| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Co nowego > Do rejestru dłużników za długi u osób prywatnych

Do rejestru dłużników za długi u osób prywatnych

Nieopłacony rachunek za telefon może spowodować, że o kredycie w banku będzie można tylko pomarzyć. Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o informacji gospodarczej.

Nowela ustawy zakłada, że do rejestru dłużnik trafią dłużnicy nie tylko dłużnicy przedsiębiorców. Od poniedziałku (14 czerwca) swoich dłużników mogą zgłaszać do rejestru również szpitale, stowarzyszenia oraz gminy. Co istotne do rejestru dłużników trafią również dłużnicy osób prywatnych.

Co to oznacza? Do samego rejestru trafić będzie mogła o wiele większa liczba osób. Wystarczy, że w postępowaniu sądowych z roszczenia osoby prywatnej sąd wyda nakaz zapłaty. Ten po uprawomocnieniu będzie mógł posłużyć, jako podstawa do wpisania pozwanego do rejestru dłużników.

Dłużnicy gmin do rejestru

Duże znaczenie będzie miała również możliwość zgłoszenia dłużnika do rejestru przez szpitale lub też gminy. W przypadku tych drugich oznacza to, że do rejestru trafią także gapowicze, którzy korzystając z publicznego transportu miejskiego nie uznawali konieczności zakupu biletów na przejazd.

Do tej pory kwestia rejestracji pasażera na gapę była rozwiązana w sposób skomplikowany. Jeżeli pasażer nie kupił biletu na przejazd środkiem transportu, w ramach usług świadczonych przez przedsiębiorcę, wtedy mógł trafić do rejestru. W przypadku, gdy na tej samej linii kursowały autobusy w ramach działalności prowadzonej przez zakład budżetowy gminy, wtedy takiej możliwości nie było.

Zobacz również serwis: Gmina

Zakresem nowelizacji nie zostały jednak objęte zobowiązania o charakterze publicznoprawnym. Do rejestru nie trafią zatem niesumienni podatnicy.

W rejestrze także pozytywnie o konsumencie

Dużą zmianą jest również możliwość, jaką uzyskają konsumenci, którzy będą mogli budować własną opinię. Umożliwi to zmiana przepisów, dzięki której na wniosek konsumenta będzie można do Biura Informacji Gospodarczej informacje o prawidłowym regulowaniu zobowiązań.

Zobacz również serwis: Prawa konsumenta

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Swoich dłużników mogą zgłaszać do rejestru również szpitale, stowarzyszenia oraz gminy. Co istotne do rejestru dłużników trafią również dłużnicy osób prywatnych.
Swoich dłużników mogą zgłaszać do rejestru również szpitale, stowarzyszenia oraz gminy. Co istotne do rejestru dłużników trafią również dłużnicy osób prywatnych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK