| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Pozwy > Pozwy rodzinne > Jak przygotować pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?

Jak przygotować pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami?

Współwłasność majątkowa między małżonkami powstaje z chwilą zawarcia małżeństwa. Jej zniesienie może nastąpić natomiast tylko w drodze umowy (intercyzy) lub sądowego zniesienia współwłasności. Współwłasność przestaje również obowiązywać w momencie orzeczenia rozwodu lub separacji. Jak również gdy jeden z małżonków został ubezwłasnowolniony.

Zniesienie współwłasności między małżonkami następuje w drodze pozwu na żądanie jednego z małżonków lub innej uprawnionej osoby.

POBIERZ: Wzór pozwu o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami

Właściwość sądu

W sprawach o zniesienie współwłasności między małżonkami właściwy jest sąd rejonowy, w okręgu którego małżonkowie ostatnio wspólnie mieszkali. Jednakże chociaż jedno z małżonków musi nadal w okręgu tego sądu przebywać. Jeżeli nie spełniona jest ta przesłanka powództwo wytacza się przed sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego. A jeżeli i to jest niemożliwe przed sąd miejsca zamieszkania powoda. Trzeba pamiętać, że jest to właściwość wyłączna i nie może być zmieniana przez małżonków w drodze umowy prorogacyjnej (zapis na sąd).

Strony

Stronami w sprawie o zniesienie współwłasności są małżonkowie. W specyficznych przypadku o zniesienie współwłasności między małżonkami może wnosić wierzyciel małżonka. Musi on jednak uprawdopodobnić, że zaspokojenie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym wymaga dokonania podziału majątku wspólnego małżonków.

Zobacz również: Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Wpis

W sprawach o zniesienie współwłasności majątkowej między małżonkami jest stała opłata w wysokości 200 zł. Ponosi ą powód wnosząc pozew do sądu. Można ją uiścić na konto bankowe sądu lub opłacić pozew znakami opłaty sądowej.

Żądanie pozwu

W żądaniu pozwu trzeba zawrzeć formułę: wnoszę o zniesienie współwłasności majątkowej pomiędzy małżonkami …………………………………. Powstałej na skutek zawarcia związku małżeńskiego przez strony dnia…………………., przed …………………………..

Powód może również żądać zwrotu kosztów procesu od pozwanego.

Uzasadnienie

W uzasadnieniu trzeba przedstawić wszystkie okoliczności, z których wynika konieczność wprowadzenia rozdzielności majątkowej między małżonkami. Do takich okoliczności można zaliczyć: separację faktyczną, długoletnią karę pozbawienia wolności czy też niegospodarność jednego z małżonków. Do pozwu należy dołączyć stosowne dowody.

Podpis

Pozew musi być podpisany przez powoda. Powinien zawierać datę sporządzenia a także miejsce sporządzenia.

Polecamy serwis: Sprawy rodzinne

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak prawidłowo sporządzić  pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami? /for. Fotolia
Jak prawidłowo sporządzić pozew o zniesienie wspólności majątkowej między małżonkami? /for. Fotolia

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK