| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Wiadomości > Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Rusza kolejny „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” (25 lutego – 2 marca 2013 r.)

W rozwoju działań na rzecz pomocy osobom pokrzywdzonym, które mają na celu zbudowanie kompleksowego systemu, niezwykle ważna jest współpraca z innymi instytucjami i wszystkimi grupami zawodowymi, które powołane są po to aby nieść pomoc osobom pokrzywdzonym, reprezentować ich prawa, edukować oraz gwarantować respektowanie i przestrzeganie praw osób pokrzywdzonych przestępstwem.

Zobacz serwis: Sprawy karne

Andrzej Seremet – Prokurator Generalny:

- Co roku na organizowanych przeze mnie konferencjach skupiamy się w sposób szczególny na jednym, istotnym zagadnieniu, istotnym dla pokrzywdzonych. W ubiegłym roku położyłem nacisk na kompensatę państwową, zwłaszcza w zakresie prawidłowej informacji o prawach przysługujących pokrzywdzonym z tego tytułu. Wcześniej zastanawialiśmy się nad kwestią wtórnej wiktymizacji ofiar.

W tym roku przedmiotem konferencji organizowanej przez Prokuraturę Generalną w Trybunale Konstytucyjnym jest ochrona danych osobowych i wizerunku ofiary przestępstwa. Zagadnienia te zostały uznane za szczególnie istotne również przez organy Unii Europejskiej. W Dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej ustanawiającej normy minimalne w zakresie praw, wsparcia i ochrony ofiar przestępstw uznano, że ochrona prywatności ofiary może być jednym z istotnych sposobów zapobiegania wtórnej lub ponownej wiktymizacji ofiary przestępstwa, jej zastraszaniu i odwetowi. Środkiem, który do tego prowadzi może być m.in. nieujawnianie informacji dotyczących tożsamości i miejsca pobytu ofiary lub ograniczenie dostępu do takich informacji. 

Robert Damski - Rzecznik Prasowy Krajowej Rady Komorniczej:

- Komornicy sądowi, jak co roku, aktywnie uczestniczą w Tygodniu Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, bo to ważna i cenna inicjatywa. Komornicy udzielają bezpłatnych porad w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, a w Warszawie także w siedzibie Izby Komorniczej. Chcę także podkreślić, że każdy komornik , w każdym tygodniu pracy, poświęca jeden dzień na dyżur, który możemy nazwać „dniem otwartym”. Jest to dzień, w którym każdy, kto tego potrzebuje, także osoby pokrzywdzone przestępstwem, może uzyskać poradę i pomoc.

Pełną informację na temat dyżurów organizowanych w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem znajdziecie Państwo poniżej.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Green Drive

To kampania społeczna realizowana przez Fundację Trans.org (www.trans.org). Głównym celem akcji jest pokazanie firmom transportowym w Europie najlepszych sposobów na zmniejszenie wydatków na paliwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK