REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?

Monika Pązik
Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem? /fot. fotolia
Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem? /fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Małżonkowie, którzy złożyli pozew o rozwód mają prawo żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej, jeżeli zaistniały ku temu ważne powody. Rozdzielność majątkową można ustanowić na podstawie umowy zawartej z małżonkami bądź orzeczenia sądu.

Ustanowienie rozdzielności majątkowej następuje z dniem wydania wyroku. Jednakże sąd może wyjątkowo ustanowić rozdzielność z datą wcześniejszą w przypadku separacji małżonków, uniemożliwiającej im współdziałanie w zarządzie wspólnym (wyr. SN, III CK 126/03). Wskazane działanie jest często zbyt nadużywane przez małżonków  w celu niemożności zaspokojenia przez wierzyciela roszczeń z majątku wspólnego mimo, iż długi powstały jeszcze podczas trwania wspólności ustawowej. Natomiast należy pamiętać, że dopiero zaciągnięcie takiego długu, który nie był usprawiedliwiony interesem rodziny kwalifikuje zachowanie pozwanego małżonka jako naganne i przy istnieniu niepomyślnych prognoz co do tego aby małżonek ten powstrzymał się w przyszłości od tego rodzaju zachowania, spełnia warunki do uznania zaciągnięcia długu za ważny powód do ustanowienia rozdzielności majątkowej (wyr. SN, III CRN 7/95).

REKLAMA

Zadaj pytanie na naszym FORUM!!

Rozdzielność majątkowa z mocy prawa

W przypadku ubezwłasnowolnienia lub ogłoszenia upadłości jednego z małżonków, rozdzielność majątkowa powstaje z mocy samego prawa. Oznacza to, że rozdzielność powstaje z chwilą uprawomocnienia się postanowienie o ubezwłasnowolnieniu zarówno całkowitym jak i częściowym nawet wówczas, gdy nastąpiło to przed rozwodem. Wówczas dla ubezwłasnowolnionego małżonka ustanawiany jest opiekun bądź kurator w zależności od stopnia ubezwłasnowolnienia, który podczas postępowania rozwodowego będzie występował jako strona. Natomiast z dniem ogłoszenia upadłości małżonka ustaje wspólność majątkowa (ustawowa i umowna), a majątek wspólny wchodzi do masy upadłości co oznacza, że jest przeznaczony na zaspokojenie roszczeń wierzycieli. Jednakże  w świetle art. 42 k.r.o. orzeczenie rozwodu nie powoduje podziału majątku wspólnego z mocy prawa. Samo ustanie wspólności ustawowej nie powoduje " wyjścia" udziału małżonka upadłego z masy upadłości (wyr. SN, II CSK 469/08).

Zobacz również: Rozdzielność majątkowa w małżeństwie


Postępowanie dotyczące ustanowienia rozdzielności majątkowej

Sprawy związane z ustanowieniem rozdzielności majątkowej należą do właściwości sądów rejonowych. Pobierana jest stała opłata w wysokości 200 zł od pozwu w tej sprawie. Problem pojawia się na płaszczyźnie dopuszczalności zawarcia ugody między małżonkami w kwestii rozdzielności. Z jednej strony nie istnieją przeszkody ku temu, aby małżonkowie zawarli ugodę w szczególnej formie aktu notarialnego, co skutkowałoby bezprzedmiotowością sporu. Jednakże z drugiej strony ugoda wydaje się niedopuszczalna, bowiem małżonkowie mają prawo do zawarcia intercyzy małżeńskiej, wprowadzającej ustrój rozdzielności majątkowej. Ugoda doprowadziłaby do zaniechania wdawania się w spór, a zniesienie rozdzielności może nastąpić jedynie po przeprowadzeniu rozprawy. Należy pamiętać, że ugoda nie może w żadnym wypadku zastępować intercyzy, a jej zawarcie może prowadzić do obejścia przepisów prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Majątek małżonków - poradnik

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przepisy się zmieniły i w 2024 r. pracodawca udzieli przeciętnemu pracownikowi 35 dni wolnego. Niektórzy będą odpoczywali dłużej. Sprawdź, jak wnioskować.

  W 2024 roku na 366 dni co do zasady przypadnie 115 dni wolnych od pracy i 251 dni pracujących. To jednak tylko punkt wyjścia. Przeciętny pracownik będzie miał możliwość wykorzystania 35 dni urlopów i zwolnień od pracy. Istnieją też grupy pracowników, które mają jeszcze większe uprawnienia.

  Dorabianie do renty i wcześniejszej emerytury w 2024 roku. Wyższe limity od 1 marca. 5 278,30 zł brutto bez zmniejszenia świadczenia

  Od 1 marca 2024 r. renciści i osoby na wcześniejszych emeryturach mogą zarobić prawie 10 tys. zł i nie stracą prawa do świadczenia. W tym dniu zmieniają się graniczne kwoty przychodu (limity) dla pracujących rencistów i emerytów, którzy nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna. 

  Zaraz minie ważny termin! Do 29 lutego renciści i wcześniejsi emeryci muszą powiadomić ZUS o dodatkowych zarobkach

  Najpóźniej 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci, którzy w 2023 roku dorabiali do swoich świadczeń, mają czas, by poinformować ZUS o dodatkowych przychodach. Mowa tu o przychodach z umowy o pracę, umowy zlecenia a także z działalności gospodarczej.

  Koniec ze sznyclem, filetem i szynką. Nie będzie można stosować nazw towarów pochodzenia zwierzęcego dla produktów roślinnych

  Czy takie rzeczy to już w Polsce? Nie, póki co na taki krok zdecydował się francuski rząd. Pewne nazwy produktów pochodzenia zwierzęcego nie będą mogły być wykorzystywane przy sprzedaży towarów pochodzenia roślinnego. 

  REKLAMA

  Rada Ministrów: Będzie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym. Celem jest eliminacja nieuczciwych praktyk w transporcie drogowym

  Rada Ministrów ma przyjąć i skierować do Sejmu nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym, przyjętym przez rząd. Organem odpowiedzialnym za przedłożenie projektu jest Ministerstwo Infrastruktury.

  RPO o braku waloryzacji u żołnierzy i funkcjonariuszy. Ich emerytury zostały zaniżone o 7,8%

  Sprawa to 2023 r., ale wielokrotnie pisali o niej mundurowi w komentarzach do artykułów Infor.pl dotyczących podwyżek w 2024 r. Byli żołnierze i policjanci twierdzą, że w 2023 r. zostali "legislacyjnie oszukani".

  Zmiany w prawie autorskim 2024. Czy algorytmy sztucznej inteligencji naruszają prawa twórców?

  W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego trwają obecnie prace nad nowelizacją ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany w polskiej ustawie o prawach autorskich mogą przesądzić, że algorytmy sztucznej inteligencji (SI) generujące nowe treści naruszają prawa twórców - ocenił prof. Grzegorz Tylec, ekspert ds. ochrony praw autorskich. Takie podejście jest nowością nie tylko w Europie, ale być może na całym świecie - dodał.

  Zmiany podatkowe dla przedsiębiorców. Jest pierwszy konkret "kasowy PIT"

  Zmiany podatkowe dla przedsiębiorców już na horyzoncie. Jest pierwszy konkret, rząd przygotował projekt dotyczący wprowadzenia kasowego PIT przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  REKLAMA

  Niższe stawki dla adwokata z urzędu? Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego

  Zgodnie z wtorkowym orzeczeniem trybunału, norma przewidująca niższe wynagrodzenie dla adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu niż wynagrodzenie dla adwokatów będących pełnomocnikami z wyboru, narusza konstytucję.

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu

  Minister do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego to, obok Ministra Równości nowość w składzie polskiego rządu. Stanowisko to utworzył premier Donald Tusk, a prezydent Andrzej Duda powołał na nie Agnieszkę Buczyńską. Szef rządu określił także zakres działania Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego. Czym zajmuje się ten członek rządu?

  REKLAMA