| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Finanse > Jak banki obliczają zdolność kredytową

Jak banki obliczają zdolność kredytową

Coraz częściej bierzemy kredyty. Dlatego też popularne stało się pojęcie „zdolność kredytowa”. Co to właściwie jest i od czego zależy.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to inaczej mówiąc zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami i innymi opłatami. Od zdolności kredytowej zależy wysokość udzielanego kredytu. Im większa zdolność kredytowa tym bank może udzielić wyższego kredytu.

Jeżeli ktoś nie ma zdolności kredytowej nie uzyska pieniędzy w ogóle.

Ten sam klient w podobnej sytuacji finansowej w każdym banku dostanie inną kwotę kredytu. Zasady określania zdolności kredytowej nie są określone w przepisach prawa. Dlatego też banki stosują różne kryteria oceny zdolności kredytowej.

Więcej na temat kredytów przeczytaj tutaj

Jak banki obliczają koszty utrzymania?

Banki w różny sposób obliczają koszty utrzymania. Natomiast koszty utrzymania mają duży wpływ na zdolność kredytową.

Różnice w kosztach utrzymania są bardzo duże i przekładają się na maksymalną dostępną wysokość kredytu. Jedno z podstawowych założeń przy obliczaniu kosztów utrzymania to minimum socjalne. Jest to kwota przypadająca na osobę w rodzinie, która musi pozostać po spłacie miesięcznych zobowiązań. Właśnie ona ustalana w różny sposób.

W jednym banku koszty utrzymania to np. 450 zł na każdą osobę, a w innym stosuje się zasadę, że na pierwsze dwie osoby w rodzinie przypada kwota 1 tys. zł, a na każdą kolejną po 200 zł. W przypadku pięcioosobowej rodziny w pierwszym wariancie ta kwota sięgnie 2250 zł (5 osób x 450 zł), a w drugim będzie to 1600 (1.000 zł- za dwie osoby i 3x 200 zł za trzy następne).

Spore różnice występują przy obliczaniu kosztów utrzymania nieruchomości. Część banków uzależnia stawkę od powierzchni nieruchomości, a inne przewidują wartość zryczałtowaną bez względu na metraż.

Stawki mogą być również uzależnione od miejsca zamieszkania. Zasadą jest przyjmowanie innej kwoty dla województwa mazowieckiego, a innej dla pozostałych regionów.

Przy ocenie sytuacji finansowej bank bierze pod uwagę posiadane kredyty. W tym przypadku sposób obliczania jest podobny. Pod uwagę bierze się wysokość rat spłacanego kredytu.

Im więcej kart kredytowych posiadamy, tym zdolność kredytowa będzie bardziej obciążona. Klienci często w celu zwiększenia swojej zdolności kredytowej zamykają karty kredytowe przed zaciągnięciem kredytu.

Co jeszcze wpływa na zdolność finansową?

Jest także bardzo istotny czynnik wpływający na zdolność kredytową. Chodzi o poręczenie kredytu. W większości banków rata poręczonego kredytu w pełni wpływa na zdolność kredytową tej osoby w taki sam sposób, jak rata kredytu spłacanego. W niektórych bankach można odciążyć swoją zdolność kredytową przedstawiając zaświadczenie, że poręczony kredyt jest obsługiwany terminowo.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK