REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek pracownika - potrzeba zmian w publicznych służbach zatrudnienia i edukacji

Zmiana pozycji pracownika znacząco wpływa na cały rynek pracy. Obecnie jest coraz trudniej pozyskać oraz utrzymać pracownika w firmie. Potrzebna jest zmiana aktywności publicznych służb zatrudnienia, a także wprowadzenie modyfikacji już na etapie edukacji szkolnej. Na konferencji poruszano również inne tematy związane z pracę, np. wpływ sztucznej inteligencji na pracę. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.
Zmiana pozycji pracownika znacząco wpływa na cały rynek pracy. Obecnie jest coraz trudniej pozyskać oraz utrzymać pracownika w firmie. Potrzebna jest zmiana aktywności publicznych służb zatrudnienia, a także wprowadzenie modyfikacji już na etapie edukacji szkolnej. Na konferencji poruszano również inne tematy związane z pracę, np. wpływ sztucznej inteligencji na pracę. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana pozycji pracownika znacząco wpływa na cały rynek pracy. Obecnie jest coraz trudniej pozyskać oraz utrzymać pracownika w firmie. Potrzebna jest zmiana aktywności publicznych służb zatrudnienia, a także wprowadzenie modyfikacji już na etapie edukacji szkolnej. Na konferencji poruszano również inne tematy związane z pracę, np. wpływ sztucznej inteligencji na pracę. Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal Infor.pl.

Coraz trudniej utrzymać pracownika w firmie

  • Przedsiębiorstwa mają coraz większe problemy nie tylko ze znalezieniem nowych osób do pracy, ale również z utrzymaniem już zatrudnionych.
  • Publiczne służby zatrudnienia nie nadążają za zmianami na rynku pracy. Aby utrzymać pracowników trzeba rozwijać telepracę, pracę zdalną i inwestować w podnoszenie kwalifikacji.
  • System edukacji ma nauczać kompetencji, które są potrzebne nie tylko w szkole czy w życiu, ale przede wszystkim w miejscu pracy.

W czasie trzeciej już edycji konferencji „Praca 4.0. Człowiek - Technologia - Prawo. Idee i rozwiązania", której organizatorem jest Konfederacja Lewiatan, dyskutowano m.in. o sytuacji na rynku pracy, nowych technologiach, które zmieniają organizację pracy i wspomagają rekrutację, kwalifikacjach potrzebnych na rynku pracy, współpracy biznesu i edukacji.

REKLAMA

Zmiany w szkolnictwie pod kątem przyszłej pracy

REKLAMA

Uczestnicząca w konferencji Anna Zalewska, minister edukacji narodowej poinformowała, że jej celem jest zwiększanie kompetencji uczniów, które są potrzebne nie tylko w szkole czy w życiu, ale przede wszystkim w miejscu pracy. 20 proc. podstawy programowej ma być realizowane w formie projektów - to ogromne wyzwanie także dla nauczycieli, którzy muszą zmienić sposób nauczania - dodała.

- Wszyscy musimy dokonywać zmian w czasie rzeczywistym. Nie możemy założyć, że w pierwszej klasie czy w przedszkolu rozpoczynamy cykl kształcenia tak, żeby mieć za kilkanaście lat kadry przyszłości. To się musi dziać stale, tu i teraz. Po kolejnych zmianach w szkołach podstawowych i zawodowych, orientacja zawodowa wkroczyła też do przedszkoli. Zmieniamy rzeczywistość tak, aby młodzi ludzie po technikum wychodzili z uprawnieniami. Egzaminy zawodowe będą egzaminami obowiązkowymi, aby pracodawca miał informacje co uczeń umie - powiedziała minister.

Polecamy: Kodeks pracy 2019. Praktyczny komentarz z przykładami + PDF.

Nowe formy aktywności publicznych służb zatrudnienia

REKLAMA

Dr Ewa Flaszyńska, dyrektor departamentu rynku pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, podkreśliła, że obecny rynek pracy wymaga od publicznych służb zatrudnienia zupełnie nowych form aktywności. Zapowiedziała, że w nowej ustawie o rynku pracy, dotychczasowymi instrumentami zostaną objęte wszystkie grupy bezrobotnych, szczególnie osoby długotrwale bezrobotne i 50+.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Z 950 tys. bezrobotnych, zarejestrowanych w urzędach pracy, można przywrócić na rynek ok. 30 proc. Ważne jest również, aby zwiększyć wskaźnik zatrudnienia, który rośnie i wynosi w Polsce 72 proc., ale jest nadal niższy niż w innych krajach UE oraz zwiększyć aktywność zawodową Polaków. Niezwykle istotne, zwłaszcza dla małych firm, są pieniądze z Krajowego Funduszu Szkoleniowego, przeznaczane na podnoszenie kwalifikacji - powiedziała Ewa Flaszyńska.

Problem z utrzymaniem pracowników produkcyjnych

Monika Kuczyńska, dyrektor personalna NSG Group w Polsce powiedziała, że teraz jej firma ma największe problemy z utrzymaniem pracowników produkcyjnych, mimo że ich zarobki rosną szybciej niż innych grup zawodowych. Natomiast wśród specjalistów i menedżerów sytuacja jest stabilna.

- W ciągu ostatnich pięciu lat podwoiliśmy zatrudnienie z 2 do 4 tys. Obecnie, jeśli chcemy zatrudnić osobę do produkcji, to musimy ją pozyskać od konkurencji. Koszty zatrudnienia pracownika szeregowego w naszej branży szybko rosną i jakiś czas rosły jeszcze będą. Może rok, może dwa, a potem się ustabilizują - stwierdziła Monika Kuczyńska.

Zróżnicowanie rynku pracy

Zdaniem prof. Jacka Męciny, doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan, rynek pracy będzie coraz bardziej zróżnicowany. Problemem jest niska mobilność pracowników i wysokie opodatkowanie pracy. Szybki wzrost płac w pewnym momencie może zagrozić konkurencyjności firm. Konieczna jest większa elastyczność zatrudnienia oraz wprowadzenie instrumentów stabilizujących zatrudnienie, żeby zatrzymać pracowników. Niestety, za zmianami na rynku pracy nie nadążają publiczne służby zatrudnienia.

Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR, dyrektor generalny Adecco Poland, uważa że obecny rynek pracy jest wielkim wyzwaniem dla przedsiębiorców. Warto skupić się na kilku grupach pracowników: młodych matkach, osobach 50+, Polakach mieszkających i pracujących za granicą oraz repatriantach.

Nagroda NEW(at)POLAND

W czasie konferencji nagrodę NEW(at)POLAND za wkład w rozwiązywanie problemów społecznych z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań informatycznych otrzymała Ogólnopolska Sieć Edukacyjna Ministerstwa Cyfryzacji. Marek Zagórski, minister cyfryzacji dziękując za wyróżnienie powiedział, że nauka programowania w szkołach jest konieczna, tak samo jak do niedawna ważna była nauka języka angielskiego. W perspektywie przyszłych umiejętności ta kompetencja pozwoli naszym dzieciom zrozumieć jak działa świat cyfrowy.

Sztuczna inteligencja w pracy

W pierwszym dniu konferencji w bloku poświęconym technologii na rynku pracy dyskutowano również o sztucznej inteligencji, która zrewolucjonizuje modele biznesowe, obniży koszty działalności, zwiększy produktywność, ale wyeliminuje też z rynku osoby wykonujące proste prace.

Inne tematy

W innych blokach tematycznych poruszano tematy dotyczące Pracowniczych Planów Kapitałowych, kadr przyszłości czy rozwoju pracownika.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Patronem medialnym wydarzenia był portal Infor.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Do 500 zł miesięcznie nie tylko dla osób starszych. Jakie kryteria i orzeczenia? [zmiany 2024 i 2025]

Świadczenie uzupełniające, często nazywane jest „500 plus dla seniora” lub „500 plus dla osób niepełnosprawnych”. Należy jednak pamiętać, iż przysługuje ono nie tylko osobom starszym. Ponadto o przyznaniu pomocy decyduje niezdolność do samodzielnej egzystencji.

MEN i MS: W szkołach zaświadczenia o niekaralności. Na odbiór dziecka. Na wycieczkę. Na basen. Na teatr. Dyrektorka przedszkola o nowych kłopotach

Dziennikarze PAP zwrócili się do MEN i Ministerstwa Sprawiedliwości z serią pytań dotyczących zaświadczeń, które w szkołach muszą przedstawiać rodzice opiekujący się dziećmi. Ich pytania dotyczyły zaświadczeń przedstawianych przez osoby odbierające dzieci ze szkoły (np. czy dziadkowie mogą?). I zaświadczeń rodziców opiekujących się dziećmi na wycieczce, na basenie, w teatrze   

Szykują się spore zmiany przepisów dla cudzoziemców w Polsce. Na lepsze? Od kiedy?

Jak co roku, po przerwie wakacyjnej, wypoczęci i naładowani wracamy do trybu pracy. Wyjątkiem nie są nasi ustawodawcy. Choć sporo tematów jest na porządku dziennym, dużo wymaga zmian i poprawy, w poniższym artykule omówimy planowane zmiany dotyczące cudzoziemców, ich pobytu i zatrudnienia w Polsce.

Aktywni rodzice w pracy. Na czym polega warunek łącznej aktywności zawodowej rodziców?

Świadczenie „aktywni rodzice w pracy” przysługuje w przypadku gdy oboje rodzice osiągają przychód, którego podstawa wymiaru składek wynosi co najmniej 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jest to tzw. warunek łączonego poziomu aktywności zawodowej.

REKLAMA

MRPiPS: Składki ZUS od umów zlecenia i o dzieło możliwe od 1 stycznia 2026 r. lub 1 stycznia 2027 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje się do wdrożenia oskładkowania umów zlecenia i umów o dzieło. Wiceminister Sebastian Gajewski poinformował, że decyzja w sprawie terminu wdrożenia reformy jeszcze nie zapadła. Na pewno nie nastąpi to od 1 stycznia 2025 r., może to być 1 stycznia 2026 r. czy 1 stycznia 2027 r.

Odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności. Jak napisać? [punkt 7, przykład, wzór]

Odwołanie jest ważnym pismem w procesie ubiegania się o orzeczenie o niepełnosprawności. Może ono dotyczyć różnych elementów orzeczenia, m.in. punktu 7. W jakim terminie wnosi się odwołanie i do jakiego organu? Oto najważniejsze informacje i przykładowy wzór pisma.

Pomoc rządu dla powodzian 2024: zasiłki, pieniądze na remont i odbudowę domów i budynków gospodarczych, pomoc rzeczowa i psychologiczna

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informuje, że dla osób, które ucierpiały w wyniku powodzi lub podtopień w południowo-zachodniej Polsce w ostatnich dniach, są dostępne różne formy pomocy. Można otrzymać 10 tys. zł bezzwrotnego wsparcia na najpilniejsze potrzeby. Na remont lub odbudowę budynku gospodarczego można dostać do 100 tys. zł, a budynku mieszkalnego – do 200 tys. zł. Przewidziane jest dodatkowe wsparcie dla dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami. O pomoc mogą starać się również rolnicy, przedsiębiorcy czy studenci.

Seniorzy mają prawo czuć się oszukani. Brak drugiej waloryzacji i obcięta 14. emerytura

Seniorzy czekali na na podwójną waloryzację emerytur i rent, ale się nie doczekali. Liczyli też na wyższe 14. emerytury, ale się zawiedli. Mogą więc czuć się oszukani, ponieważ wcześniejsze zapowiedzi wskazywały na to, że będzie inaczej.

REKLAMA

Urlopy i zasiłki dla rodziców

Urlopy i zasiłki dla rodziców. Jakie urlopy przysługują rodzicom? Na jakie zasiłki mogą liczyć? Ile dni przysługuje rodzicom na opiekę nad dzieckiem? Czy zwolnienie od pracy na opiekę nad dzieckiem przechodzi na kolejny rok?

Bezpłatna konsultacja i webinarium. Wsparcie we wdrożeniu ustawy o sygnalistach

Już 25 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o ochronie sygnalistów nakładające na pracodawców obowiązek opracowania wewnętrznej procedury zgłaszania naruszeń prawa i podejmowania działań następczych. Jesteś gotowy na te zmiany? A może masz pytania dotyczące ustawy o sygnalistach? Zadbaj o zgodność z przepisami i skorzystaj z bezpłatnego wsparcia.

REKLAMA