| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Praca > Formy zatrudnienia > Wypowiedzenie umowy zlecenia

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Uprawnienie do wypowiedzenia umowy zlecenia przysługuje zarówno dającemu zlecenie jak i przyjmującemu zlecenie. W poniższym tekście wskazujemy jak i kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia.

Kiedy zleceniobiorca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

Zgodnie z art. 746 § 2 Kodeksu cywilnego przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. W przypadku, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę którą poniósł zleceniodawca w wyniku wypowiedzenia umowy.

W sytuacji gdy umowa zlecenia była nieodpłatna zleceniobiorca może ją wypowiedzieć w każdym czasie niezależnie od tego, czy z ważnego powodu czy nie, bez ponoszenia odpowiedzialności za powstałą szkodę z tego tytułu.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Kiedy zleceniodawca może wypowiedzieć umowę zlecenia?

W sytuacji gdy zapisy umowy nie stanowią inaczej, dający zlecenie może umowę zlecenia może wypowiedzieć w każdym czasie. Ponadto powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia, a w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

W przypadku gdy umowa zlecenia była nieodpłatna zleceniodawca może ją wypowiedzieć w każdym czasie niezależnie od tego, czy z ważnego powodu czy nie, bez ponoszenia odpowiedzialności za powstałą szkodę z tego tytułu. 

Śmierć dającego zlecenie jest ważną podstawą do wypowiedzenia umowy zlecenia przez jego spadkobierców.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jaki jest okres wypowiedzenia?

Ustawodawca w przepisach kodeksu cywilnego nie wprowadził żadnych ograniczeń odnośnie okresu wypowiedzenia, co oznacza, że umowę można wypowiedzieć z dnia na dzień (chyba, że zapisy umowy stanowią inaczej).

W jaki sposób może nastąpić wypowiedzenie?

Wypowiedzenie może nastąpić w dowolny sposób pamiętając przez strony umowy o rozliczeniu zaliczek i poniesionych przez nich kosztów. Przepisy Kodeksu cywilnego nie nakładają w tym zakresie na strony umowy żadnych ograniczeń. Strony umowy zlecenia mogą kwestię wypowiedzenia uregulować inaczej. Należy jednak przy tym zaznaczyć, że nie można w umowie zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów (art. 746§3).

Polecamy serwis: Prawo pracy

reklama

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Michał Tchórzewski

Kierownik działu audytów SmartConsulting

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »