Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Solarium tylko dla dorosłych

Bartłomiej Ceglarski
Solarium tylko dla dorosłych/ fot. Fotolia
Solarium tylko dla dorosłych/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W trakcie 47 posiedzenia Sejmu uchwalono ustawę o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Nowe przepisy zakazują korzystania z solariów osobom niepełnoletnim, a także wprowadzają zakaz promocji takich usług.

Z inicjatywą w postaci wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie wystąpił Prezydent RP Andrzej Duda. Posłowie niemal jednogłośnie przyjęli propozycję Prezydenta, co oznacza, że po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia ustawy, nowe przepisy wejdą w życie.

REKLAMA

Jak wskazano w uzasadnieniu, celem ustawy jest ochrona Polaków, zwłaszcza tych młodych, przed szkodliwymi skutkami promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry – solaria. Wskazano także na fakt, że nowotwory (w tym nowotwory skóry) stanowią jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnej umieralności.  

Zobacz również: Prawa dziecka

Prezydent RP zaproponował trzy nowe rozwiązania dotyczące świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium, na które Sejm wyraził zgodę.

Zakaz dla nieletnich

Pierwszym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie całkowitego zakazu korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 lat. W ten sposób korzystanie z solariów potraktowano na równi z korzystaniem przez nieletnich z używek w postaci alkoholu i papierosów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaznaczyć należy, że stosowanie lamp ultrafioletowych w celach leczniczych ma być dalej dozwolone bez żadnych ograniczeń wiekowych.

W razie wątpliwości co do pełnoletności osoby, osoba udostępniająca solarium będzie mogła zażądać od osoby chcącej skorzystać z solarium dokumentu potwierdzającego jej wiek. Jeżeli dokument nie zostanie okazany to osoba udostępniająca odmówi udostępnienia solarium.

Działanie to ma uchronić nieletnich przed stale rosnącą zachorowalnością na czerniaka złośliwego wśród młodego pokolenia.

Obowiązek informowania o szkodliwym działaniu

Drugie z przyjętych rozwiązań nakłada na podmioty udostępniające solaria, obowiązek informowania klienta o ryzyku związanym z ekspozycją  na promieniowanie ultrafioletowe wydzielane przez solaria.

W tym miejscu wskazano na walor edukacyjny takiego rozwiązania. Wiedza na temat szkodliwości alkoholu i papierosów jest powszechna, natomiast wiedza na temat możliwych, negatywnych skutków korzystania z solarium jest wśród społeczeństwa dość ograniczona. Opisywane rozwiązanie ma zmienić ten stan rzeczy.

Zakaz promocji

REKLAMA

Trzecim przyjętym przez Sejm rozwiązaniem, jest wprowadzenie całkowitego zakazu  promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów. Jak dowodzi projektodawca, najczęstszym motywem korzystania z solarium jest chęć poprawy swojego wyglądu, dzięki opaleniźnie.

Osoby, które kojarzą opaleniznę z atrakcyjnym wyglądem są wyjątkowo podatne na przekaz zawarty w reklamie, więc nawet świadomie decydują się na skorzystanie z solarium, kosztem swojego zdrowia. Wprowadzenie zakazu promocji i reklamy ma ograniczyć grono osób, które narażą się na szkodliwe promieniowanie UV wydzielane przez solaria.

Nawet 50 tys. zł kary

Naruszanie przepisów omawianej ustawy ma spotykać się z surowymi sankcjami finansowymi. Na karę finansową w wysokości od 1 tys. do 50 tys. zł narazi się podmiot, który:

 • udostępni solarium nieletniemu;
 • nie umieści informacji o szkodliwym działaniu lub umieści tą informację jednak nie będzie ona spełniała wymagań, które określi Minister Zdrowia;
 • będzie reklamował usług z zakresu udostępniania solarium;
 • będzie utrudniał przeprowadzenie kontroli w zakresie świadczonych przez ten podmiot usług.

O wymierzeniu kary i jej wysokości zadecydują odpowiednie organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej (PIS), biorąc pod uwagę rodzaj i okoliczności naruszenia oraz jego potencjalny wpływ na zagrożenie dla zdrowia publicznego. Organy PIS będą także właściwymi do przeprowadzania kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium.

Opracowano na podstawie:

Projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Greedflation

  Greedflation to jedno ze zjawisk, które prowadzi do wzrostu cen i może być szkodliwe dla konsumentów. Co w praktyce oznacza ten termin? 

  Locha+: wypłacono miliardy złotych pomocy dla rolników

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że w ramach programu Locha+ do rolników trafiło 124 mln zł. Na co pomoc dla rolnika?

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Wykaz zmian wraz z podstawą prawną

  Najważniejsze zmiany w przepisach w obszarze szkolnictwa wyższego w roku akademickim 2023/2024. Zmiany w zakresie ustroju uczelni, kształcenia, spraw studenckich, stypendiów ministra, spraw pracowników szkolnictwa wyższego. Publikujemy wykaz zmian wraz z podstawą prawną. 

  Studenci: Świadczenia w roku akademickim 2023/2024. Stypendia socjalne, dla osób niepełnosprawnych, rektora oraz zapomoga

  Stypendia są przyznawane na wniosek studenta na semestr lub rok akademicki i wypłacane co miesiąc przez okres do 10 miesięcy, a gdy kształcenie trwa jeden semestr – przez okres do 5 miesięcy. Zapomoga jest świadczeniem jednorazowym, które może być przyznawane nie częściej niż 2 razy w roku akademickim. Sprawdź co przysługuje studentowi w roku akademickim 2023/2024. 

  REKLAMA

  Dobre zmiany dla pracowników w sądach pracy od września 2023 r. Dodatkowa ochrona przed zwolnieniem z pracy. Bez opłaty sądowej także od pozwów ponad 50 tys. zł

  W dniu 22 września 2023 r. weszły w życie przepisy wzmacniające pozycję zwolnionych pracowników, którzy wystąpią do sądu pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę. Nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego gwarantuje szybszy powrót do pracy pracownikowi, którego Sąd I instancji przywrócił do pracy lub uznał wypowiedzenie mu umowy o pracę za bezskuteczne. W przypadku pracowników szczególnie chronionych powrót do pracy może nastąpić jeszcze nawet przed rozpoczęciem faktycznych czynności procesowych, jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia do sądu. Zmiana ta jest konsekwencją porozumienia zawartego pomiędzy rządem a NSZZ „Solidarność” w czerwcu tego roku.

  Urlopy pracownicze. Co warto wiedzieć

  Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi, czyli osobie świadczącej pracę na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę.

  Uchwała SN: Osoba prawna (np. spółka) może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie – wynika uchwały Sądu Najwyższego podjętej 3 października 2023 r.

  Jakie szczepienia są obowiązkowe. Nowe rozporządzenie w tej sprawie weszło w życie

  Obowiązkowe szczepienia zostały uregulowane w nowym rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Określa ono wykaz chorób zakaźnych objętych obowiązkiem szczepień ochronnych. Kogo dotyczy obowiązek poddawania się szczepieniom? Jakie choroby będą objęte obowiązkiem szczepień? Wyjaśniamy.

  REKLAMA

  Ubezpieczenie zdrowotne. Wszystko, o czym powinien wiedzieć student

  Zaczynasz studia? Wracasz na kolejny rok nauki po zakończeniu wakacyjnej pracy? Upewnij się, że masz ubezpieczenie zdrowotne i prawo do bezpłatnego leczenia.

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie?

  Jak zatrudnić pracownika w ramach umowy o pracę? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w tym zakresie? Pracodawco sprawdź o czym musisz pamiętać. 

  REKLAMA