| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Jak banki obliczają zdolność kredytową

Jak banki obliczają zdolność kredytową

Coraz częściej bierzemy kredyty. Dlatego też popularne stało się pojęcie „zdolność kredytowa”. Co to właściwie jest i od czego zależy.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to inaczej mówiąc zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami i innymi opłatami. Od zdolności kredytowej zależy wysokość udzielanego kredytu. Im większa zdolność kredytowa tym bank może udzielić wyższego kredytu.

Jeżeli ktoś nie ma zdolności kredytowej nie uzyska pieniędzy w ogóle.

Ten sam klient w podobnej sytuacji finansowej w każdym banku dostanie inną kwotę kredytu. Zasady określania zdolności kredytowej nie są określone w przepisach prawa. Dlatego też banki stosują różne kryteria oceny zdolności kredytowej.

Więcej na temat kredytów przeczytaj tutaj

Jak banki obliczają koszty utrzymania?

Banki w różny sposób obliczają koszty utrzymania. Natomiast koszty utrzymania mają duży wpływ na zdolność kredytową.

Różnice w kosztach utrzymania są bardzo duże i przekładają się na maksymalną dostępną wysokość kredytu. Jedno z podstawowych założeń przy obliczaniu kosztów utrzymania to minimum socjalne. Jest to kwota przypadająca na osobę w rodzinie, która musi pozostać po spłacie miesięcznych zobowiązań. Właśnie ona ustalana w różny sposób.

W jednym banku koszty utrzymania to np. 450 zł na każdą osobę, a w innym stosuje się zasadę, że na pierwsze dwie osoby w rodzinie przypada kwota 1 tys. zł, a na każdą kolejną po 200 zł. W przypadku pięcioosobowej rodziny w pierwszym wariancie ta kwota sięgnie 2250 zł (5 osób x 450 zł), a w drugim będzie to 1600 (1.000 zł- za dwie osoby i 3x 200 zł za trzy następne).

Spore różnice występują przy obliczaniu kosztów utrzymania nieruchomości. Część banków uzależnia stawkę od powierzchni nieruchomości, a inne przewidują wartość zryczałtowaną bez względu na metraż.

Stawki mogą być również uzależnione od miejsca zamieszkania. Zasadą jest przyjmowanie innej kwoty dla województwa mazowieckiego, a innej dla pozostałych regionów.

Przy ocenie sytuacji finansowej bank bierze pod uwagę posiadane kredyty. W tym przypadku sposób obliczania jest podobny. Pod uwagę bierze się wysokość rat spłacanego kredytu.

Im więcej kart kredytowych posiadamy, tym zdolność kredytowa będzie bardziej obciążona. Klienci często w celu zwiększenia swojej zdolności kredytowej zamykają karty kredytowe przed zaciągnięciem kredytu.

Co jeszcze wpływa na zdolność finansową?

Jest także bardzo istotny czynnik wpływający na zdolność kredytową. Chodzi o poręczenie kredytu. W większości banków rata poręczonego kredytu w pełni wpływa na zdolność kredytową tej osoby w taki sam sposób, jak rata kredytu spłacanego. W niektórych bankach można odciążyć swoją zdolność kredytową przedstawiając zaświadczenie, że poręczony kredyt jest obsługiwany terminowo.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK