REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oświadczenie o przyjęciu spadku z mocy testamentu 2019 – WZÓR

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Oświadczenie o przyjęciu spadku z mocy testamentu 2019 – WZÓR/ fot. Shutterstock
Oświadczenie o przyjęciu spadku z mocy testamentu 2019 – WZÓR/ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 1012 Kodeksu cywilnego, osoba powołana do spadku może go przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też ten spadek odrzucić. Na złożenie stosownego oświadczenia w kwestii przyjęcia spadku spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania. Niedochowanie tego terminu grozi przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza

Zgodnie z art. 924-925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku tj. śmierci spadkodawcy. Od tego momentu spadkobierca ustawowy lub testamentowy może zdecydować czy chce spadek odrzucić, czy też przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi) lub wprost (bez ograniczenia odpowiedzialności). W tym celu musi złożyć stosowne oświadczenie przed sądem rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy (sąd spadku) lub przed notariuszem.

REKLAMA

Na złożenie takiego oświadczenia spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jeżeli powyższego terminu nie dochowa, domniemywa się, że przyjął schedę z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie może zostać złożone również przez pełnomocnika. Poniżej wzór oświadczenia o przyjęciu spadku wprost/z dobrodziejstwem inwentarza na mocy testamentu, składanego przed sądem.

……………………….., dnia ……………….

Sąd rejonowy…………………..

……………………………………

Dalszy ciąg materiału pod wideo

……………………………………

……………………………………

(nazwa sądu spadku, wydział, adres)

……………………………………

……………………………………

……………………………………

……………………………………

(imię, nazwisko, PESEL, adres)

OŚWIADCZENIE O PRZYJĘCIU SPADKU

Ja, niżej podpisany niniejszym oświadczam, że spadek po ……………………………..  (imię i nazwisko zmarłego) zmarłym  ………………………………… (data, miejsce śmierci), ostatnio stale zamieszkałym w ……………………………., na podstawie testamentu przyjmuję ……………………….  (wprost/z dobrodziejstwem inwentarza).

UZASADNIENIE

Spadkobierca ……………………… zmarły dnia ……………………….. w …………………. ostatnio stale zamieszkiwał w …………………………... .

(dowód: akt zgonu spadkodawcy)

REKLAMA

Do grona spadkobierców ustawowych, poza składającym niniejsze oświadczenie należą również .......................................................................................................................................................................................................

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

W dniu ………………… spadkodawca sporządził testament, w którym do dziedziczenia powołał .........................................................................................................................................................................................................

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………......................................................... 

(dowód: testament)

Wobec powyższego oświadczam jak na wstępie.

……………………………………

(podpis)

Załączniki:

  1. Odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy;
  2. Testament;
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy

1000 zł dla pracowników pomocy społecznej od 1 lipca 2024 r. Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej poparła nowelizację ustawy. Sprawdź szczegóły!

Lekcje religii w szkołach i przedszkolach na nowych zasadach. Co zmieni się w roku szkolnym 2024/25?

Co zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach?  Jakie zmiany się szykują dla uczniów? 

Sejm na żywo 7 maja 2024 r. Komisja śledcza ds. wyborów kopertowych. Adam Bielan [Transmisja ONLINE]

Transmisja online: Komisja Śledcza do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości działań podjętych w celu przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w formie głosowania korespondencyjnego (SKGK).

CKE: arkusze egzaminacyjne z matury z języka polskiego. I odpowiedzi ekspertów Infor.pl [matura 2024 r. 7 V 2024 r.[

Matura z języka polskiego zakończyła się. Infor.pl opublikuje o 14.00 arkusze egzaminacyjne (źródło CKE), a kilkanaście minut później odpowiedzi przygotowane przez naszych ekspertów. 

REKLAMA

Unieważniono maturę. Kara za upublicznienie zdjęcia arkuszy [matura 2024 r. język polski, 7 V 2024 r.]

Informację przekazał dyrektor CKE dr. Marcin Smolik.

Bunt i relacje z drugą osobą. Tematy z matury z języka polskiego [Formuła 2023, 7 V 2024 r.]

Maturzyści po wyjściu z egzaminów poinformowali o tematach rozprawek:

Matura 2024. Co symbolizuje złoty róg w "Weselu" Wyspiańskiego?

Pierwsi maturzyści opuszczają już sale po egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym. Pojawiają się już informacje dotyczące tematów wypracowań, tytuły lektur i zagadnienia, które były na egzaminie. Prześledźmy jedno z nich. Symbolika złotego rogu w weselu Wyspiańskiego. 

Ubezpieczenie rodziny. Jakie polisy warto mieć i dlaczego?

Zdrowie, bezpieczeństwo finansowe i ochrona przed skutkami niespodziewanych zdarzeń są fundamentalne dla stabilności każdej rodziny. Istnieje jednak wiele trudnych do przewidzenia czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na życie i sytuację finansową. Niezwykle ważnym narzędziem zapewniającym spokój i ochronę naszych bliskich są ubezpieczenia.

REKLAMA

24 dni w sanatorium na koszt ZUS-u. Dla osób po zawale, z nadciśnieniem, z chorobą wieńcową, czy wadami zastawek

Nie każdy wie, że rehabilitację schorzeń układu krążenia można przeprowadzić na koszt ZUS-u w sanatorium. Kamień Pomorski, Wieniec-Zdrój  i Stegna – do takich miejscowości na rehabilitację układu krążenia w systemie stacjonarnym kieruje ZUS. W 2023 roku z takiej rehabilitacji skorzystało ponad 2,4 tys. osób, w tym 81 proc. stanowili mężczyźni.   

Matura 2024 r.: są arkusze egzaminacyjne z języka polskiego (CKE). I odpowiedzi [matura 2024 r. relacja]

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

REKLAMA