| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Przestępstwa > Nowe warunki udzielania przedterminowego zwolnienia skazanemu

Nowe warunki udzielania przedterminowego zwolnienia skazanemu

Ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy Kodeks karny, ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks karny wykonawczy, ustawy – Kodeks karny skarbowy oraz niektórych innych ustaw (Dz. 2009 nr 206 poz. 1589) znowelizowała art. 78 Kodeksu karnego, przewidujący warunku przedterminowego zwolnienia skazanego. Zmiana ta była korzystna dla osób pozbawionych wolności (w tym również recydywistów i mulirecydywistów).

Wskazana nowelizacja art. 76 Kodeksu karnego (jak jest to powyżej zasygnalizowane) zmieniła zasady przedterminowego warunkowego zwolnienia na korzyść osób pozbawionych wolności. Nie należy ukrywać faktu, iż stało się to (co najmniej częściowo) z przyczyn politycznych – przeludnienia w więzieniach oraz ogromnej listy osób oczekujących bardzo długi czas na odbycie kary. Nowa formuła ma w założeniu doprowadzić do przedterminowego zwolnienia wielu osób (a zatem zwolnienia miejsca dla nowych osób pozbawionych wolności).

Treść poprzednio obowiązujących przepisów

Istotą zmiany art. 76 Kodeksu karnego jest to, iż zniesione zostały wymogi dotyczące minimalnego okresu pozbawienia wolności, który miał mieć za sobą skazany (czasu jego przebywania w więzieniu).

Zobacz serwis: Prawo karne wykonawcze

W poprzednio obowiązującym brzmieniu przepisu skazany mógł się ubiegać o przedterminowe warunkowe zwolnienie, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa (art. 77 Kodeksu karnego).

Ustawodawca w art. 78 Kodeksu karnego z kolei określał czas – minimalny okres, po jakim skazany mógł się ubiegać o zwolnienie przedterminowe – było to po odbyciu przez skazanego połowy kary (ale nie wcześniej niż po 6 miesiącach pozbawienia wolności), recydywista po odbyciu 2/3 kary (ale nie wcześniej niż po roku pozbawienia wolności), zaś multirecydywista po odbyciu 3/4 kary (ale nie wcześniej niż po roku pozbawienia wolności).

Istota zmian przepisu art. 78 Kodeksu karnego

Przepis art. 78 Kodeksu karnego po nowelizacji, nie przewiduje już minimalnego okresu kary, jaki skazany musi odbyć, aby mógł ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Reguła ta dotyczy również recydywisty oraz multirecydywisty. Oznacza to, iż (przy spełnianiu warunków określonych w art. 77 KK) skazany może w dowolnym czasie ubiegać się o przedterminowe warunkowe zwolnienie.

Zobacz serwis: Więziennictwo

Polecamy artykuły

Ekspert:

Roland Szymczykiewicz

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kodeks karny nie przewiduje już minimalnego okresu kary, jaki skazany musi odbyć, aby ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.
Kodeks karny nie przewiduje już minimalnego okresu kary, jaki skazany musi odbyć, aby ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK