REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką formę księgowości najlepiej wybrać ?

REKLAMA

REKLAMA

Na polskim rynku aktualnie działa ponad 1,8 miliona przedsiębiorców, którzy rozliczają się z fiskusem. W 2008 roku znowelizowano ustawę o rachunkowości, która zezwoliła podmiotom o przychodach dochodzących do 1,2 mln zł na korzystanie z uproszczonej księgowości. Przedsiębiorcy mają także do dyspozycji księgowość pełną.

Stosowanie pełnej lub uproszczonej księgowości to jeden z podstawowych dylematów przedsiębiorcy, który dopiero zaczyna swoją działalność. Każda z opcji ma swoje dobre i słabe strony, a jej wybór musi być starannie przemyślany i dopasowany do specyfiki przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Czym jest uproszczona księgowość?

REKLAMA

Maciej Paraszczak z Biur Rachunkowych Meritoros tłumaczy : „Uproszczoną księgowość stanowią proste sposoby obliczania podatku. Pełna księgowość, oprócz tych wyliczeń, służy do stworzenia pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Pierwsza metoda informuje nas o dochodach w rozumieniu ustawodawców oraz jaki podatek należy zapłacić. Druga nie tylko sygnalizuje o wysokości zysku, ale również gdzie dokładnie są pieniądze firmy”.

Można powiedzieć, że jest to zestaw podstawowych zasad gromadzenia danych finansowych, opracowany przez Państwo do określenia zobowiązań podatkowych małych przedsiębiorców. Jej głównym celem jest obliczanie podatku. Wyróżniamy trzy podstawowe formy tej metody: karta podatkowa, ryczałt ewidencjowany i książka przychodów i rozchodów.

Karta Podatkowa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Karta podatkowa jest zarezerwowana dla nielicznej grupy przedsiębiorców. Polega ona na płaceniu stałej, określonej kwoty co miesiąc. Wysokość tej kwoty jest zależna od ilości mieszkańców w miejscu prowadzenia działalności, ilości pracowników i rodzaju działalności.

Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałt ewidencjonowany jest obwarowany wieloma limitami. Jest to uproszczona forma płacenia podatku, która polega na płaceniu określonej stawki zależnej tylko od przychodu z pominięciem kosztów. Pozytywną cechą jego cechą jest to, że stawki ryczałtu są dużo mniejsze niż standardowe stawki podatku. Płatności jednak wynikają z wielkości sprzedaży - niezależnie, czy firma odniosła zysk.

Zobacz: Winiety w opinii NIK-u

Książka przychodów i rozchodów

Książka przychodów i rozchodów stanowi dość prostą i popularną metodę. Polega na sumowaniu przychodów i kosztów w specjalnej księdze oraz płaceniu podatku od różnicy.

Zdaniem Macieja Paraszczaka funkcja ta jest tania i mało skomplikowana. Nie mówi jednak nic o stanie firmy, informuje jedynie o wysokości podatku.

Zobacz: Na co uważać przy wyborze biura rachunkowego?

Co to jest pełna księgowość?

Jest rozbudowanym i precyzyjnym sposobem ewidencji zdarzeń gospodarczych, służącym do kontroli, analizy i generowania informacji na temat sytuacji firmy w danym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu.

Ewidencjonuje się każdą złotówkę, która przepływa przez firmę np. wpływy do kasy, uszkodzenie towaru, przelewy z banku, zaciągnięcie kredytu, zapłaty za towar czy też wzięcie towaru z odroczoną płatnością, itp. Rejestrowane są tu także operacje bezgotówkowe, mogące mieć odzwierciedlenie w wynikach finansowych np. w postaci utraty wartości środka trwałego lub groźby wypłaty odszkodowania, itp.

Zobacz: Czym jest VAT?

Kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości?

Wszyscy przedsiębiorcy, bez względu na formę prowadzenia działalności, którzy przekroczyli próg – określony na 1,2 mln EUR przychodów netto.

Pomaga ona efektywnie zarządzać organizacją. Jednak, z racji swojego sformalizowania i skomplikowania potrafi być obciążeniem dla małych przedsiębiorstw. Księgowość ta zapobiega skutecznie między innymi sytuacjom wprowadzania inwestora w błąd lub wyłudzenia kredytu.

Źródło: Biura Rachunkowe Meritoros

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawnik.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy oskładkowanie umów cywilnoprawnych da wyższe emerytury w przyszłości? Polacy w to nie wierzą, chcą renegocjacji KPO

Aż 71,5% Polaków nie wierzy, że przyszła państwowa emerytura pozwoli im na godne życie, wynika z najnowszych badań dla Useme.com. Za to coraz więcej rodaków zaczyna oszczędzać na emeryturę poza systemem ZUS. Co więcej, Polacy oczekują od rządu renegocjacji z Komisją Europejską kamienia milowego KPO dot. oskładkowania umów cywilnoprawnych.

12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

REKLAMA

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

REKLAMA

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

REKLAMA