| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Postępowanie spadkowe > Oświadczenie o przyjęciu spadku z mocy ustawy 2019 – WZÓR

Oświadczenie o przyjęciu spadku z mocy ustawy 2019 – WZÓR

Spadkobierca, wedle własnej woli, może spadek przyjąć bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (przyjęcie proste), z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza), bądź też ten spadek odrzucić. Na złożenie stosownego oświadczenia spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania.

Zgodnie z art. 924-925 Kodeksu cywilnego spadkobierca nabywa spadek z chwilą śmierci spadkodawcy. Osoba powołana do spadkobrania, z mocy ustawy lub na mocy testamentu, może spadek odrzucić lub przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza (z ograniczeniem odpowiedzialności za długi) lub wprost (bez ograniczenia odpowiedzialności). W tym celu konieczne jest złożenie stosownego oświadczenia przed sądem rejonowym właściwym dla ostatniego miejsca zwykłego pobytu spadkodawcy (sąd spadku) lub przed notariuszem.

Na złożenie takiego oświadczenia spadkobierca ma 6 miesięcy od dnia w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Jeżeli powyższego terminu nie dochowa, domniemywa się, że przyjął schedę z dobrodziejstwem inwentarza. Oświadczenie może zostać złożone również przez pełnomocnika. Poniżej wzór oświadczenia o przyjęciu spadku wprost/z dobrodziejstwem inwentarza na mocy ustawy, składanego przed sądem.

……………………….., dnia ……………….

Sąd rejonowy…………………..

……………………………………

……………………………………

……………………………………

(nazwa sądu spadku, wydział, adres)

……………………………………

……………………………………

……………………………………

……………………………………

(imię, nazwisko, PESEL, adres)

OŚWIADCZENIE O PRZYJĘCIU SPADKU

Ja, niżej podpisany niniejszym oświadczam, że spadek po ……………………………..  (imię i nazwisko zmarłego) zmarłym  ………………………………… (data, miejsce śmierci), ostatnio stale zamieszkałym w ……………………………., na podstawie ustawy przyjmuję ……………………….  (wprost/z dobrodziejstwem inwentarza).

UZASADNIENIE

Spadkobierca ……………………… zmarły dnia ……………………….. w …………………. ostatnio stale zamieszkiwał w ………………………….. .

(dowód: akt zgonu spadkodawcy)

Do grona spadkobierców ustawowych, poza składającym niniejsze oświadczenie należą również .......................................................................................................................................................................................................

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Według mojej wiedzy spadkodawca nie pozostawił testamentu.

Wobec powyższego oświadczam jak na wstępie.

……………………………………

(podpis)

Załączniki:

  1. Odpis skrócony aktu zgonu spadkodawcy

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Rodzewicz

firma MECHATRONIK

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »