REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Regulaminy często zawierają niedozwolone klauzule umowne.
Regulaminy często zawierają niedozwolone klauzule umowne.

REKLAMA

REKLAMA

Regulaminy dostawców mediów mogą zawierać zapisy pozbawiające konsumentów ochrony. Warto na nie zwrócić uwagę, gdy korzystamy z usług dostarczania prądu, gazu czy wody

Niektóre formy zastrzegają w swoich regulaminach zapisy, które stanowią niedozwolone klauzule umowne. Dotyczą one m.in. nałożenia na konsumentów obowiązków, które ograniczają ich prawa. Do najczęściej spotykanych zaliczyć można:

REKLAMA

  • konieczność zawiadomienia dostawcy mediów o braku ciepła w terminie niezwłocznym, pod rygorem nie otrzymania upustu za czas niedogrzania;
  • zastrzeżenie, że jeśli w ciągu np. 14 dni konsument nie podważy wysokości otrzymanej faktury, to znaczy, że ją akceptuje;
  • żądanie od konsumenta czterokrotności stawek taryfowych za złamanie umowy i pobór ciepła wbrew umowie; taka sama kara przewidziana była za jego zniszczenie lub uszkodzenie przez odbiorcę.

Wygórowane kary umowne

REKLAMA

Powyższe postanowienia znajdujące się w umowie naruszają prawa konsumentów i przepisy prawa energetycznego. Opłaty za zniszczenie licznika i naruszenie umowy nie są niczym innym jak karami umownymi. Zasady prawa cywilnego przewidują możliwość ich zapisania w umowie, jednak nie mogą być one rażąco wygórowane. Nie odzwierciedlają one bowiem rzeczywistych kosztów poniesionych z tego tyłu przez przedsiębiorcę. Ponadto przy nielegalnym poborze ciepła przepisy pozwalają tylko na pobranie należności w dwukrotnej wysokości stawek taryfowych.

Zakład energetyczny może odciąć dopływ energii tylko, gdy odbiorca spóźnia się z zapłatą za pobrane ciepło co najmniej miesiąc po upływie terminu płatności. Najpierw musi jednak poinformować klienta na piśmie o zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczyć dodatkowy, dwutygodniowy termin do zapłaty zaległych i bieżących należności.

Obniżka ceny za cały czas pobierania usługi o gorszym standardzie

Konsument nie może płacić za świadczenie, którego faktycznie nie pobierał. Ma on prawo żądać rabatu za cały okres, w jakim dostawca energii nie wykonywał umowy w sposób należyty.

Warto również zwrócić uwagę na zastrzeżenia dotyczące bardzo krótkiego okresu analizy i ewentualnej aprobaty faktury przez odbiorcę. W niektórych przypadkach może to powodować brak możliwości złożenia reklamacji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Zwróć uwagę na regulamin świadczenia usług

Dostawcy wody

REKLAMA

Dość częstą praktyką spotykaną wśród dostawców wody zawierających umowy z konsumentami jest zastrzeżenie dotyczące terminu płatności. Wskazują one określony termin, np. 14 dni licząc od dnia wystawienia faktury, pod rygorem natychmiastowego odcięcia wody. Jest to niezgodne z przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu wodę zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ze wspomnianych regulacji wynika, że odcięcie wody jest możliwe dopiero wtedy, gdy odbiorca nie zapłaci za 2 pełne okresy obrachunkowe, które następują po dniu otrzymania upomnienia w sprawie uregulowania długu. Jednak dostawca wody ma obowiązek uruchomić zastępczy punkt poboru wody. Dodatkowo konsument musi być poinformowany o zamiarze odcięcia wody minimum 20 dni wcześniej.

W przypadku bloków mieszkalnych odbiorcami są najczęściej wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia, właściciel kamienicy, a nie indywidualny lokator. Można mieć odłączoną wodę nawet wtedy, gdy regularnie płaci się za mieszkanie.

Kradzież wodomierza

Sam sposób ustalania ceny za pobranie określonej ilości wady w przypadku kradzieży albo uszkodzenia wodomierza. Niektórzy przedsiębiorcy ustalają kary maksymalne. Nie biorą natomiast pod uwagę faktycznie poniesionej przez nich strat.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matury 2024. 8 maja pisemny egzamin z matematyki na poziomie podstawowym

Dziś kolejny dzień egzaminów. Maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich maturzystów.

Nowe prawo UE ma zapewniać m.in. przejrzystość finansowania mediów

Europejskie Prawo o Wolności Mediów (ang. European Media Freedom Act, EMFA) weszło w życie. Wcześniej Unia Europejska nie miała wspólnych przepisów chroniących media.

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

REKLAMA

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

REKLAMA

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA