| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Mediacja > Mediacja w konfliktach rodzinnych

Mediacja w konfliktach rodzinnych

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.

W przypadku konfliktów małżeńskich, jedna ze stron może również zdecydować o rezygnacji z własnych potrzeb i celów na rzecz drugiej lub zaproponować kompromis. Taka reakcja strony  często wynika z bezsilności i wyczerpania zasobu sił w przypadku ostrego lub przewlekłego konfliktu, lub też lęku przed rozpadem więzi rodziny.

Mediacja w sprawach rodzinnych bardzo często wiąże się z silnymi, niejednokrotnie negatywnymi emocjami. Sprawy związane z podjęciem decyzji o rozstaniu małżonków są coraz bardziej powszechne w mediacji. Rozwód, jak wynika ze skali opracowanej przez psychiatrów T. Holmesa i R. Rahe’a zajmuje drugie miejsce pod względem najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Wywołuje negatywne emocje, takie jak złość czy rozczarowanie, często  również chęć odwetu.  Dlatego też istotną rolę w tym czasie odgrywa mediator, którego zadaniem jest pomoc stronom w opanowaniu emocji, które uniemożliwiają podjęcie rozmów i negocjacji oraz zakłócają porządek spotkania. Osoba mediatora stara się ukierunkować uczestników mediacji na poszukiwanie rozwiązań, aktywizować ich i zachęcić do zaangażowania we wspólne sprawy.

Polecamy serwis: Mediacja

W mediacji konfliktu rodzinnego istotne jest utrzymanie równowagi sił między stronami. To także zadanie mediatora. Niezwykle istotną rolą prowadzącego posiedzenia mediacyjne jest motywowanie do budowania pozytywnych emocji i relacji między sobą.

W mediacjach, które dotyczą rozwodu i ustalenia zasad opieki nad dzieckiem, mediator musi uświadomić rodzicom, że najważniejsze jest dobro małoletniego. Jego obowiązkiem jest ochrona interesów i dobra dziecka. Mediator musi także dbać o to, by przyjęte przez rodziców ustalenia i porozumienie uwzględniały i szanowały potrzeby dziecka. Zdarza się, że małżonkowie podejmując decyzję o rozstaniu skupiają się tylko na sprawach związanych z zakończeniem związku, nie koncentrując się na sytuacji dziecka. Dlatego ważne jest, aby mediator dokładnie znał potrzeby małoletnich  i mógł ukierunkować rodziców przede wszystkim na interesy dziecka.

Dodatkową, lecz niezmiernie istotną rolą mediatora jest edukowanie. Mediator „edukuje” strony przez używanie określonego tonu, narzędzi efektywnej komunikacji, stworzenie przyjaznej i bezpiecznej atmosfery, równe traktowanie oraz danie szansy pełnego wypowiedzenia się każdej z nich, co powoduje, że zaczynają dostosowywać się do atmosfery mediacji. W ten sposób strony mają szansę zmienić podejście do konfliktu  oraz wzmocnić relacje między sobą, a także wykorzystać te umiejętności   w przyszłości.  Mediator realizuje w ten sposób także cele ogólnospołeczne, polegające na zrozumieniu przez strony, że każdy problem i konflikt może być rozwiązany przez konstruktywny dialog, co w konsekwencji sprzyja tworzeniu społeczeństwa otwartego.

Rola nauczyciela ma także zastosowanie w edukacji i uświadomienie stronom mechanizmów zachowań występujących w rodzinie.

Cybulko A., Siedlecka-Andrychowicz A., op. cit. s. 171.

Katarzyna Meler

Zobacz również serwis: Rozwody

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK