REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PPK - potrzeba zabezpieczenia oszczędności

Subskrybuj nas na Youtube
Pracownicze Plany Kapitałowe PPK dodatkowa emerytura 2019
Pracownicze Plany Kapitałowe PPK dodatkowa emerytura 2019
sejm.gov.pl

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobre rozwiązanie dla przyszłych emerytów, jednak wymaga pewnych zmian. Należy przede wszystkim wypracować zabezpieczenie oszczędności uczestników programu w celu wzbudzenia zaufania obywateli do nowej instytucji.

Pracownicze Plany Kapitałowe – trzy powody do dialogu

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to zdaniem Pracodawców RP korzystne, choć niewystarczające działanie na rzecz przyszłych emerytów. PPK nie rozwiążą wszystkich problemów, a programowi towarzyszy uzasadniona niepewność. Potrzebne są wiarygodne mechanizmy, które zablokują możliwość przejęcia tych pieniędzy pracowników przez państwo – tak, jak to było z OFE. PPK wymaga podjęcia pilnych prac w ramach Rady Dialogu Społecznego.

REKLAMA

Polecamy: Kompendium Prawa Pracy (26-27.02) Warsztaty z istotnych zmian w prawie pracy

Dysfunkcyjność systemu emerytalnego w Polsce

Z pewnością obecny system emerytalny jest niewydolny, a jego dysfunkcjonalność będzie się tylko pogłębiać. Rząd dopłaca do emerytur miliardy złotych rocznie. Za sprawą niekorzystnej demografii i zmniejszającej się liczby pracowników oraz zwiększającej pracowników kwoty te będą tylko rosnąć.

Utrata oszczędności - brak zaufania obywateli

Problem nie jest nowy. Już dwukrotnie kolejne rządy obiecywały polskim pracownikom korzystne zmiany dotyczące przyszłych emerytur. Dwukrotnie też pracownicy tracili swoje pieniądze. Najpierw okazało się, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych nie tylko nie zawiera żadnych środków, ale na dodatek zadłużenie państwa wobec własnych Obywateli liczone jest w biliardach złotych. Drugi raz odebrano Polakom oszczędności, które zgromadzili oni w OFE. Z dnia na dzień okazało się, że pieniądze te nie należą wcale to tych osób, które je zaoszczędziły, ale do państwa, które może z nimi zrobić co chce.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców - wydanie specjalne nr 2/2018

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PPK- potrzeba zabezpieczenia oszczędności

Trzeci raz taka sytuacja nie może się powtórzyć. Bez wątpienia nadużyto już zaufania Obywateli. Jeśli PPK ma mieć szanse na sukces, to zabezpieczeniem musi może być wiarygodny mechanizm uniemożliwiający kolejnym rządom wyciąganie z kieszeni osób pracujących ich oszczędności emerytalnych. Takiego rozwiązania obecnie jednak brakuje. Dlatego konieczne jest pilne podjęcie wspólnych prac przez wszystkich zainteresowanych tj. zarówno rząd, jak pracowników i pracodawców nad wypracowaniem odpowiednich zabezpieczeń w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Reforma FUS i zasad wypłacania środków emerytom

Pamiętać należy, że środki możliwe do uzyskania przez przyszłych emerytów prawdopodobnie nie okażą się wystarczające. PPK nie jest zatem ostatecznym rozwiązaniem problemu emerytur. Konieczna jest także pilna reforma Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz zasad wypłacania środków obecnym emerytom. To niezwykle trudne zadanie. Trzeba będzie otwarcie przyznać, że nie stać nas na dalsze pogłębianie deficytu funduszu emerytalnego. Dlatego rozwiązanie tego problemu wymaga wypracowania szerokiego porozumienia. Dopiero w ten sposób zostanie znaleziona droga wyjścia z emerytalnej pułapki zastawionej na Polaków jeszcze w ubiegłym stuleciu. Konieczne jest zwiększenia aktywności Rady Dialogu Społecznego.

Niższe wynagrodzenia

REKLAMA

Wprowadzenie PPK dostarczy także jeszcze jednego powodu dla zintensyfikowania prac rządu, przedstawicieli pracowników i pracodawców w ramach RDS. Program ten bowiem niekorzystnie wpłynie na bieżące dochody pracowników. W Polsce niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak wielkim obciążeniem dla budżetów domowych są podatki. Wysiłki pracodawców na rzecz podnoszenia płac nie są często widoczne dla pracowników. Winę za ten stan rzeczy ponosi system podatkowy, a nie jak się często wydaje pracownikom - niechęć pracodawców.

Za sprawą PPK pracownicy na korzystnych warunkach będą mogli zgromadzić oszczędności. Jednak pierwszymi rezultatami działania programu będzie niestety spadek ich dochodów. Obecnie pracownicy słusznie oczekują nie obniżek, ale podwyżek swoich wynagrodzeń. Jeśli mają one być odczuwalne dla pracowników, a jednocześnie mają doprowadzić do rozwoju polskiej gospodarki konieczne będzie podjęcie rozmów na ten temat w ramach Rady Dialogu Społecznego. Bez wypracowania nowych rozwiązań może łatwo dojść do sytuacji, w której podwyższanie wynagrodzeń netto, czyli tych które są wypłacane pracownikom nie będzie możliwe. Inny scenariusz to podwyżki, których rezultatem będzie utrata konkurencyjności gospodarki, a w konsekwencji likwidowanie stanowisk pracy i zwolnienia pracowników.

PPK przedmiotem prac Rady Dialogu Społecznego

Pracodawcy RP w pełni popierają PPK. To ciekawe rozwiązanie i może okazać się korzystne dla pracowników. Niestety nie stanowi ono rozwiązania wszystkich problemów. Konieczne jest jego dopracowanie. Rada Dialogu Społecznego, w której pracach uczestniczą eksperci zarówno rządu, jak pracowników i pracodawców została powołana właśnie po to, aby przygotowywać wysokiej jakości rozwiązania. Nie oznacza to, że musi wydłużać się czas wprowadzania niezbędnych reform. Przeciwnie, dzięki dialogowi można uzyskać nie tylko lepsze wyniki, ale także osiągać cele w krótszym czasie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Pracodawcy RP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

10 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeku pracy dotyczący stażu pracy.

Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.

Wzrósł dług Polski: Zła wiadomość dla rządu i samorządów, to już 57,4% PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (general government) wzrósł do 57,4% PKB w pierwszym kwartale 2025 r. z 55,3% PKB zanotowanych kwartał wcześniej. Takie dane podał Eurostat. Natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 51,3% PKB.

Unijna reforma praw pasażerów 2025 – co się zmieni przed kolejnym sezonem wakacyjnym?

Planujesz podróż samolotem? Już wkrótce unijne przepisy dotyczące praw pasażerów przejdą największą reformę od dwudziestu lat. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowelizację rozporządzenia 261/2004, które od dwóch dekad regulowało zasady odszkodowań i opieki w razie opóźnień oraz odwołań lotów. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2025 roku, a ich wejście w życie przewiduje się na przełomie jesieni i zimy, najpóźniej przed sezonem wakacyjnym 2026

REKLAMA

Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

Nowa waloryzacja emerytur za sprawą Karola Nawrockiego: Co najmniej 150 zł podwyżki miesięcznie? Projekt już 6 sierpnia

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

REKLAMA

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

REKLAMA