| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Prawa konsumenta > Twoje prawa > Które przesyłki może doręczać tylko Poczta Polska?

Które przesyłki może doręczać tylko Poczta Polska?

Jestem ostatnio zbulwersowany działaniem Poczty Polskiej i nie chciałbym korzystać z jej usług. Słyszałem jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Czy prawdą jest, że niektóre przesyłki są zastrzeżone tylko i wyłącznie dla Poczty Polskiej? Czy np. Urząd Skarbowy może wysyłać korespondencje za pomocą innego operatora?

W przypadku doręczania pism przez organy administracji publicznej m.in. Urzędy Skarbowe, przepisy stanowią, że muszą być doręczane przez pocztę. Dodatkowo korespondencja od tychże organów doręczana jest do adresata za potwierdzeniem odbioru.

Poczta Polska

Istnieją pewne kontrowersje dotyczące definicji poczty. Ponieważ Prawo pocztowe rozróżnia operatorów pocztowych i operatorów publicznych. Trudno jednak jednoznacznie stwierdzić, czy doręczenie pism przez pocztę obejmuje swoim zakresem doręczenie przez operatora pocztowego, który nie jest operatorem publicznym.

W tym miejscu należy wyjaśnić, że na operatora publicznego wyznaczona został Poczta Polska. Na tej podstawie ma ona prawo wyłączności do świadczenia usług pocztowych, których granica wagowa wynosi 50 g. i polegają one na:

1. przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu w obrocie krajowym:

  • przesyłek z korespondencją,
  • przesyłek reklamowych,
  • przesyłek innych niż wymienione powyżej, nadanych w sposób uniemożliwiający sprawdzenie zawartości o masie nieprzekraczającej 50 g;

2. przyjmowaniu, przemieszczaniu i doręczaniu w obrocie zagranicznym przesyłek o masie nieprzekraczającej 50 g;

3. przyjmowaniu i doręczaniu w obrocie krajowymi zagranicznym przesyłek z korespondencją, jeżeli podczas procesu przyjmowania lub doręczania stają się one przesyłkami o masie nieprzekraczającej 50 g.

Zobacz również: Czy partner może odebrać korespondencję

Jeżeli mówimy o doręczaniu pism przez urzędy państwowe to są to tzw. przesyłki z korespondencją. Jest to informacja utrwalona na dowolnym nośniku fizycznym w tym utrwaloną pismem wypukłym, opatrzoną przez nadawcę adresem, z wyłączeniem książek, katalogów, dzienników i czasopism. Przesyłki z korespondencją o masie, która nie przekracza 50 g. przysługuje wyłącznie Poczcie Polskiej. Jednakże przepisy nie są aż tak rygorystyczne. Bowiem każdy operator pocztowy, który nie jest Pocztą Polską może przyjmować, przemieszczać i doręczać w obrocie krajowym i zagranicznym przesyłki z korespondencją, pod warunkiem, że te, których masa nie przekracza 50 g. Operator ten ma obowiązek pobierania opłat nie niższych niż dwu i półkrotność opłaty za przyjęcie, przemieszczenie i doręczenie przesyłki listowej odpowiednio w obrocie krajowym i zagranicznym, stanowiącej przesyłkę najniższego przedziału wagowego najszybszej kategorii określonej w cenniku powszechnych usług pocztowych Poczty Polskiej.

Zarówno Poczta Polska, jaki i inni operatorzy pocztowi mogą stosować ”doręczenia przez pocztę”. Jednakże w przypadku przesyłek, których waga nie przekracza 50 g. opłaty za doręczenie przez przedsiębiorcę, który nie jest operatorem publicznym jest wyższa.

Bardzo ważną kwestią jest również termin. Przepisy stanowią, że termin jest zachowany jeżeli przed jego upływem pismo zostało nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Takiego zastrzeżenia nie ma dla korespondencji wysłanych za pośrednictwem innych operatorów pocztowych. Ma to istotne znaczenie np. w przypadku wysyłania zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 12 czerwca 2003 r. Prawo pocztowe.

Zobacz serwis: Konsument - usługi

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nina Sosińska

Rozwojem zawodowym zajmuję się już od 35 lat. Jestem nauczycielem, trenerem, coachem, facylitatorem i konsultantem. W 2004 roku otrzymałam zaszczytny tytuł laureatki konkursu „Dyrektor Personalny Roku 2004”. W roku 2006 wygrałam konkurs „Najlepsza Strategia HR” ogłoszony na konferencji Kadry. W 2006 roku założyłam więc własną firmę: HR High Touch. Od tego czasu pomagam konsultantom, trenerom, coachom i mentorom w planowaniu oraz w realizacji projektów rozwoju zawodowego poprzez dostarczanie im najbardziej rzetelnych i wszechstronnych narzędzi i rozwiązań. Uczę, jak je stosować. W mojej pracy stosuję najbardziej rzetelne i uniwersalne międzynarodowe narzędzia: • System Facet5 • Platforma Neurozmiany Momentor • Rozwiązania on-line służące zbieraniu opinii i ocen metodą 360 stopni oraz NeuroView (ocena poziomu zaufania w zespole metodą 180 stopni) Jestem autorką dwóch książek: „Magia Rozwoju Talentów” i „Magia Motywacji”. “Magia Rozwoju Talentów” została wyróżniona przez czytelników jako jedna z tych książek, które miały największy wpływ na ich rozwój zawodowy:

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK