REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

O czym orzeka sąd w wyroku o separacji?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Karaś
Ewa Ryś
W orzeczeniu sąd wskazuje, który z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia.
W orzeczeniu sąd wskazuje, który z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia.

REKLAMA

REKLAMA

Orzeczenie separacji między małżonkami powoduje takie same skutki jak rozwiązanie małżeństw przez rozwód. Warto bliżej poznać, o czym orzeka sąd w wyroku o separację, przed podjęciem decyzji o wniesieniu pozwu.

O separacji orzeka sąd na wniosek choćby jednego z małżonków. W orzeczeniu sąd wskazuje, który z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia. Sąd może odstąpić od orzekania o winie, jeśli małżonkowie zgodnie tego zażądają.

REKLAMA

Opieka nad dziećmi

Sąd rozstrzyga w wyroku o separację o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem. Wskazuje kto będzie ponosił koszty utrzymania i wychowania dzieci. Sąd może powierzyć władze rodzicielską jednemu z rodziców ograniczając władzę drugiego.

Warto zapamiętać, że jeśli na skutek separacji miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka, albo będzie to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - sąd nie wyda wyroku o separacji.

Sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jest na pewno sytuacji, gdy jeden z małżonków jest chory i potrzebuje stałej pomocy, a także gdyby z tego powodu miało ucierpieć dobro kalekiego dziecka.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podział majątku

Orzeczenie o separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Z ważnych przyczyn małżonkowie mogą żądać, aby sąd uwzględnił stopień, w jakim każde z nich przyczyniło się do powstania tego majątku.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać także podziału majątku wspólnego, jeśli przeprowadzenie tego postępowania nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Wspólne mieszkanie

REKLAMA

Sąd w wyroku o separację może rozstrzygnąć o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. W sytuacji, gdy małżonek swoim nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne mieszkanie, na żądanie drugiego małżonka sąd może nakazać jego eksmisję.

Na zgodny wniosek stron sąd może także orzec o podziale mieszkania albo o przyznaniu go jednemu z małżonków. Istnieje jeden warunek, który musi zostać spełniony, współmałżonek musi wyrazić zgodę na opuszczenie mieszkania bez dostarczenia lokalu zastępczego.

Zobacz: Separacja a władza rodzicielska

Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd bierze pod uwagę potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Wzajemna pomoc

Małżonkowie pozostający w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać. Jeśli małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego dostarczenia mu środków utrzymania.

W przypadku, gdy małżonek został uznany za wyłącznie winnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego orzec, aby małżonek wyłącznie winny przyczyniał się do zaspokajania niewinnego.

Zobacz serwis: Separacja

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.

Wzrósł dług Polski: Zła wiadomość dla rządu i samorządów, to już 57,4% PKB

Dług polskiego sektora instytucji rządowych oraz samorządowych (general government) wzrósł do 57,4% PKB w pierwszym kwartale 2025 r. z 55,3% PKB zanotowanych kwartał wcześniej. Takie dane podał Eurostat. Natomiast w pierwszym kwartale 2024 r. wskaźnik ten wyniósł 51,3% PKB.

Unijna reforma praw pasażerów 2025 – co się zmieni przed kolejnym sezonem wakacyjnym?

Planujesz podróż samolotem? Już wkrótce unijne przepisy dotyczące praw pasażerów przejdą największą reformę od dwudziestu lat. Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowelizację rozporządzenia 261/2004, które od dwóch dekad regulowało zasady odszkodowań i opieki w razie opóźnień oraz odwołań lotów. Nowe przepisy mają zostać uchwalone jeszcze w 2025 roku, a ich wejście w życie przewiduje się na przełomie jesieni i zimy, najpóźniej przed sezonem wakacyjnym 2026

Koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat

Mają zajść kolejne zmiany w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2025 r. poz. 350). Tym razem będą to jednak deregulacje na korzyść pracodawców. Dlaczego? Bo zapowiadany jest koniec z papierologią: będzie zlikwidowany obowiązek przechowywania papierowych zgłoszeń do ZUS przez 5 lat.

REKLAMA

Nowa waloryzacja emerytur za sprawą Karola Nawrockiego: Co najmniej 150 zł podwyżki miesięcznie? Projekt już 6 sierpnia

Nowo wybrany prezydent Karol Nawrocki zapowiedział rewolucję w sposobie waloryzacji emerytur i rent. Jego obietnica może oznaczać realne zmiany w domowych budżetach milionów polskich emerytów – szczególnie tych, którzy otrzymują najniższe świadczenia. Czy nowy system będzie bardziej sprawiedliwy? Jakie konkretnie rozwiązania zapowiada Nawrocki? I kto zyska najwięcej?

Inwigilowani? ZUS udostępni dane przedsiębiorców bankom, instytucjom finansowym, kredytowym czy pożyczkowym

Czujemy się w pewnym sensie inwigilowani - podkreślają przedsiębiorcy, którzy zapoznają się z kolejnym projektem zmian przepisów przygotowanym przez MRPiPS. Tym razem chodzi o zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Generalnie intencja jest taka, że ZUS udostępni dane z kont płatników składek szerszemu gronu podmiotów: bankom, instytucjom finansowym, kredytowym, pożyczkowym. Po co? Pytają przedsiębiorcy.

Rewolucja w L4: w czasie zwolnienia, pracownik (od czasu do czasu) będzie musiał odebrać telefon od szefa i odpisać na e-maila, ale będzie też mógł pobierać jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia

Przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (nr w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UD114) zakłada wprowadzenie istotnych zmian w zakresie tego co wolno, a czego nie wolno pracownikowi w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim – począwszy od podejmowania sporadycznych, incydentalnych czynności, będących przejawami aktywności zawodowej, a na wykonywaniu pracy u innego pracodawcy (tym samym – pobierając jednocześnie zasiłek chorobowy i 100 proc. wynagrodzenia) skończywszy.

Duża podwyżka świadczenia dla mężczyzny z rocznika 1957. Kolejne prawomocne orzeczenie sądu powszechnego po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20

Przybywa prawomocnych orzeczeń w sprawach po wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. SK 140/20. Przedstawię wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

REKLAMA

Niski wiek emerytalny kobiet to bomba z opóźnionym zapłonem. Polki stracą tysiące na emeryturze

Polska starzeje się w szybkim tempie, co już dziś budzi poważne obawy o przyszłość systemu emerytalnego. Międzynarodowy Fundusz Walutowy alarmuje: jeśli nie zostaną wprowadzone pilne reformy, do 2050 roku świadczenia mogą spaść nawet o jedną trzecią. Najbardziej ucierpią kobiety, osoby o niskich dochodach i pracownicy niestandardowi. Czy jest jeszcze czas, by uniknąć kryzysu?

Nadchodzą rewolucyjne zmiany w świadectwie pracy? Chodzi o jedną rubrykę. Prezes UODO pisze do MRPiPS

Współczesny rynek pracy wymaga elastyczności, kompetencji i transparentności, a prawo musi podążać za zmianami społecznymi, technologicznymi ale co ciekawe czasami także za prywatnymi decyzjami pracowników. W tym wszystkim istotne znaczenie ma świadectwo pracy, którego wzór jest uregulowany jako załącznik do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 30 grudnia 2016 r. w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. 2016 poz. 2292). Co zatem się zmieni?

REKLAMA