| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Majątek > Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Małżonkowie, którzy złożyli pozew o rozwód mają prawo żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej, jeżeli zaistniały ku temu ważne powody. Rozdzielność majątkową można ustanowić na podstawie umowy zawartej z małżonkami bądź orzeczenia sądu.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej następuje z dniem wydania wyroku. Jednakże sąd może wyjątkowo ustanowić rozdzielność z datą wcześniejszą w przypadku separacji małżonków, uniemożliwiającej im współdziałanie w zarządzie wspólnym (wyr. SN, III CK 126/03). Wskazane działanie jest często zbyt nadużywane przez małżonków  w celu niemożności zaspokojenia przez wierzyciela roszczeń z majątku wspólnego mimo, iż długi powstały jeszcze podczas trwania wspólności ustawowej. Natomiast należy pamiętać, że dopiero zaciągnięcie takiego długu, który nie był usprawiedliwiony interesem rodziny kwalifikuje zachowanie pozwanego małżonka jako naganne i przy istnieniu niepomyślnych prognoz co do tego aby małżonek ten powstrzymał się w przyszłości od tego rodzaju zachowania, spełnia warunki do uznania zaciągnięcia długu za ważny powód do ustanowienia rozdzielności majątkowej (wyr. SN, III CRN 7/95).

Zadaj pytanie na naszym FORUM!!

Rozdzielność majątkowa z mocy prawa

W przypadku ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków, rozdzielność majątkowa powstaje z mocy samego prawa. Oznacza to, że rozdzielność powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienie o ubezwłasnowolnieniu zarówno całkowitym jak i częściowym nawet wówczas, gdy nastąpiło to przed rozwodem. Wówczas dla ubezwłasnowolnionego małżonka ustanawiany jest opiekun bądź kurator w zależności od stopnia ubezwłasnowolnienia, który podczas postępowania rozwodowego będzie występował jako strona. Natomiast z dniem ogłoszenia upadłości małżonka ustaje wspólność majątkowa (ustawowa i umowna), a majątek wspólny wchodzi do masy upadłości co oznacza, że jest przeznaczony na zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Jednakże  w świetle art. 42 k.r.o. orzeczenie rozwodu nie powoduje podziału majątku wspólnego z mocy prawa. Samo ustanie wspólności ustawowej nie powoduje " wyjścia" udziału małżonka upadłego z masy upadłości (wyr. SN, II CSK 469/08).

Zobacz również: Rozdzielność majątkowa w małżeństwie

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »