| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Rejestracja samochodu > Podatek przy zakupie auta – 2018 r.

Podatek przy zakupie auta – 2018 r.

Kupując samochód od osoby fizycznej, która nie jest podatnikiem VAT, należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (dalej: PCC). Z tego obowiązku zwolniona jest osoba nabywająca pojazd za kwotę nie przekraczającą 1000 zł.

Obowiązek zapłaty PCC dotyczy sytuacji zakupu auta używanego od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Kupując nowe auto w salonie samochodowym lub w komisie nie ma konieczności zapłaty tego podatku – w cenę samochodu wliczany jest wówczas podatek VAT.

Wysokość PCC i termin wpłaty

Kwestie dotyczące PCC zostały uregulowane w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z tym aktem, obowiązek podatkowy powstaje m.in. z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej a więc z chwilą sprzedaży auta. Kupujący ma od tego czasu 14 dni na uiszczenie tego podatku.

Należy zaznaczyć, że w przypadku umowy sprzedaży obowiązek podatkowy ciąży na kupującym.

Ustawa przewiduje różne progi tego podatku – w przypadku umowy sprzedaży rzeczy ruchomych (a więc auta też) próg PCC wynosi 2 % wartości rynkowej, która zwykle stanowi jego cenę.

Z racji tego, że nie ma konieczności zapłaty PCC w przypadku nabycia rzeczy ruchomej za kwotę nie przekraczającą 1000 zł, zdarza się, że strony zaniżają cenę auta do kwoty nie przekraczającej 1000 zł. Należy zauważyć, że urząd bierze pod uwagę wartość pojazdu, a nie zapłaconą za niego kwotę. Oznacza to, że jeżeli urzędnik stwierdzi, że wartość na umowie jest znacznie niższa niż wartość rynkowa, może domagać się wyjaśnień ze strony kupującego.

Różnica między wartością rynkową pojazdu a zapłaconą za niego ceną może wynikać np. z faktu uszkodzenia samochodu. W takim wypadku dobrze jest dysponować odpowiednią dokumentacją (np. zdjęciami, fakturami potwierdzającymi przeprowadzone naprawy), która potwierdzi, że stan pojazdu uzasadnia niższą cenę.

Oczywiście może zdarzyć się tak, że urzędnik przeprowadzając wycenę się pomyli albo świeży nabywca auta nie zgadza się z jego wyceną. W takim wypadku nabywcy auta przysługuje możliwość odwołania się od takiej wyceny.

Jak zapłacić PCC

Jak już zostało wspomniane, podatek PCC musi zostać opłacony w terminie 14 dni od dnia zakupu auta. W tym celu nabywca powinien złożyć w odpowiednim urzędzie skarbowym formularz PCC-3 lub PCC-3/A jeżeli nabywców jest kilku.

Formularz PCC-3 (PCC-3/A) nie musi być złożony osobiście. Istnieje możliwość złożenia tego formularza listem poleconym lub drogą elektroniczną.

Zobacz też: Kto musi płacić podatek od darowizn i spadków w 2017 r.?

Podatek należy wpłacić na wskazane przez urząd skarbowy konto bankowe. W przeciwnym wypadku zostanie popełnione wykroczenie lub przestępstwo skarbowe za popełnienie, którego grożą wysokie kary. Jeżeli podatnik PCC spóźnił się z zapłatą tego podatku może złożyć oświadczenie (czynny żal), w którym przyzna się do popełnionego czynu a także zobowiąże do zapłaty zaległości wraz z odsetkami.

Kto jest zwolniony z obowiązku zapłaty PCC

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych przewiduje zwolnienia z obowiązku zapłaty tego podatku. Jak już zostało wspomniane z tego obowiązku zwolnione są m.in. transakcje sprzedaży rzeczy ruchomych w kwocie nieprzekraczającej 1000 zł.

W przypadku osób niepełnosprawnych zwolnienie z tego podatku obejmuje sytuacje, w których osoba niepełnosprawna, kupuje auto na własny, prywatny użytek.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (j.t. Dz.U. z 2017 r. poz. 1150)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK