| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Odpowiedzialność bliskich podatnika za jego zaległości podatkowe

Odpowiedzialność bliskich podatnika za jego zaległości podatkowe

W sytuacji, gdy podatnik nie uiścił w terminie swoich podatków, możliwe jest wezwanie bliskich podatnika, jego rodziny, spadkobierców przez Urząd Skarbowy do uregulowania jego zobowiązań. Kto odpowiada za zaległości podatkowe, w jakim stopniu i w jakim zakresie za podatnika?

Zakres odpowiedzialności

Ordynacja podatkowa w art. 111 par.1 i 5 określa również, iż członek rodziny podatnika całym swoim majątkiem solidarnie odpowiada z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z owej działalności i powstałe w okresie, w którym osiągał on z niej korzyści, przy współdziałaniu z podatnikiem w jej wykonywaniu. Odpowiedzialność ta jest jednak ograniczona do wysokości uzyskanych korzyści, które nie mogą być jednoznaczne z uzyskiwaniem od podatnika wynagrodzenia za wykonaną pracę i nie obejmuje niepobranych należności.

Zasadniczo zakres odpowiedzialności osoby trzeciej rozciąga się na należność główną, odsetki za zwłokę, podatki niepobrane oraz pobrane, a niewypłacone przez płatników lub inkasentów, niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek, także na koszty postępowania egzekucyjnego. Jednak w przypadku rozwiedzionego małżonka odpowiedzialność nie obejmuje niepobranych należności przez płatników lub inkasentów, odsetek za zwłokę, kosztów egzekucyjnych, powstałych po dniu uprawomocnienia się sądowego orzeczenia o rozwodzie.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy zależy wyłącznie od tego, czy spadek przyjął, czy też go odrzucił. Organ podatkowy może wydać decyzję dotyczącą zaległości podatkowej. Może to być zarówno nadpłata, jak i zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

Zobacz serwis: Podatki

Brak odpowiedzialności

Wykluczona jest jednak odpowiedzialność podatnika z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez niego podstawy opodatkowania z przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście czy przychodów z praw autorskich, do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik. W tych przypadkach nie odpowiadają również bliscy podatnika.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »