| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Pomoc Społeczna > Zasiłki > Zasiłek rodzinny 2013

Zasiłek rodzinny 2013

W 2013 r. zasiłek rodzinny przysługuje rodzinom spełniającym kryterium dochodowe, wynoszące 539,00 zł. Zasiłek rodzinny ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka.

Przekroczenie kwoty dochodu

Gdy dochód rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się przekracza kwotę uprawniającą daną rodzinę lub osobę uczącą się do zasiłku rodzinnego o kwotę niższą lub równą kwocie odpowiadającej najniższemu zasiłkowi rodzinnemu przysługującemu w okresie, na który jest ustalany, zasiłek rodzinny należy się, jeżeli przysługiwał w poprzednim okresie zasiłkowym. W przypadku przekroczenia dochodu w kolejnym roku kalendarzowym zasiłek rodzinny nie jest należny.

Wysokość zasiłku rodzinnego

Od 1 listopada 2012 r. uległy zamianie miesięczne kwoty zasiłku rodzinnego i aktualnie wynoszą:
a) 77,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia,
b) 106,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia,
c) 115,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia.

Zobacz również: Dodatki do zasiłku rodzinnego

Osoby uprawnione do zasiłku rodzinnego mogą wystąpić z wnioskiem o przyznanie dodatków zwiększających ten zasiłek. Dodatki nie przysługują więc, gdy określona osoba nie jest uprawniona do zasiłku rodzinnego.

Wysokość dodatków do zasiłku rodzinnego

Wysokość dodatków do zasiłku rodzinnego od 1 listopada 2012 r. wynosi:
1) dodatek z tytułu urodzenia dziecka – 1000,00 zł;
2) dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego, o którym mowa w art. 10 ustawy o świadczeniach rodzinnych – 400,00 zł miesięcznie;
3) dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka, o którym mowa w art. 11a ustawy o świadczeniach rodzinnych – 170,00 zł na dziecko miesięcznie (nie więcej niż 340,00 zł na wszystkie dzieci;
4) dodatek z tytułu wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej, o którym mowa w art. 12a ustawy o świadczeniach rodzinnych - 80,00 zł miesięcznie na trzecie i na następne dzieci uprawnione do zasiłku rodzinnego;
5) dodatek z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego, o którym mowa w art. 13 ustawy o świadczeniach rodzinnych:
a)  60,00 zł miesięcznie na dziecko do 5 roku życia i
b) 80,00 zł miesięcznie na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 24 roku życia;
6) dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego, o którym mowa w art. 14 ustawy o świadczeniach rodzinnych - 100,00 zł na dziecko;
7) dodatek z tytułu podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania, o którym mowa w art. 15 ustawy o świadczeniach rodzinnych:
a) 90,00 zł miesięcznie na dziecko w związku z zamieszkiwaniem w miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły ponadgimnazjalnej lub szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki, a także szkoły podstawowej lub gimnazjum w przypadku dziecka lub osoby uczącej się, legitymującej się orzeczeniem o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności albo
b) 50,00 zł miesięcznie na dziecko w związku z dojazdem z miejsca zamieszkania do miejscowości, w której znajduje się siedziba szkoły, w przypadku dojazdu do szkoły ponadgimnazjalnej, a także szkoły artystycznej, w której realizowany jest obowiązek szkolny i obowiązek nauki w zakresie odpowiadającym nauce w szkole ponadgimnazjalnej.

Podniesienie kwot dodatków

Warto wspomnieć, że rada gminy może w drodze uchwały podnieść wskazane w rozporządzeniu Rady Ministrów kwoty dodatków do zasiłku rodzinnego. Podwyższenie kwot dodatków finansowane jest ze środków własnych gminy.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2011 r., Nr 205, poz. 1212);

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 sierpnia 2012 r. w sprawie wysokości dochodu rodziny albo dochodu osoby uczącej się stanowiących podstawę ubiegania się o zasiłek rodzinny oraz wysokości świadczeń rodzinnych (Dz. U. z 2012 r., poz. 959);

Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2010 r., Nr 226, poz. 1475);

Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 września 2012 r. w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2011 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »