| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Czy można zawrzeć drugie małżeństwo?

Czy można zawrzeć drugie małżeństwo?

Moja córka jest w separacji. Teraz poznała wspaniałego człowieka, chciałaby wyjść za niego za mąż. Słyszałam, że jest możliwość powtórnego wyjścia za mąż w trakcie separacji. Czy to prawda? 

Nie istnieje tak możliwość. Pani córka nie może ponownie wstąpić w związek małżeński. Separacja nie oznacza bowiem końca trwania małżeństwa. Nie wywołuje takich samych skutków jak rozwód. Po orzeczeniu rozwodu małżeństwo przestaje istnieć. Nie dzieje się tak w przypadku orzeczenia separacji. Małżonkowie, pomimo iż żyją w separacji nadal pozostają małżeństwem.

Jeśli Pani córka zawarłaby związek małżeński będąc w separacji z mężem, dopuściłaby się przestępstwa bigamii. Przestępstwa bigamii dopuszcza się osoba, która będąc już w związku małżeńskim wstępuje w kolejny związek. W Polsce zabronione jest wielożeństwo.

Zobacz: Separacja - rozstrzygnięcie o wspólnym mieszkaniu

Pan córka, aby móc ponownie wstąpić w związek małżeński musi najpierw uzyskać orzeczenie rozwodu. Córka wnosząc pozew o rozwód musi udowodnić, że nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.

Podstawa prawna:

Art. 61 (4) Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego

Art. 206 Kodeksu karnego

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Małżonkowie, pomimo iż żyją w separacji nadal pozostają małżeństwem.
Małżonkowie, pomimo iż żyją w separacji nadal pozostają małżeństwem.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Roman Przasnyski

Główny analityk Gold Finance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK