| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Spadki > Testament > Rejestr testamentów

Rejestr testamentów

Z inicjatywy samorządu notarialnego powstał rejestr testamentów. Od 5 października 2011 r. każdy może umieścić w bazie informację o sporządzonym przez siebie testamencie.

Notariusze pomysł utworzenie elektronicznej bazy tłumaczą możliwością zaginięcia lub zniszczenia testamentu. Rejestr ma sprawić, iż będą one bezpieczniejsze.

„Obecnie testamenty własnoręczne mogą zaginąć, bywają też niszczone przez niezadowolonych spadkobierców ustawowych. Oryginał testamentu notarialnego co prawda nigdy nie jest niszczony, jednak jego odnalezienie także może przysporzyć kłopotów.” – zapewnia kierownictwo Krajowej Rady Notarialnej.

Co ważne, w rejestrze będzie możliwe sprawdzenie czy spadkodawca pozostawił testament bez ujawniania jego treści.

Jak uzyskać informację z NORT?

Istotnym jest to, iż za życia spadkodawcy nikt nie będzie mógł uzyskać informacji z rejestru o ewentualnym sporządzeniu przez niego testamentu. Będzie to możliwe dopiero po śmierci testatora i po okazaniu aktu zgonu. W celu sprawdzenia czy zmarły pozostawił testament należy udać się do dowolnej kancelarii notarialnej.

Zobacz również serwis: Notariusz

Zarejestrowanie testamentu w nowym rejestrze nie jest obowiązkowe. Od rejestracji nie jest uzależniona ważność sporządzonego testamentu. Zarówno testament zarejestrowany, jak i nie zarejestrowany są tak samo ważne.

Notarialny Rejestr Testamentów (NORT) stanowi potwierdzenie, iż dana osoba sporządziła lub zdeponowała testament w konkretnej kancelarii notarialnej.

Dla kogo rejestr?

Ważne Każdy może zarejestrować sporządzony przez siebie testament bez względu na miejsce zamieszkania czy obywatelstwo. Rejestracji podlegają zarówno testamenty notarialne, jak i własnoręczne. W przypadku tego ostatniego, przed rejestracją należy pozostawić jego oryginał w notarialnym depozycie.

Ile to kosztuje?

Samo zarejestrowanie testamentu jest bezpłatne. Opłaty uiścimy za wyszukanie informacji w rejestrze.

Zobacz również serwis: Testament

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK