| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Formy zatrudnienia > W jaki sposób mogę ustalić wynagrodzenie w umowie o dzieło?

W jaki sposób mogę ustalić wynagrodzenie w umowie o dzieło?

Będę podpisywał umowę o dzieło, w jaki sposób mogę ustalić wynagrodzenie ?

Wysokość wynagrodzenia

Przepis art. 628 Kodeksu cywilnego stanowi, że wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia.

Jeżeli strony nie określiły wysokości wynagrodzenia ani nie wskazały podstaw do jego ustalenia, poczytuje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło tego rodzaju.

Jeżeli także w ten sposób nie da się ustalić wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie.

Zobacz: Dla kogo umowa o dzieło?

Wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można więc określić :

  • przez wskazanie określonej konkretnej kwoty- tzw. wynagrodzenie ryczałtowe lub
  • na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów- tzw. wynagrodzenie kosztorysowe.

Jeżeli strony określiły wynagrodzenie na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów (wynagrodzenie kosztorysowe), a w toku wykonywania dzieła zarządzenie właściwego organu państwowego zmieniło wysokość cen lub stawek obowiązujących dotychczas w obliczeniach kosztorysowych, każda ze stron może żądać odpowiedniej zmiany umówionego wynagrodzenia. Nie dotyczy to jednak należności uiszczonej za materiały lub robociznę przed zmianą cen lub stawek.

Przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, jeżeli wykonał prace dodatkowe bez uzyskania zgody zamawiającego.

Jeżeli zaś strony umówiły się na wynagrodzenie ryczałtowe, przyjmujący zamówienie nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, chociażby w czasie zawarcia umowy nie można było przewidzieć rozmiaru lub kosztów prac.

Jeżeli jednak wskutek zmiany stosunków, której nie można było przewidzieć, wykonanie dzieła groziłoby przyjmującemu zamówienie rażącą stratą, sąd może podwyższyć ryczałt lub rozwiązać umowę.

Jeżeli strony nie ustaliły w umowie, że wynagrodzenie będzie kosztorysowe czy ryczałtowe, można wówczas przyjąć, że wykonawca otrzyma przeciętne wynagrodzenie otrzymywane przez innego wykonawcę za realizację dzieł tego rodzaju. Jeżeli zaś strony poprzednio były związane tego rodzaju umowami, można przyjąć, że wynagrodzenie będzie takie samo jak wcześniejsze. 

Warto pamiętać, aby wynagrodzenie zostało określone w umowie w sposób szczegółowy i zrozumiały dla obu stron.

Zobacz również serwis: Formy zatrudnienia

Podstawa prawna:

Kodeks cywilny

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Siwik

Specjalista ds. księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »