reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Separacja > O czym orzeka sąd w wyroku o separacji?

O czym orzeka sąd w wyroku o separacji?

Orzeczenie separacji między małżonkami powoduje takie same skutki jak rozwiązanie małżeństw przez rozwód. Warto bliżej poznać, o czym orzeka sąd w wyroku o separację, przed podjęciem decyzji o wniesieniu pozwu.

O separacji orzeka sąd na wniosek choćby jednego z małżonków. W orzeczeniu sąd wskazuje, który z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia. Sąd może odstąpić od orzekania o winie, jeśli małżonkowie zgodnie tego zażądają.

Opieka nad dziećmi

Sąd rozstrzyga w wyroku o separację o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem. Wskazuje kto będzie ponosił koszty utrzymania i wychowania dzieci. Sąd może powierzyć władze rodzicielską jednemu z rodziców ograniczając władzę drugiego.

Warto zapamiętać, że jeśli na skutek separacji miałoby ucierpieć dobro małoletniego dziecka, albo będzie to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego - sąd nie wyda wyroku o separacji.

Sprzeczna z zasadami współżycia społecznego jest na pewno sytuacji, gdy jeden z małżonków jest chory i potrzebuje stałej pomocy, a także gdyby z tego powodu miało ucierpieć dobro kalekiego dziecka.

Zobacz: Darmowa porada prawna

Podział majątku

Orzeczenie o separacji powoduje powstanie między małżonkami rozdzielności majątkowej. Małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Z ważnych przyczyn małżonkowie mogą żądać, aby sąd uwzględnił stopień, w jakim każde z nich przyczyniło się do powstania tego majątku.

Na wniosek jednego z małżonków sąd może dokonać także podziału majątku wspólnego, jeśli przeprowadzenie tego postępowania nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.

Wspólne mieszkanie

Sąd w wyroku o separację może rozstrzygnąć o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. W sytuacji, gdy małżonek swoim nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne mieszkanie, na żądanie drugiego małżonka sąd może nakazać jego eksmisję.

Na zgodny wniosek stron sąd może także orzec o podziale mieszkania albo o przyznaniu go jednemu z małżonków. Istnieje jeden warunek, który musi zostać spełniony, współmałżonek musi wyrazić zgodę na opuszczenie mieszkania bez dostarczenia lokalu zastępczego.

Zobacz: Separacja a władza rodzicielska

Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd bierze pod uwagę potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.

Wzajemna pomoc

Małżonkowie pozostający w separacji mają obowiązek wzajemnie sobie pomagać. Jeśli małżonek nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego dostarczenia mu środków utrzymania.

W przypadku, gdy małżonek został uznany za wyłącznie winnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego orzec, aby małżonek wyłącznie winny przyczyniał się do zaspokajania niewinnego.

Zobacz serwis: Separacja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W orzeczeniu sąd wskazuje, który z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia.
W orzeczeniu sąd wskazuje, który z małżonków ponosi winę za rozpad pożycia.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Kozak

Redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama