reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Nieletni i prawo > Solarium tylko dla dorosłych

Solarium tylko dla dorosłych

W trakcie 47 posiedzenia Sejmu uchwalono ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Nowe przepisy zakazują korzystania z solariów osobom niepełnoletnim, a także wprowadzają zakaz promocji takich usług.

Z inicjatywą w postaci wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie wystąpił Prezydent RP Andrzej Duda. Posłowie niemal jednogłośnie przyjęli propozycję Prezydenta, co oznacza, że po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, nowe przepisy wejdą w życie.

Jak wskazano w uzasadnieniu, celem ustawy jest ochrona Polaków, zwłaszcza tych młodych, przed szkodliwymi skutkami promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry – solaria. Wskazano także na fakt, że nowotwory (w tym nowotwory skóry) stanowią jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej umieralności.  

Zobacz również: Prawa dziecka

Prezydent RP zaproponował trzy nowe rozwiązania dotyczące świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium, na które Sejm wyraził zgodę.

Zakaz dla nieletnich

Pierwszym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat. W ten sposób korzystanie z solariów potraktowano na równi z korzystaniem przez nieletnich z używek w postaci alkoholu i papierosów.

Zaznaczyć należy, że stosowanie lamp ultrafioletowych w celach leczniczych ma być dalej dozwolone bez żadnych ograniczeń wiekowych.

W razie wątpliwości co do pełnoletności osoby, osoba udostępniająca solarium będzie mogła zażądać od osoby chcącej skorzystać z solarium dokumentu potwierdzającego jej wiek. Jeżeli dokument nie zostanie okazany to osoba udostępniająca odmówi udostępnienia solarium.

Działanie to ma uchronić nieletnich przed stale rosnącą zachorowalnością na czerniaka złośliwego wśród młodego pokolenia.

Obowiązek informowania o szkodliwym działaniu

Drugie z przyjętych rozwiązań nakłada na podmioty udostępniające solaria, obowiązek informowania klienta o ryzyku związanym z ekspozycją  na promieniowanie ultrafioletowe wydzielane przez solaria.

W tym miejscu wskazano na walor edukacyjny takiego rozwiązania. Wiedza na temat szkodliwości alkoholu i papierosów jest powszechna, natomiast wiedza na temat możliwych, negatywnych skutków korzystania z solarium jest wśród społeczeństwa dość ograniczona. Opisywane rozwiązanie ma zmienić ten stan rzeczy.

Zakaz promocji

Trzecim przyjętym przez Sejm rozwiązaniem, jest wprowadzenie całkowitego zakazu  promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów. Jak dowodzi projektodawca, najczęstszym motywem korzystania z solarium jest chęć poprawy swojego wyglądu, dzięki opaleniźnie.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama