| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Prezydent chce wprowadzić ograniczenia w korzystaniu z solarium

Prezydent chce wprowadzić ograniczenia w korzystaniu z solarium

Prezydent RP Andrzej Duda przedstawił projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Przewiduje on m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia.

Zobacz aktualne: Solarium tylko dla dorosłych

Celem projektu jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV). Rozwiązań zawartych w projekcie ustawy od dawna oczekują onkolodzy, którzy z niepokojem obserwują postępujący od trzech dekad wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego.

W wielu krajach europejskich istnieją regulacje określające dozwolony poziom promieniowania emitowanego przez łóżka opalające oraz obowiązuje zakaz udostępniania solariów osobom poniżej 18 roku życia. W Polsce brak jest przepisów dotyczących udostępniania solariów, dlatego eksperci z Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP zarekomendowali uregulowanie tej kwestii. Projekt powstał w Kancelarii Prezydenta RP we współpracy ze środowiskiem onkologów.

Jak wynika z badań, korzystanie z solariów sprzyja powstawaniu nowotworów skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych, jednak najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Najnowsze wyniki badań jednoznacznie wskazują, że kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30 roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75% (jednokrotne – o 20%).

POLECAMY: E - wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, co wynika z faktu, że w ciągu całego życia człowieka dawka promieniowania, na które jest się narażonym, kumuluje się.

W Polsce w latach 1994-2014 zaobserwowano dwukrotny wzrost zachorowalności na czerniaka złośliwego i dwukrotny wzrost liczby zgonów spowodowanych tą chorobą. Niestety, Polacy dość późno trafiają do lekarza, a stopień zaawansowania choroby istotnie wpływa na wyniki leczenia. Dlatego też umieralność z powodu czerniaka skóry w Polsce jest o ok. 20% wyższa niż przeciętnie w krajach Unii Europejskiej.

Projekt ustawy, dążąc do zmniejszenia wśród Polaków ryzyka zachorowania na nowotwory skóry, w tym czerniaka złośliwego, wprowadza dwie grupy rozwiązań – z jednej strony przepisy zobowiązujące organy administracji publicznej do podejmowania działań mających na celu ochronę zdrowia społeczeństwa przed następstwami korzystania z solarium, z drugiej natomiast szczególne regulacje dotyczące prowadzenia działalności w zakresie udostępniania solariów.

Zobacz także: Konsument i umowy

Nałożenie na organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego obowiązku realizacji wyżej wymienionych działań opiera się na założeniu, że korzystanie z solarium jest równie szkodliwe jak uzależnienie od tytoniu czy alkoholu, jednak, o ile wiedza na temat szkodliwości tytoniu i alkoholu wydaje się być już wiedzą powszechną, o tyle w przypadku korzystania z solariów wciąż znaczna część społeczeństwa nie jest świadoma ich negatywnego wpływu na zdrowie, co więcej, czasami wręcz tkwi w przekonaniu o prozdrowotnym działaniu opalania solaryjnego.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK