| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Podatek od spadku > Odpowiedzialność bliskich podatnika za jego zaległości podatkowe

Odpowiedzialność bliskich podatnika za jego zaległości podatkowe

W sytuacji, gdy podatnik nie uiścił w terminie swoich podatków, możliwe jest wezwanie bliskich podatnika, jego rodziny, spadkobierców przez Urząd Skarbowy do uregulowania jego zobowiązań. Kto odpowiada za zaległości podatkowe, w jakim stopniu i w jakim zakresie za podatnika?

Zakres odpowiedzialności

Ordynacja podatkowa w art. 111 par.1 i 5 określa również, iż członek rodziny podatnika całym swoim majątkiem solidarnie odpowiada z podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą za zaległości podatkowe wynikające z owej działalności i powstałe w okresie, w którym osiągał on z niej korzyści, przy współdziałaniu z podatnikiem w jej wykonywaniu. Odpowiedzialność ta jest jednak ograniczona do wysokości uzyskanych korzyści, które nie mogą być jednoznaczne z uzyskiwaniem od podatnika wynagrodzenia za wykonaną pracę i nie obejmuje niepobranych należności.

Zasadniczo zakres odpowiedzialności osoby trzeciej rozciąga się na należność główną, odsetki za zwłokę, podatki niepobrane oraz pobrane, a niewypłacone przez płatników lub inkasentów, niezwrócone w terminie zaliczki naliczonego podatku od towarów i usług oraz za oprocentowanie tych zaliczek, także na koszty postępowania egzekucyjnego. Jednak w przypadku rozwiedzionego małżonka odpowiedzialność nie obejmuje niepobranych należności przez płatników lub inkasentów, odsetek za zwłokę, kosztów egzekucyjnych, powstałych po dniu uprawomocnienia się sądowego orzeczenia o rozwodzie.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy zależy wyłącznie od tego, czy spadek przyjął, czy też go odrzucił. Organ podatkowy może wydać decyzję dotyczącą zaległości podatkowej. Może to być zarówno nadpłata, jak i zwrot podatku, jeżeli podatnik otrzymał go nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej.

Zobacz serwis: Podatki

Brak odpowiedzialności

Wykluczona jest jednak odpowiedzialność podatnika z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez niego podstawy opodatkowania z przychodów ze stosunku pracy, z działalności wykonywanej osobiście czy przychodów z praw autorskich, do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik. W tych przypadkach nie odpowiadają również bliscy podatnika.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK