| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > Separacja - rozstrzygnięcie o wspólnym mieszkaniu

Separacja - rozstrzygnięcie o wspólnym mieszkaniu

W postępowaniu o separację każdy z małżonków może żądać uregulowania przez sąd wzajemnych stosunków dotyczących wspólnie zajmowanego przez nich mieszkania na czas wspólnego w nim zamieszkiwania. Regulacja ta ma na celu umożliwienie małżonkom wspólne zamieszkiwanie pod jednym dachem w sposób jak najbardziej eliminujący ewentualne konflikty dotyczące zamieszkania.

Sąd ma obowiązek w wyroku orzec o sposobie korzystania z mieszkania, wyjątkowo może od orzeczenia w tym zakresie odstąpić, gdy małżonkowie oświadczą, że uzgodnili ze sobą sposób w jaki zamierzają korzystać z mieszkania a oświadczenie to nie wzbudzi w ocenie sądu podejrzenia naruszenia dobra małoletnich dzieci małżonków oraz małżonka, z którym dzieci zgodnie z orzeczeniem zamieszkiwać będą.

Dokonanie podziału mieszkania do używania przez sąd nie jest tożsamym z podziałem majątku dorobkowego. Co więcej, nie musi dotyczyć mieszkania stanowiącego własność małżonków, stąd może to być również mieszkanie wynajmowane czy też mieszkanie stanowiące własność jednego z małżonków.

Zobacz: Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację?

Orzeczenie w tym zakresie należy rozumieć jako tymczasowe rozwiązanie problemu mieszkaniowego małżonków. Polega na przydzieleniu każdemu z małżonków określonej części wspólnego mieszkania do indywidualnego korzystania.

W wypadku zajmowania przez strony trzypokojowego mieszkania, żona z małoletnim dzieckiem wskutek orzeczenia otrzymała do używania dwa pokoje o metrażu jeden 15 m² drugi 18 m² małżonek otrzymał do używania najmniejszy pokój o metrażu 14 m², pozostałe pomieszczenia jak łazienka czy kuchnia sąd pozostawia do wspólnego korzystania.

W orzeczeniu sąd może nałożyć na strony dodatkowo zakazy i nakazy określonego zachowania się. Do najczęstszych należą przykładowo zakaz wprowadzenia do mieszkania osób trzecich bez zgody drugiego małżonka czy też dokonywanie nakładów na mieszkanie.

Zobacz serwis: Separacja

Czytaj także

Ekspert:

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sąd ma obowiązek w wyroku orzec o sposobie korzystania z mieszkania, wyjątkowo może od orzeczenia w tym zakresie odstąpić.
Sąd ma obowiązek w wyroku orzec o sposobie korzystania z mieszkania, wyjątkowo może od orzeczenia w tym zakresie odstąpić.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »