »