| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Policja > Służba w Policji nie wymaga matury

Służba w Policji nie wymaga matury

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie do policji muszą posiadać co najmniej wykształcenie średnie.

Zgodnie z art. 11a ust. 4 ustawy o systemie oświaty, wykształcenie średnie posiada osoba, która:

1) ukończyła szkołę ponadpodstawową, z wyjątkiem zasadniczej szkoły zawodowej, szkoły zasadniczej lub innej szkoły równorzędnej
2) ukończyła szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem zasadniczej szkoły zawodowej o okresie nauczania nie krótszym niż 2 lata i nie dłuższym niż 3 lata, których ukończenie umożliwia uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe oraz z wyjątkiem trzyletniej szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym.

W związku z powyższym wykształcenie średnie uzyskuje się wraz z ukończeniem jednej z wymienionych szkół, formalnie potwierdzane świadectwem ukończenia szkoły, natomiast egzamin maturalny stanowi jedynie przepustkę do dalszej edukacji.

Komendant wojewódzki (stołeczny) policji może wyrazić zgodę na przyjęcie do służby w oddziałach prewencji policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że wykazuje on szczególne predyspozycje do służby. W ramach służby prewencyjnej realizowane są zadania na rzecz ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, przede wszystkim w zakresie: patrolowo – interwencyjnym, ruchu drogowego, dzielnicowym, dyżurnym, wywiadowczym. 

Zobacz również serwis: Praca

Zainteresowani zwiększeniem swoich szans w postępowaniu kwalifikacyjnym mogą uzyskać dodatkowe punkty preferencyjne za ukończone kursy specjalistyczne przydatne dla służby w oddziałach prewencji (np. kurs strzelecki), posiadanie prawa jazdy kategorii C, uprawianie dyscyplin sportowych przydatnych do służby w policji (sporty motorowe, samochodowe, walki, spadochroniarskie), a nawet za wzrost (min.175 cm).

Zobacz również serwis: Policja

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK