| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Prawo karne > Świadek > Co musi zeznawać świadek?

Co musi zeznawać świadek?

Zeznając czy to przed prokuratorem czy też przed sądem, świadek musi mówić wyłącznie prawdę. Składanie fałszywych zeznań jest zagrożone karą pozbawienia wolności.

Świadek musi zeznawać przede wszystkim prawdę. Trzeba powiedzieć wszystko co jest nam wiadomo o danym zdarzeniu.

Świadek w pierwszej kolejności winien zeznać o okolicznościach, które sam widział. Podać je w taki sposób jak odebrał dane zdarzenie. Nie należy w żaden sposób ulegać sugestiom, świadek bowiem ma przekazać to co on sam odebrał, a nie to co jest mieszanką jego spostrzeżeń i sugestii innych.

Ponadto świadek jest zobowiązany do zeznania wszystkiego co na dany temat jest mu wiadomo. Świadome zatajenie prawdy jest przestępstwem i jeśli nawet w toku przesłuchania nie zostanie świadkowi przez przesłuchującego zadane pytanie, które dotyczy istotnej okoliczności zdarzenia, natomiast świadek z pełną świadomością sam o tej okoliczności nie zezna może za takie zachowanie być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Zobacz: Śledztwo i dochodzenie

W toku przesłuchania świadek winien wskazać, które z przekazanych przez niego wiadomości są efektem jego własnych spostrzeżeń, a które uzyskał z relacji innych osób. Zupełnie inna jest wartość dowodowa zeznań świadka bezpośredniego, a inna tzw. „świadka „ze słuchu”.

Ile razy będę musiał składać zeznania jako świadek przestępstwa?

Tyle razy ile będzie to konieczne do wyjaśnienia okoliczności zdarzenia. Niestety rola świadka jest często poczytywana w społeczeństwie jako udręka, z której dla świadka nic nie wynika.

Dodatkowo uważa się przesłuchanie może narazić go na uciążliwości, a w skrajnych przypadkach nawet na niebezpieczeństwo własne bądź swojej rodziny. Ile razy dana osoba będzie wzywana do złożenia zeznań w danej sprawie, zależy w dużej mierze od skrupulatności przesłuchującego, który w trakcie pierwszego przesłuchania winien czuwać aby świadek złożył zeznania co do wszystkich istotnych okoliczności sprawy, o których ma wiedzę.

Również sam świadek w trakcie przesłuchania winien baczyć aby jego zeznania były pełne i szczegółowe. Może to w przyszłości skutkować tym, że nie będzie on wzywany na kolejne przesłuchanie.

Często w praktyce zdarza się, że pomimo postawy świadka i skrupulatności przesłuchującego zachodzi konieczność przesłuchania świadka na okoliczności, które zostaną ujawnione dopiero w trakcie dalszych czynności dowodowych.

Zobacz serwis: Postępowanie przed sądem

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK