| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja – alternatywą dla rozwodu?

Separacja – alternatywą dla rozwodu?

Separacja jest szansą dla osób, które wahają się, a jednocześnie chcą uporządkować swoją sytuacje. Co zatem warto o niej wiedzieć?

Skutki

Zasadniczo rozwód i separacja wywierają takie same skutki. Ich celem jest stwierdzenie rozpadu więzi łączących małżonków. Od tej reguły istnieją jednak ustawowo określone wyjątki. W przeciwieństwie do rozwodu w przypadku separacji nie można ponownie zawrzeć małżeństwa, bowiem obecny związek małżeński nie został rozwiązany. W związku z tym nie przysługuje też prawo do powrotu do nazwiska panieńskiego. Byłoby to rozwiązanie definitywne, które zaprzepaściłoby szansę pojednania. Separacja powoduje powstanie rozdzielności majątku, co prowadzi do ustanowienia podziału wspólnego dotychczas majątku. Do separowanego małżonka nie mają także zastosowania przepisy o powołaniu do dziedziczenia ustawowego, traci on przymiot ustawowego spadkobiercy.

Obowiązki

Na małżonkach pozostających w separacji ciążą określone we wspomnianym Kodeksie obowiązki. Podstawowym jest obowiązek wzajemnej pomocy. Zobowiązuje on do pomocy materialnej, także wsparcia psychicznego. Równie ważnym jest obowiązek alimentacyjny. Co istotne ma on nieograniczony czasowo charakter. W przypadku rozwodu może być orzekany na określony czas, do 5 lat i wygasa w chwili zawarcia ponownego związku małżeńskiego. Również tutaj dla orzeczenia tej powinności znaczenie ma określona w postępowaniu procesowym wina. Kwestia alimentów, a także władzy rodzicielskiej rozstrzygana jest od razu w postępowaniu rozwodowym lub separacyjnym.

Warto pamiętać, że w przypadku spornych żądań małżonków orzeczenia rozwodu i separacji, pierwszeństwo ma rozwód. Separowanie małżonków jest więc rozwiązaniem drugorzędnym.

Zobacz serwis: Separacja

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK