| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Aktualności > Kogo obejmie dozór elektroniczny?

Kogo obejmie dozór elektroniczny?

Dozór elektroniczny jest alternatywną karą w stosunku do kary pozbawienia wolności. Nowelizacja ustawy o wykonywaniu kary pozbawienia wolności poza zakładem karnym w systemie dozoru elektronicznego zakłada, że dozorem zostaną objęte osoby skazane na karę do roku pozbawienia wolności.

System dozoru elektronicznego to jeden z systemów wykonywania kary pozbawienia wolności, polegający na kontrolowaniu zachowania skazanego przebywającego poza zakładem karnym, przy użyciu aparatury monitorującej, czyli urządzeń elektronicznych oraz instalacji i systemów, które zawierają służące tej kontroli podzespoły elektryczne lub elektroniczne.

Kontrolowanie tego zachowania dotyczy przestrzegania przez skazanego nałożonego na niego przez sąd obowiązku pozostawania w wyznaczonym czasie w miejscu stałego pobytu lub w innym miejscu wskazanym oraz obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych miejscach lub zbliżania się do określonych osób, za zgodą tych osób.

59.00 złPrzewodnik po zmianach przepisów 2013/2014

Zobacz serwis: Sprawy karne

Sąd może udzielić zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności nieprzekraczającej jednego roku w systemie dozoru elektronicznego skazanemu na taką karę, posiadającemu określone miejsce stałego pobytu oraz zgodę osób pełnoletnich wspólnie z nim zamieszkujących, jeżeli jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary oraz jeżeli względy bezpieczeństwa i stopień demoralizacji, a także inne szczególne okoliczności nie przemawiają za potrzebą jego osadzenia w zakładzie karnym, a udzieleniu takiego zezwolenia nie stoją na przeszkodzie warunki mieszkaniowe skazanego umożliwiające funkcjonowanie systemu dozoru elektronicznego, a także możliwości techniczno-organizacyjne wykonywania tego dozoru przez upoważniony podmiot dozorujący.

Do tej pory dozorem elektroniczny były objęte osoby skazane na karę do 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wprowadzone zmiany spowodują wzrost liczby osób objętych dozorem do 11 400. Jest to czterokrotnie więcej niż dotychczas.

Dozorem zostaną również objęci pijani rowerzyści oraz osoby odbywające kary zastępcze z powodu niezapłaconych alimentów lub grzywny.

Zobacz również: Sposoby oddziaływania na skazanego (art. 62)

W sprawach o udzielenie skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego sąd orzeka na wniosek skazanego lub na wniosek jego obrońcy, prokuratora, sądowego kuratora zawodowego lub dyrektora zakładu karnego. Do wniosku dołącza się zgodę domowników na odbywanie kary wśród nich.

Systemem dozoru nie będą mogły być objęte osoby skazane za przemoc w rodzinie, ponieważ zgoda sądu na dozór zależy od woli osób zamieszkujących ze skazanym.

Zobacz również serwis: Aktualności

Aktualizacja: 14.07.2011

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do tej pory dozorem elektroniczny były objęte osoby skazane na karę do 6 miesięcy pozbawienia wolności.
Do tej pory dozorem elektroniczny były objęte osoby skazane na karę do 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Monitor Księgowego225.00 zł

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ25
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Ostatnio na forum

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem Infor.pl »