| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Czym różni się rozwód od separacji?

Czym różni się rozwód od separacji?

Zarówno separacja jak i rozwód to instytucje przewidziane na wypadek zaistniałych problemów w związku małżeńskim. Pomimo zachodzącego podobieństwa pomiędzy tymi instytucjami inne są przesłanki dla orzeczenia separacji a inne dla rozwodu. Separacja jest jednak mniej dolegliwa pod względem skutków prawnych dla związku małżeńskiego.

Orzeczenie rozwodu jest dopuszczalne, gdy sąd ustali, że pożycie małżeńskie uległo zupełnemu i trwałemu rozkładowi (obie te cechy rozkładu muszą wystąpić łącznie.

Dla orzeczenia separacji wystarczające jest ustalenie, że pożycie małżeńskiego uległo zupełnemu rozkładowi. Do orzeczenia separacji nie jest wymagane, aby rozkład pożycia zupełny był także trwały. Jednym z celów instytucji separacji jest bowiem - obok kompleksowego, prawnego uregulowania skutków separacji faktycznej - umożliwienie małżonkom przemyślenia celowości rozejścia się i ewentualnego powrotu do wspólnego pożycia.

169,00 złRozwód i separacja

Przy czym należy zaznaczyć, że nie jest wyłączona możliwość uwzględnienia żądania orzeczenia separacji również wtedy, gdy rozkład pożycia jest nie tylko zupełny, ale także trwały.

Powyższe zależy od stanowiska obojga małżonków (tzn. jeżeli żadne z nich nie  żąda orzeczenia rozwodu). Istnienie rozkładu zupełnego jest bowiem wymaganiem minimalnym.

Jeżeli nastąpił rozkład pożycia, małżonkowie (małżonek) mają prawo wyboru bądź żądania rozwodu albo separacji, bądź pozostawania w separacji faktycznej. Uwzględnienie jednego z wymienionych żądań zależy od wykazania istnienia przesłanek wymaganych przez prawo.

Wspólne pożycie polega na istnieniu między małżonkami łączności psychicznej oraz wzajemnych pozytywnych uczuć (miłości, szacunku, zaufania), obejmuje współżycie fizyczne. Natomiast w sferze gospodarczej przejawia się w prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego, w zamieszkiwaniu razem, niekiedy w prowadzeniu wspólnej działalności zarobkowej lub gospodarczej.

Trwały i zupełny rozkład pożycia

Rozkład pożycia jest trwały jeżeli na tle okoliczności konkretnej sprawy można przypuszczać, że  powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi. Natomiast zupełny gdy pomiędzy małżonkami ustały wszelkie więzi natury osobistej (psychicznej i fizycznej), rodzicielskiej i ekonomicznej.

Zobacz również: Czym jest trwały i zupełny rozkład pożycia?

Skutki prawne

Podstawową różnicą jest skutek prawny każdej z tych instytucji. Skutkiem rozwodu jest, że  małżeństwo zostaje rozwiązane, a więc przestaje istnieć, można więc zawrzeć nowy związek małżeński, natomiast separacja nie daje małżonkom tej możliwości, gdyż nie prowadzi do rozwiązania małżeństwa. Ponadto skutki separacji mogą zostać zniesione w skutek orzeczenia Sądu, nie jest to możliwe w przypadku rozwodu.

avatar

2014-04-12 13:36 Zgłoś

Tylko Ci w głowie te pieniądze, jak każdej babie. Renta i renta...

avatar

2014-02-11 18:41 Zgłoś

jak nie mozna wzac rozwodu z zulem co ma wysoki tank do slubu cywilnego tak mu sie spieszylo ze 3 miesace wziolprzed koscielnym a potem gdy mial byc koscielny mu sie nagle odwrocilo w mozgu poszed sie walic z kucharka zaraz po koscielnym i jak tu niemozna dostac rozwodu na sile mnie dar do tego cywilnego muwilam ze 2 tygodnie przed wystarcza tak wszyscy brali a on tak mu sie wlasnie spieszlo a potem zakochal sie w kucharce przed weselem bo mu dobrze dawala jesc i cipy mu wystawila dobre nie tak zule robia z dziewczynami

avatar

2014-01-04 16:43 Zgłoś

Specjalizacja w obszarze prawa rodzinnego i cywilnego. Przyjmujemy sprawy z całego kraju. Proponujemy Państwu kompleksową obsługę sprawy i pilotowanie aż do zakończenia sie postępowania. Wszystko można załatwić wygodnie bez wychodzenia z domu na podstawie zeskanowanych dokumentów. Klient podpisuje umowę i ma pewność, że usługa zostanie wykonana albo zwrot pieniędzy. Cennik: sprawa alimentacyjna: 170,-zł, separacja i rozwód: 270,-zł, podział majątku małżeńskiego - ugodowe - od ok.650,-zł, spór sądowy - od 1.500,-zł, sprawy dot. władzy rodzicielskiej - ok. 350,-zł, ustalenie i zaprzeczenie ojcowstwa - 390,-zł, sprawy spadkowe - od 350,-zł, zasiedzenie od 1.500,-zł, odwołanie od decyzji ZUS - 350,-zł, odwołanie do Sądu Pracy - od 450,-zł, przy dyscyplinarnym - 530,-zł, apelacja w sprawie cywilnej - 390,-zł, zażalenie - od 170,-zł, skarga do Strasburga - od 690,-zł, prowadzenie negocjacji z bankami - 190,-zł, odwołania w postępowaniu administracyjnym - od 270,-zł, skargi w postępowaniu sądowoadministracyjnym - 370,-zł. Kontakt: tel. 663 491 822, Wszystkie zeskanowane dokumenty proszę kierować na mail: kancelaria.prawna.mdp@gmail.com

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP25
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia

Eksperci infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik<br />

Zostań ekspertem Infor.pl »