REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kim jest rzetelny pośrednik?

Anna Śmigulska
Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może być osoba posiadająca licencje.
Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może być osoba posiadająca licencje.

REKLAMA

REKLAMA

Rzetelny pośrednik to fachowiec, którego zadaniem jest kojarzenie stron transakcji przy sprzedaży, zakupie, wynajmie, najmie oraz dzierżawie lokali bądź budynków. Obecnie na rynku nieruchomości pojawiło się bardzo dużo przedsiębiorców, którzy świadczą usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jakie warunki powinni oni spełniać?

Przedsiębiorcy trudniący się pośrednictwem w obrocie nieruchomościami są powszechnym zjawiskiem na tym rynku. Coraz częściej korzystamy z ich pomocy przy zakupie czy sprzedaży mieszkania. Chociażby dlatego, że czynności z tym związane są nieraz bardzo czasochłonne. Zanim jednak zdecydujemy się na tego typu usługi trzeba wiedzieć kilak rzeczy.

REKLAMA

Kto to jest pośrednik?

Pośrednikiem w obrocie nieruchomościami może być osoba posiadająca licencje. Ma to na celu poprawienie jakości świadczonych usług. Tym bardziej, że transakcje, przy których uczestniczą pośrednicy często dotyczą znacznych środków pieniężnych. Wymóg licencjonowania ma pomóc w osiągnięciu dobrych standardów wykonywania usług przez pośredników oraz zwiększyć ochronę konsumentów.

Osoba, która chce uzyskać licencję pośrednika musi:

  • posiadać zdolność do czynności prawnych
  • nie być karana za przestępstwa przeciwko mieniu, dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych, za składanie fałszywych zeznań oraz za przestępstwa skarbowe
  • posiadać wykształcenie wyższe
  • ukończyć studia podyplomowe w tym zakresie
  • odbyć odpowiednia praktykę
  • dokonać wpisu do centralnego rejestru pośredników w obrocie nieruchomościami

Zobacz również: Jak rozpoznać profesjonalnego pośrednika w obrocie nieruchomościami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki pośrednika

REKLAMA

Pośrednik w obrocie nieruchomościami ma obowiązek swoje czynności zgodnie z przepisami prawa, standardami zawodowymi ustalonymi przez organizacje zawodowe pośredników oraz zasadami etyki zawodowej. Zakres czynności, do wykonywania których zobowiązany jest przedsiębiorca określa zawarta w formie pisemnej umowa. Tylko na tej podstawie pośrednik w obrocie nieruchomościami może reklamować daną nieruchomość do sprzedaży albo najmu. Niedopuszczalne jest zatem by przedsiębiorca trudniący się obrotem nieruchomościami wystawiał ofertę sprzedaży lokalu bez zgody właściciela.

Pan Kowalski zamieścił na jednej ze stron internetowych ogłoszenie o wynajmie lokalu mieszkalnego. Parę dni później zauważył, że jego nieruchomość znajduje się w ofercie pewnego pośrednika. Czy przedsiębiorca miał do tego prawo? Nie. Pośrednik nie ma prawa zamieszczać w swojej ofercie reklam nieruchomości, co do których nie uzyskał zgody konsumenta. Można zawiadomić o tym fakcie komisje Odpowiedzialności Zawodowej przy Ministerstwie Budownictwa. W przypadku stwierdzenia przez Komisje naruszeń prawa lub standardów zawodowych pośrednik może zostać ukarany upomnieniem, nagan, zawieszeniem licencji zawodowej a w ostateczności wykreśleniem z rejestru pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Co powinno znajdować się w umowie z pośrednikiem?

  • imię i nazwisko pośrednika w obrocie nieruchomościami,
  • numer licencji zawodowej,
  • oświadczenie pośrednika o posiadaniu ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej,
  • określić czynności jakie pośrednik powinien wykonać,
  • wysokość prowizji, obecnie waha się od 2 do 3 % ceny faktycznie uzyskanej,
  • termin jej zapłaty, zasadniczo, wynagrodzenie należy się po zawarciu umowy końcowej.

Jakie czynności powinien dokonywać pośrednik?

  • gromadzenie i udzielanie informacji potrzebnych do zawarcia przez inne osoby umów,
  • podejmowanie czynności zmierzających do wyszukiwania kontrahentów i kojarzeniu stron,
  • aranżowanie oględzin nieruchomości,
  • udział w negocjacjach, jeżeli konsument ma takie życzenie.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
12 rat dla powodzian. Rząd pomoże spłacić kredyt hipoteczny

Rząd zapowiedział możliwości wsparcia dla kredytobiorców poszkodowanych w wyniku powodzi. Rozwiązanie zakłada, że Fundusz Wsparcia Kredytobiorców spłaci 12 rat kredytu hipotecznego dla powodzian. Rząd pracuje też nad wprowadzeniem ulg dla powodzian w spłatach także innych zobowiązań – nie tylko tych hipotecznych.

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, który rodzic może dostać te pieniądze. Sprawdź zasady

Zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko. Do 60 dni w roku. ZUS przypomina, że każdy może dostać te pieniądze. Jest to informacja szczególnie istotna dla osób z terenów dotkniętych powodzią, na których zajęcia w przedszkolach i szkołach zostały zawieszone.

ZUS: Świadczenia na zalanych terenach wypłacane są na bieżąco

Rzecznik Prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na bieżąco wypłaca świadczenia na terenach dotkniętych powodzią, w tym 14 emerytury. Obecnie około 85 proc. emerytów w ZUS otrzymuje emeryturę bezpośrednio na rachunek bankowy

MON: Ubrać szpiega - kwoty na zakup cywilnego ubrania przez funkcjonariuszy Służby Wywiadu Wojskowego

Zmieni się wysokość równoważnika pieniężnego i kwota na zakup ubrania typu cywilnego w zamian za umundurowanie przyznawanego funkcjonariuszom Służby Wywiadu Wojskowego. W Ministerstwie Obrony Narodowej trwają prace nad nowelizacją przepisów.

REKLAMA

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? MEN stawia sprawę jasno

Rewolucja w szkołach! Czy biologia, chemia i geografia znikną ze szkół podstawowych? Ministerstwo Edukacji Narodowej stawia sprawę jasno. Założenia dotyczące profilu absolwenta przedszkola i szkoły podstawowej są już przygotowane.

Lex Kamilek: Niespójne przepisy powodują problemy organizacyjne w szkołach. Środowisko pedagogiczne skupia się na biurokracji

Ustawa Kamilka, lub inaczej lex Kamilek, wywołała pewne zamieszanie w kręgach m.in. nauczycieli i dyrektorów szkół. Ich wątpliwości budzi m. in. przepis o konieczności przedstawienia zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Ten fragment ustawy pozostawia szerokie pole do interpretacji.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r.

Wcześniejsze emerytury dla tych pracowników w 2025 r. Kto może liczyć na wcześniejszą emeryturę w 2025 r.? Czy pracownik musi osiągnąć powszechny wiek emerytalny, by uzyskać prawo do emerytury? Co z emeryturami stażowymi?

Zmiany w wypłatach emerytur. Niektórzy szybciej dostaną pieniądze. Może się zmienić sposób wypłaty. Sprawdź zasady.

Zmiany w procesie wypłat emerytur. Wiele osób szybciej dostanie pieniądze. Może się też zmienić sposób wypłaty. Wcześniejsza wypłata i specjalne punkty poboru świadczeń – sprawdź, czy to dotyczy również ciebie.

REKLAMA

Większość Polaków nie liczy na godne życie z emerytury. Przygnębiające wyniki badania

W argumenty o odkładaniu na godną, państwową emeryturę nie wierzy blisko 3/4 Polaków. Ich zdaniem waloryzacja emerytur nigdy nie dogoni wzrostu realnych cen. Polacy nie wierzą też w argumenty rządu za wprowadzeniem pełnego ozusowania umów o dzieło i zleceń.

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Sprawdź, jakie rozwiązania są dopuszczalne

Rząd jednak wprowadzi zakaz podwyższania cen? Od kiedy, czy dla wszystkich i na jak długo? Na terenach poszkodowanych przez powódź trwają spekulacje cen. Rząd apeluje do przedsiębiorców i zapowiada konsekwencje.

REKLAMA